TOSITARINA SEVENISTÄ JA NO:STA
Kirjoittanut: LUE TÄMÄ! 5.2.2005 klo 00.40
Tämä on tosikertomus minun ´urastani` ensin Natures Own:in ja myöhemmin Sevenin partnerina.Asiat ovat tuttuja monelle mukaan lähteneelle ja monelle jolle BIZNIZ on aikoinaan esitelty.Kirjoitus on kuivaa luettavaa mutta pelkkää faktaa.Arvostelen jutussani näiden yritysten, ja koko alan toimintaa sekä positiivisesti että negatiivisesti.Jopa vannoutuneimmat vm vastustajat saattavat saada jutusta jotain irti.
Keväällä 2003 eräs puolituttuni soitti minulle ja kertoi että hänellä olisi tarjota tilaisuus tehdä pientä bisnestä.Sovittiin tapaaminen ja siinä vaiheessa en kysellyt sen enempää mistä oli kyse.Hän tuli sovittuun tapaamiseen yhdessä sponsorinsa kanssa ja he esittelivät Natures Own:in liikeidean lyhyesti.Tätä kutsuttiin nimellä lyhytesitelmä.Muistin samalla että eräs tuttuni oli aikoinaan mukana jossain samantapaisessa hommassa(GNLD) josta hänelle ei jäänyt muuta käteen kuin iso läjä pesuaineita joita hän sitten jakeli sukulaisilleen ilmaiseksi.He ehdottivat uutta tapaamista jossa asiat käytäisiin läpi perusteellisemmin ja saisin tietää enemmän puhelinoperaattori PGFreestä.Uteliaana ihmisenä suostuin uusintatapaamiseen ja ajattelin että paremmalta tämä kuulostaaa kuin tuo Golden.Seuraavalla kerralla sainkin sitten kuulla miten hieno on NO:n provisiojärjestelmä ja miten se eroaa muista vm yrityksistä.Noi pesuaineet ja ravintolisät ei kyllä säväyttäneet mutta tuo puhelinpuoli alkoi kiinnostamaan.Ja tässä vaiheessa lupaus siitä että minun ei tarvitse tehdä muuta kuin sopia tapaamisia kuulosti hyvältä.Mietin kyllä tarkkaan kannattaako lähteä mukaan.Pari viikkoa tästä niin maksoin aloitusmaksun, ahneena kaverina valitsin tietenkin tuon triple version(3 tulonlähdettä) ja menin ensimmäiseen liiketoimintaesittelyyn.Itse asun Etelä Suomessa joten nuo LTE:t pidettiin Hotelli Hesperiassa.Siellä sitten kehutttiin bisnestä ja tuotteita.Samalla sain fiiliksen että tämä voisi olla mun juttu.Samahan se on mistä ne saippuat ja pesuaineet ostaa.Muutaman viikon päästä tuo aloituspaketti sitten tuli ja eikun testaamaan tuotteita.Sen verran on pakko sanoa noista tavaroista että osa kamoista oli todella paskaa kamaa.Pesuaineet olivat tehottomia vaikka tuplasi annostuksen.Ainoat mistä itse huomasin että oli hyvää oli shampoot.Ja kuten tiedämme suurin osa paketin kamoista oli sellaista jota harvemmin tulee käytettyä(ravintolisät,autoshampoot).Samalla alettiin pitämään ensimmäisiä lyhytesitelmiä minun tutuille.Joitakin lähti mukaan, enemmistö sanoi ei kiitos sekä bisnekselle että tuotteille.Aika monella oli tuo Goldenin kusetus pääsyy.Homma eteni verkkaisesti ja itse odottelin että kuuluisa PGFree tulisi nopeasti Suomeen.Nuo litkut eivät todellakaan napanneet.Tein kyllä hommia täysiä halusin nimittäin saada mahdollisimman ison organisaation valmiiksi ennenkuin puhelinbisnes ``räjähtäisi`` markkinoille.
Tuli elokuu 2003.
Ja BPS.
Busines Planning Session.
Josta voidaan todeta näin jälkikäteen että se oli:BULLSHIT PLANNING SESSION.
Paikkana oli Kulttuuritalo.Sain soiton jo matkalla että NYT RÄJÄHTÄÄ!Eniten aikaa bisneksen teossa käytin puolituttuni sponsorin kanssa, oma sponsorini ei sitten ollutkaan motivoitunut viemään juttua eteenpäin.Tältä sponssinsponssilta tuli hehkutusviestejä jo ennen kuin saavuin paikalle.Tilaisuus alkoi ja kaikki ns. huippujohtajat kävivät lavalla kehumassa firmaa, bisnestä ja toisiaan.Siellä oli Arpalahti,Harju,Bysted,Rekola, sekä tietenkin Kloo ja Libäck.Ja paljon muita.
Huippu-uutinen julkistettiin.
SEVEN
Ei enää NO:ta.
Osakkeita.
Huippuprovikat.
Palkkakatto 36700€/viikko/tulonlähde
RÄJÄHTÄÄ!!!!!!!!!!!
Nämä jampat kyllä osasivat hehkuttamisen, se täytyy myöntää.
Tässä listaa siitä mitä siellä sanottiin.
Suomeen tulee PGFree, kännykkäoperaattori joka toimii Suomessa Elisan verkossa ja ulkomailla Vodafonen verkossa.Seven viedään pörssiin prelaunchin jälkeen.Huippubonuksia,osakkeita.Kaikkea mahdollista, vain taivas on rajana.
Nyt jälkikäteen voidaan todeta että suurin osa asioista oli täyttä paskanpuhumista.Siitä seuraavassa.
Nyt tuli kiire.Tässä vaiheessa lähdettiin täysillä tekemään.Kaikki muu sai jäädä.Lyhytesitelmiä,lisäinfoja,liiketoimintaesittelyitä(JOIHIN JOPA MAKSOI SISÄÄNPÄÄSY VIERAILLE!).TÄYSII!!!!!!!!
Sitten pudotus maan pinnalle.HS julkaisi jutun Sevenistä ja Ola Bartholdsonista.PGFreellä ei ollut sopimusta Elisan(silloin vielä Radiolinja)kanssa.Ei muuta kuin soittamaan ylälinjaan että mitä v.....?Sitten alkoi tulla todella paksua tekstiä.Joo, nyt on silleen että kaikki Suomen operaattorit haluavat PG:n, siitä tapellaan että kuka sen saa.Just niin, ihan varmaan.Nyt täytyy vaan tehdä täysiä niitä hommia että saadaan iso organisaatio.Olin kumminkin ajatellut että tällä hommalla voisi tienata hyvät lisätulot joten ajattelin että en lopeta kesken sitä minkä olen aloittanut.Sen verran tästä hommasta, että minulle ei koskaan luvattu että rahaa tulee ovista ja ikkunoista niinkuin olen kuullut joillekin luvatun.Alusta saakka on painotettu että tämä vaatii kovaa duunia, vähintään 10 lyhytesitelmää viikossa lisäinfot ja LTE:t.En siis kuvitellut pääseväni helppoihin rahoihin käsiksi vaan tiesin että tämä vaatii alussa paljon. Ajatus oli saada noin 500 egee ekstraa kuussa aluksi, joka nousisi siis organisaation kasvaessa.
Hommia jatkettiin ja operaattoriksi tuli sittemmin Finnet.Samalla jutut joita BPS:ssä kerrottiin osoittautui skeidaksi.Seven ei mene pörssiin.Nämä jutut ruotsalaisista huippuliikemiehistä olivat paskaa.Tilitoimisto Deloitte Touche hävisi vähin äänin.Osakekauppa oli Suomessa laitonta kun ei oltu tehty tarvittavia ilmoituksia(tämäkin muka jonkun muun vika kuin Sevenin).Helsingin Sanomat kirjoitteli todella negatiivisia artikkeleita Sevenistä ja verkostomarkkinoinnista.Lupaa toimia operaattorina ei ollut.Lehtijutuissa verrattin Seveniä ja WGI:tä toisiinsa.Oikeasti näillä on eroa kuin yöllä ja päivällä.Voidaan varmaan sanoa että työkalut toimia partnerina olivat tosi heikot.Samalla kuitenkin töitä tehtiin hiki hatussa.Yksi tapaaminen erään vanhan kaverini kanssa on pakko kertoa.Hänelle esiteltiin bisnes ja hän innostui todella paljon hommasta.Samalla hän tilasi lippuja Turun Eventtiin, siis se eka Sevenin mahtava Eventti.Sovittiin tapaaminen Hesperiassa LTE:ssa.Hän ei koskaan saapunut paikalle eikä häntä tavoittanut puhelimitse.Seuraavana päivänä yritin soittaa mutta hän ei vastannut.Sitten soitinkin kotipuhelimesta ja hän vastasikin heti.Koomisinta oli se että hän teeskenteli että linja on huono ja hän ei muka kuule mitään.No, nuo liput jäi lunastamatta ja hänestä ei ole sen jälkeen kuulunut mitään.Voiko todella 30-kymppinen kaveri olla noin idiootti?Olisi ollut reilumpaa jo ekalla kerralla kertoa että ei kiinnosta, ja toi bisnes on paska.Meitä on moneen junaan, ja jotkut jäävät jopa asemalle.
Tuli Turun Eventti, SE EKA
Hinnat julkistettiin.Suomen halvimmat.Olihan ne, ehkä pari viikkoa kunnes Saunalahti lähti mukaan kilpaan.Ei voi muuta sanoa että kuin helvetin ylenpalttista kehumista ja hehkutusta se koko tilaisuus oli.Saihan siitä jotain kiksejä meikäläinenkin mutta joku raja silläkin.Paras oli tuo Jean S lopuksi.Töitä tehtiin täysillä ja organisaatio kasvoi pikkuhiljaa.Organisaatiossani tehtiin noin 50 esitelmää viikossa joten voidaan sanoa että työ otettiin tosissaan.Liittymät piti aueta marraskuussa.Niiden aukeamisessa oli kanssa jos jonkunlaista ongelmaa.Yksi omistani liittymistä aukesi vasta 2004 huhtikuussa vaikka se oli rekisteröity heti kun se oli mahdollista.Ainoa mikä toimi mielestäni hyvin oli asiakaspalvelu.Hinnat menettivät kilpailukykynsä jo heti 2003 syksyllä kun muut lähtivät mukaan kilpaan.Yksi aivan typerä ominaisuus oli tuo suoraveloitus.Tutkimus on todennut että 6% kuluttajista ovat valmiita maksamaan suoraveloituksella.Ja meillä se oli ainoa vaihtoehto.Monelle mahdolliselle asiakkaalle tuotti ongelmia myös se että kyseessä on verkostomarkkinointituote.Se oli piirre joka paistoi heidän vastauksistaan läpi kun yrittivät keksiä syitä miksi eivät vaihda liittymää.Ja sitten tuli tuo ACN.
Ilmaisia puheluita ja samalla liiketoimintatavalla.Oltiin pahasti alakynnessä.Vaikkakin ylälinja sitä ei tietenkään myöntänyt.
Paskanpuhuminen lisääntyi ja mikään luvattu aikataulu ei pitänyt.Liittymissä oli ongelmia kuuluvuuden kanssa vaikka oltiin periaatteessa samassa verkossa DNA:n kanssa.Nämä niinsanotut aktivointisäännöt muuttuivat kokoajan.Sitten lanseerattiin lisää paskaa.SevenTV ja Gamepox.
Käsittämätöntä rävellystä.Gamepox oli kuin huono versio vanhasta Donkey Kongista.Ja SevenTV:llä pyöri noi aneemiset pätkät jostain Globenin Eventistä ym.Alamäki oli alkanut.Oikeastaan se oli alkanut jo Kultsalta.Eventeissä puhuttin miten kaikki oli hyvin ja laajennamme Eurooppaan; Saksa,Englanti ym. ym.Taas paskaa.Bisnes kittejä ei vaan näkynyt. Siinäkin piti olla mukana vaikka mitä tavaraa, esim vitamiinejä.Tulihan tuo paketti paperiroskaa täynnä keväällä 2004.Roskiin meni myöhemmin.
Organisaatiossani pidettiin koko aikana satoja esitelmiä.Tulos vain oli heikko.Olihan niitä mukaanlähtijöitä mutta kun he eivät jaksaneet tehdä niitä töitä jota se olisi vaatinut.Jälkikäteen ajatellen en ihmettele.Kun päämies(Seven)ei pysty antamaan työkaluja ja tuotteita millä tehdä tulosta niin vaikeatahan se on.Liittymät menettivät mielenkiintonsa.Oma mielenkiintoni alkoi hiipumaan.En ollut valmis vielä lopettamaan sillä sponssinsponssi oli kieltämättä todella kannustava ja reilu tyyppi.Voidaan sanoa että opin tämän bisneksen kautta paljon kärsivällisyyttä ja kokemaan vastoinkäymisiä.Sitten tuli taas Eventti jossa oli pääpuhuja Edward Ludbrook.Hän sitten meni ja kertoi totuuden tämän alan tekemisestä.24/7.Se kertoo kaiken.24 tuntia vuorokaudessa 7 päivää viikossa.Se on ainoa tapa menestyä.Tämä ala on ollut aina sellainen jota on mainostettu että pääsee helposti hyville tuloille.Väärin!!!!!!!
Tämä oli viimeinen niitti minulle.EI ENÄÄ.
Samalla asiakkaani vaihtoivat liittymiä muihin jopa omat sukulaiset.Liittymät ei kuuluneet, laskutus perseestä,muut halvempia ym.
Tähän loppui meikäläisen ura verkostoijana.
Loppupäätelmä:
Täysin amatöörien aloittama yritys joka kaatui käytännön ongelmiin.AINAKIN SUOMEN PUOLEN JOHTAJAT KUSETTIVAT URAKALLA, TÄYSIN HYVÄN LIIKEMIESETIIKAN VASTAISTA TOIMINTAA.Kun homma ei toiminut lähtivät myös huippujohtajat kävelemään:Jakobsson(oli muuten mukava kuunnella hänen juttujaan)Kloo,Harju ym. ym.
OLen kuullut myöhemmin luotettavalta taholta että neuvotteluja käytiin Radiolinjan kanssa mutta homma kaatui siihen että PGFreen olisi pitänyt saada verkko lähes ilmaiseksi.Mikään lupaus ei pitänyt.Olisi pitänyt maksaa isoja summia saadakseen provikkaa puheluista(aktivointi).
Ilmeisesti ainoa tulonlähde mikä Suomen pään johtajilla on, ovat nuo Eventit.Sisäänpääsyliput ovat olleet 35 euroa/kpl joten niistä kertyy mukava summa jaettavaksi puhujien kesken.Nuo tilojen vuokrat eivät nimittäin ole mitään kovin isoja.Ja tarjoiluhan on ollut aina syvältä(mehu ja kuiva sämpylä, haloo hei, miljoonaluokan bisnes!)Olihan tuo kaikenkaikkiaan mielenkiintoinen seikkalu.Ymmärrän nyt täysin ihmisiä jotka vastustaa henkeen ja vereen vm:ää.Tällaiset yritykset aiheuttavat juuri sen.
KESKUSTELKAA NÄISTÄ ASIOISTA JA PANKAA TÄTÄ JUTTUA VAIKKA ETEENPÄIN JOTTA KUKAAN EI ENÄÄ TIETÄMÄTTÄÄN LÄHTISI MUKAAN TÄMÄN FIRMAN TOUHUIHIN.JOKA LEIKKIIN LÄHTEE, SE LEIKIN KESTÄKÖÖN.
Kirjoittanut: LUE TÄMÄ! 5.2.2005 klo 00.40
Tämä on tosikertomus minun ´urastani` ensin Natures Own:in ja myöhemmin Sevenin partnerina.Asiat ovat tuttuja monelle mukaan lähteneelle ja monelle jolle BIZNIZ on aikoinaan esitelty.Kirjoitus on kuivaa luettavaa mutta pelkkää faktaa.Arvostelen jutussani näiden yritysten, ja koko alan toimintaa sekä positiivisesti että negatiivisesti.Jopa vannoutuneimmat vm vastustajat saattavat saada jutusta jotain irti.
Keväällä 2003 eräs puolituttuni soitti minulle ja kertoi että hänellä olisi tarjota tilaisuus tehdä pientä bisnestä.Sovittiin tapaaminen ja siinä vaiheessa en kysellyt sen enempää mistä oli kyse.Hän tuli sovittuun tapaamiseen yhdessä sponsorinsa kanssa ja he esittelivät Natures Own:in liikeidean lyhyesti.Tätä kutsuttiin nimellä lyhytesitelmä.Muistin samalla että eräs tuttuni oli aikoinaan mukana jossain samantapaisessa hommassa(GNLD) josta hänelle ei jäänyt muuta käteen kuin iso läjä pesuaineita joita hän sitten jakeli sukulaisilleen ilmaiseksi.He ehdottivat uutta tapaamista jossa asiat käytäisiin läpi perusteellisemmin ja saisin tietää enemmän puhelinoperaattori PGFreestä.Uteliaana ihmisenä suostuin uusintatapaamiseen ja ajattelin että paremmalta tämä kuulostaaa kuin tuo Golden.Seuraavalla kerralla sainkin sitten kuulla miten hieno on NO:n provisiojärjestelmä ja miten se eroaa muista vm yrityksistä.Noi pesuaineet ja ravintolisät ei kyllä säväyttäneet mutta tuo puhelinpuoli alkoi kiinnostamaan.Ja tässä vaiheessa lupaus siitä että minun ei tarvitse tehdä muuta kuin sopia tapaamisia kuulosti hyvältä.Mietin kyllä tarkkaan kannattaako lähteä mukaan.Pari viikkoa tästä niin maksoin aloitusmaksun, ahneena kaverina valitsin tietenkin tuon triple version(3 tulonlähdettä) ja menin ensimmäiseen liiketoimintaesittelyyn.Itse asun Etelä Suomessa joten nuo LTE:t pidettiin Hotelli Hesperiassa.Siellä sitten kehutttiin bisnestä ja tuotteita.Samalla sain fiiliksen että tämä voisi olla mun juttu.Samahan se on mistä ne saippuat ja pesuaineet ostaa.Muutaman viikon päästä tuo aloituspaketti sitten tuli ja eikun testaamaan tuotteita.Sen verran on pakko sanoa noista tavaroista että osa kamoista oli todella paskaa kamaa.Pesuaineet olivat tehottomia vaikka tuplasi annostuksen.Ainoat mistä itse huomasin että oli hyvää oli shampoot.Ja kuten tiedämme suurin osa paketin kamoista oli sellaista jota harvemmin tulee käytettyä(ravintolisät,autoshampoot).Samalla alettiin pitämään ensimmäisiä lyhytesitelmiä minun tutuille.Joitakin lähti mukaan, enemmistö sanoi ei kiitos sekä bisnekselle että tuotteille.Aika monella oli tuo Goldenin kusetus pääsyy.Homma eteni verkkaisesti ja itse odottelin että kuuluisa PGFree tulisi nopeasti Suomeen.Nuo litkut eivät todellakaan napanneet.Tein kyllä hommia täysiä halusin nimittäin saada mahdollisimman ison organisaation valmiiksi ennenkuin puhelinbisnes ``räjähtäisi`` markkinoille.
Tuli elokuu 2003.
Ja BPS.
Busines Planning Session.
Josta voidaan todeta näin jälkikäteen että se oli:BULLSHIT PLANNING SESSION.
Paikkana oli Kulttuuritalo.Sain soiton jo matkalla että NYT RÄJÄHTÄÄ!Eniten aikaa bisneksen teossa käytin puolituttuni sponsorin kanssa, oma sponsorini ei sitten ollutkaan motivoitunut viemään juttua eteenpäin.Tältä sponssinsponssilta tuli hehkutusviestejä jo ennen kuin saavuin paikalle.Tilaisuus alkoi ja kaikki ns. huippujohtajat kävivät lavalla kehumassa firmaa, bisnestä ja toisiaan.Siellä oli Arpalahti,Harju,Bysted,Rekola, sekä tietenkin Kloo ja Libäck.Ja paljon muita.
Huippu-uutinen julkistettiin.
SEVEN
Ei enää NO:ta.
Osakkeita.
Huippuprovikat.
Palkkakatto 36700€/viikko/tulonlähde
RÄJÄHTÄÄ!!!!!!!!!!!
Nämä jampat kyllä osasivat hehkuttamisen, se täytyy myöntää.
Tässä listaa siitä mitä siellä sanottiin.
Suomeen tulee PGFree, kännykkäoperaattori joka toimii Suomessa Elisan verkossa ja ulkomailla Vodafonen verkossa.Seven viedään pörssiin prelaunchin jälkeen.Huippubonuksia,osakkeita.Kaikkea mahdollista, vain taivas on rajana.
Nyt jälkikäteen voidaan todeta että suurin osa asioista oli täyttä paskanpuhumista.Siitä seuraavassa.
Nyt tuli kiire.Tässä vaiheessa lähdettiin täysillä tekemään.Kaikki muu sai jäädä.Lyhytesitelmiä,lisäinfoja,liiketoimintaesittelyitä(JOIHIN JOPA MAKSOI SISÄÄNPÄÄSY VIERAILLE!).TÄYSII!!!!!!!!
Sitten pudotus maan pinnalle.HS julkaisi jutun Sevenistä ja Ola Bartholdsonista.PGFreellä ei ollut sopimusta Elisan(silloin vielä Radiolinja)kanssa.Ei muuta kuin soittamaan ylälinjaan että mitä v.....?Sitten alkoi tulla todella paksua tekstiä.Joo, nyt on silleen että kaikki Suomen operaattorit haluavat PG:n, siitä tapellaan että kuka sen saa.Just niin, ihan varmaan.Nyt täytyy vaan tehdä täysiä niitä hommia että saadaan iso organisaatio.Olin kumminkin ajatellut että tällä hommalla voisi tienata hyvät lisätulot joten ajattelin että en lopeta kesken sitä minkä olen aloittanut.Sen verran tästä hommasta, että minulle ei koskaan luvattu että rahaa tulee ovista ja ikkunoista niinkuin olen kuullut joillekin luvatun.Alusta saakka on painotettu että tämä vaatii kovaa duunia, vähintään 10 lyhytesitelmää viikossa lisäinfot ja LTE:t.En siis kuvitellut pääseväni helppoihin rahoihin käsiksi vaan tiesin että tämä vaatii alussa paljon. Ajatus oli saada noin 500 egee ekstraa kuussa aluksi, joka nousisi siis organisaation kasvaessa.
Hommia jatkettiin ja operaattoriksi tuli sittemmin Finnet.Samalla jutut joita BPS:ssä kerrottiin osoittautui skeidaksi.Seven ei mene pörssiin.Nämä jutut ruotsalaisista huippuliikemiehistä olivat paskaa.Tilitoimisto Deloitte Touche hävisi vähin äänin.Osakekauppa oli Suomessa laitonta kun ei oltu tehty tarvittavia ilmoituksia(tämäkin muka jonkun muun vika kuin Sevenin).Helsingin Sanomat kirjoitteli todella negatiivisia artikkeleita Sevenistä ja verkostomarkkinoinnista.Lupaa toimia operaattorina ei ollut.Lehtijutuissa verrattin Seveniä ja WGI:tä toisiinsa.Oikeasti näillä on eroa kuin yöllä ja päivällä.Voidaan varmaan sanoa että työkalut toimia partnerina olivat tosi heikot.Samalla kuitenkin töitä tehtiin hiki hatussa.Yksi tapaaminen erään vanhan kaverini kanssa on pakko kertoa.Hänelle esiteltiin bisnes ja hän innostui todella paljon hommasta.Samalla hän tilasi lippuja Turun Eventtiin, siis se eka Sevenin mahtava Eventti.Sovittiin tapaaminen Hesperiassa LTE:ssa.Hän ei koskaan saapunut paikalle eikä häntä tavoittanut puhelimitse.Seuraavana päivänä yritin soittaa mutta hän ei vastannut.Sitten soitinkin kotipuhelimesta ja hän vastasikin heti.Koomisinta oli se että hän teeskenteli että linja on huono ja hän ei muka kuule mitään.No, nuo liput jäi lunastamatta ja hänestä ei ole sen jälkeen kuulunut mitään.Voiko todella 30-kymppinen kaveri olla noin idiootti?Olisi ollut reilumpaa jo ekalla kerralla kertoa että ei kiinnosta, ja toi bisnes on paska.Meitä on moneen junaan, ja jotkut jäävät jopa asemalle.
Tuli Turun Eventti, SE EKA
Hinnat julkistettiin.Suomen halvimmat.Olihan ne, ehkä pari viikkoa kunnes Saunalahti lähti mukaan kilpaan.Ei voi muuta sanoa että kuin helvetin ylenpalttista kehumista ja hehkutusta se koko tilaisuus oli.Saihan siitä jotain kiksejä meikäläinenkin mutta joku raja silläkin.Paras oli tuo Jean S lopuksi.Töitä tehtiin täysillä ja organisaatio kasvoi pikkuhiljaa.Organisaatiossani tehtiin noin 50 esitelmää viikossa joten voidaan sanoa että työ otettiin tosissaan.Liittymät piti aueta marraskuussa.Niiden aukeamisessa oli kanssa jos jonkunlaista ongelmaa.Yksi omistani liittymistä aukesi vasta 2004 huhtikuussa vaikka se oli rekisteröity heti kun se oli mahdollista.Ainoa mikä toimi mielestäni hyvin oli asiakaspalvelu.Hinnat menettivät kilpailukykynsä jo heti 2003 syksyllä kun muut lähtivät mukaan kilpaan.Yksi aivan typerä ominaisuus oli tuo suoraveloitus.Tutkimus on todennut että 6% kuluttajista ovat valmiita maksamaan suoraveloituksella.Ja meillä se oli ainoa vaihtoehto.Monelle mahdolliselle asiakkaalle tuotti ongelmia myös se että kyseessä on verkostomarkkinointituote.Se oli piirre joka paistoi heidän vastauksistaan läpi kun yrittivät keksiä syitä miksi eivät vaihda liittymää.Ja sitten tuli tuo ACN.
Ilmaisia puheluita ja samalla liiketoimintatavalla.Oltiin pahasti alakynnessä.Vaikkakin ylälinja sitä ei tietenkään myöntänyt.
Paskanpuhuminen lisääntyi ja mikään luvattu aikataulu ei pitänyt.Liittymissä oli ongelmia kuuluvuuden kanssa vaikka oltiin periaatteessa samassa verkossa DNA:n kanssa.Nämä niinsanotut aktivointisäännöt muuttuivat kokoajan.Sitten lanseerattiin lisää paskaa.SevenTV ja Gamepox.
Käsittämätöntä rävellystä.Gamepox oli kuin huono versio vanhasta Donkey Kongista.Ja SevenTV:llä pyöri noi aneemiset pätkät jostain Globenin Eventistä ym.Alamäki oli alkanut.Oikeastaan se oli alkanut jo Kultsalta.Eventeissä puhuttin miten kaikki oli hyvin ja laajennamme Eurooppaan; Saksa,Englanti ym. ym.Taas paskaa.Bisnes kittejä ei vaan näkynyt. Siinäkin piti olla mukana vaikka mitä tavaraa, esim vitamiinejä.Tulihan tuo paketti paperiroskaa täynnä keväällä 2004.Roskiin meni myöhemmin.
Organisaatiossani pidettiin koko aikana satoja esitelmiä.Tulos vain oli heikko.Olihan niitä mukaanlähtijöitä mutta kun he eivät jaksaneet tehdä niitä töitä jota se olisi vaatinut.Jälkikäteen ajatellen en ihmettele.Kun päämies(Seven)ei pysty antamaan työkaluja ja tuotteita millä tehdä tulosta niin vaikeatahan se on.Liittymät menettivät mielenkiintonsa.Oma mielenkiintoni alkoi hiipumaan.En ollut valmis vielä lopettamaan sillä sponssinsponssi oli kieltämättä todella kannustava ja reilu tyyppi.Voidaan sanoa että opin tämän bisneksen kautta paljon kärsivällisyyttä ja kokemaan vastoinkäymisiä.Sitten tuli taas Eventti jossa oli pääpuhuja Edward Ludbrook.Hän sitten meni ja kertoi totuuden tämän alan tekemisestä.24/7.Se kertoo kaiken.24 tuntia vuorokaudessa 7 päivää viikossa.Se on ainoa tapa menestyä.Tämä ala on ollut aina sellainen jota on mainostettu että pääsee helposti hyville tuloille.Väärin!!!!!!!
Tämä oli viimeinen niitti minulle.EI ENÄÄ.
Samalla asiakkaani vaihtoivat liittymiä muihin jopa omat sukulaiset.Liittymät ei kuuluneet, laskutus perseestä,muut halvempia ym.
Tähän loppui meikäläisen ura verkostoijana.
Loppupäätelmä:
Täysin amatöörien aloittama yritys joka kaatui käytännön ongelmiin.AINAKIN SUOMEN PUOLEN JOHTAJAT KUSETTIVAT URAKALLA, TÄYSIN HYVÄN LIIKEMIESETIIKAN VASTAISTA TOIMINTAA.Kun homma ei toiminut lähtivät myös huippujohtajat kävelemään:Jakobsson(oli muuten mukava kuunnella hänen juttujaan)Kloo,Harju ym. ym.
OLen kuullut myöhemmin luotettavalta taholta että neuvotteluja käytiin Radiolinjan kanssa mutta homma kaatui siihen että PGFreen olisi pitänyt saada verkko lähes ilmaiseksi.Mikään lupaus ei pitänyt.Olisi pitänyt maksaa isoja summia saadakseen provikkaa puheluista(aktivointi).
Ilmeisesti ainoa tulonlähde mikä Suomen pään johtajilla on, ovat nuo Eventit.Sisäänpääsyliput ovat olleet 35 euroa/kpl joten niistä kertyy mukava summa jaettavaksi puhujien kesken.Nuo tilojen vuokrat eivät nimittäin ole mitään kovin isoja.Ja tarjoiluhan on ollut aina syvältä(mehu ja kuiva sämpylä, haloo hei, miljoonaluokan bisnes!)Olihan tuo kaikenkaikkiaan mielenkiintoinen seikkalu.Ymmärrän nyt täysin ihmisiä jotka vastustaa henkeen ja vereen vm:ää.Tällaiset yritykset aiheuttavat juuri sen.
KESKUSTELKAA NÄISTÄ ASIOISTA JA PANKAA TÄTÄ JUTTUA VAIKKA ETEENPÄIN JOTTA KUKAAN EI ENÄÄ TIETÄMÄTTÄÄN LÄHTISI MUKAAN TÄMÄN FIRMAN TOUHUIHIN.JOKA LEIKKIIN LÄHTEE, SE LEIKIN KESTÄKÖÖN.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Natures on markkinoinnut ja pettänyt Suomessa ihmisiä monella eri nimellä. 1995-1996 se oli suoramnyyntiyritys joka möi Suomessakin apilan kuvalla varustettuja ravintolisiä. Yritys ei menestynyt koska tuotteet EI TOIMINUT ja katosi Ruotsiin, tuli muutama vuosi sitten Nature Own perinteisellä verkostosysteemillä, jossa myyntiin kalliita aloituspaketteja jotka sisälsi huonolaatuisia tuotteita, jotka firma osti muilta valmistajilta, ei siis valmistanut itse, mitä moni ei tiennyt, eikä ollu edes myyntihintoja! Tuhansia ja tuhansia ihmisiä PETTYI! Ei tullut rahaa ikkunoista ja ovista.
Seuraavaksi Natures laittoi markkinointiyhtiöt MORE FOR YOU ja Sevenin jotka molemmat menee alas päin, vain Lapissa. Porissa ja Turussa on muutama yksinkertainen fanaatikko joka uskoo siihen huijaukseen. Joten tämänkertainen yritys huijata samoilta ihmisiltä rahaa on jo ainakin neljäs tai viides.Tutkikaa yritryksen tausta ja historian ennekuin laitatte rahaa "palamaan"
Uskon että käy pian kuten Norjalaisten verkostoyritysten että nurin menee kuten T5PC.
Nuo T5PC:n kaverit taisivat vaan haukata paskaa ja kusettivat vääriä hemmoja, eräitä legendaarisia moottoripyöräjengejä..Enpä haluaisi olla noiden verkostokusettajien housuissa.
Mun mielestä tuotteet on hyviä, mutta systeemissä haisee joku!
Mikä systeemissä haisee? Tiedän, että palkkionmaksusysteemi muutettiin vuosi sitten ja siitä se alamäki alkoi.!?Onko ilmennyt muuta hälyttävää?
Uskon kyllä, että näin käy! Valitettavasti. Kaikki nimimiehet lähteneet ja vaihtaneet parempaan.
Oletko tosissasi. Itse ostan tavaraa Naturesilta, mutta muuten on kyllä kumman hiljaista ollut viimeisen vuoden.Olenkin ihmetellyt, kun Natures tapahtuma kalenteri on ihan tyhjä ollut Naturesin kotisivuilla. Harmittaa paljon.Tuotteet ihan hyviä, mutta yritys on hitaasti laahustava etana.
KAuheeta itkemistä. Hiukan niinku viikonloppuisät kännissä avioliitostaan.
Tosin onhan tuossa tarinassa perääkin mutta todella kärjistettynä. Iso osa myös mielipiteitä, ei siis tosiasia vaan mielipide
Alussa oli ongelmia liiankin kanssa, mutta tänä päivänä toimii asiat jo aivan eri lailla.
Jos Seven olisi niin paska kuin annat ymmärtää, niin luuletko tosiaan että Edward Ludbrok olisi tullut yrityksen johtoon ja lopettanut muut bisneksensä????? Vastaan itse.. TUSKIN
Ja ehkä tekee mieli väittää että rahan takia tekee sitä,,, no jos joku niin väittää niin ei todellakaan tiedä mistään mitään.
Oletko ollut mukana alusta asti? Tarkoitan siis kun Seven perustettiin.Jos et ollut niin et tiedä asioista yhtään mitään.Kuka oli perustamassa Seveniä?Peter Jakobsson.Yksi Natures Ownin todellisia guruja ja Team Globalin johtajia.Mitä meni tekemään?Lähti Sevenistä kun se ei toiminut.Moniko asia mitä Staffan ja Olli on puhuneet ovat olleet TÄYSIN paikkansapitäviä?Niitä on aika vähän.Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää kummassa Suomen jalassa olet?Ja suurin osa kirjoitetusta on faktaa, ei mielipiteitä.Mitkä asiat toimii Sevenissä niin että sillä voi tehdä rahaa?Ja tuo Eetu poika ei varmaankaan tiedä miten eri maiden organisaatiot hoitavat hommansa.Koska jos hän tietäisi asioiden oikean tilanteen hän ei olisi mukana.Tai sitten hänet täytyy laittaa samaan joukkoon muiden huijareiden kanssa.
Olen ollut alusta asti toiminnassa mukana.
Ja Jakobson ei todellakaan lähtenyt sen vuoksi ettei toiminut. Siihen on ihan eri syy, mutta sen tietävät vain ne jotka oikeasti jotain tietävät.
Montako kertaa meteorologit ovat olleet TÄYSIN OIKEASSA???
Natures on kaikkea muuta kuin loistava!
Osa vaihtoi Seveniin, Amwayhin ja osa vielä parempaan, nimittäin LR-International on tosi monen valinta mm. Director Pulkkinen ja Diamond Huhtala.
LR menee eteenpäin, kuin tykki!
Suurin osa tekijöistä sai LR:ltä heti auton ym.
Odottakaa mitä tulee tapahtumaan tänä keväänä!
heeh...ku ees tietäisitte kuinka hyvin sevenillä menee...mul ja mun ylä ja alalinjal aineki just niiku pitää,rahaa tulee ja kaikki pelaa...ja parin kuukauden päästä kaikki on sevenissä!!!!!!!!!!
Hyvä että luotat uplineen yhtä paljon kuin meteorologeihin, tulevaisuutesi on turvattu.Et muuten vastannut kaikkiin kysymyksiin.
Taas yks heslainen, yksinkertainen verkosto ääliö ja fanaatikko. Sehän sairaus mustuttaa jakomielitautia, vai mitä. Jos et mitää viitsi tehdä niin mene sossusta kerjäämään rahaa, niin ei tartte ihmisii huijata! Sevenissä mukana ollut ja huijauksiin pettynyt!
Sekin ukko on Goldenin jälkeen vajonnut tosi alas
Mäkin oon kuullu samaten. FLP:stä on kuulemma siirtynny pilvein pimein myös LR:ään porukkaa.
Niillä on hyvä konsepti ja autot. Täytyy vakavasti harkita.
hohhoh...no ei sullakaa hyvin mee...en ees hesalainen oo,ja mä vaa kerroin omista kokemuksistani,en muuta...mun organisaatio aineki tekee ja myös saa!
Vieläkö herrat on mukana LälläRissä?
Kuulin, että siirtyivät takaisin...
Kyllä ovat mukana LR.ssä ja hyvin näyttää menevän.
On pelit ja vehkeet LR:llä millä tehdä! Siinä se suurin ero verrattuna Naturesiin!
Paljon on populaa lähtenyt LR:n ja muuallekkin! Itse teen molempia (LR ja Natures), mutta näyttää LR-International vievän voiton :)
Olen heidän,Pulkkinen teamissä ja mulla on hyvää sanottavaa vaan tästä LR.Monen verkosto kokeilun jälkeen tuntuu istuvan minulle hyvin.Olen päässyt eteenpäin ja odotan innolla autoa kesäksi.Jokainen etsii omansa,millä voi tehdä rahaa.Ei kannata haukkua ketään,koska se kostautuu aina itselle.Mutta positiivisuudella ja hyvällä sponsorilla pääsee jo pitkälle.
Olen itsekin kokeillut eräitä vm yrityksiä ja osa ( nimiä mainitsematta) on kaatunut joko huonoihin sponsoreihin tai liian ahneeseen toimintaan!
Uskon ( vaikka ei se olekkaan uskon asia)vakaasti,että jokaiselle löytyy oma yritys,mutta faktaa on,että firma johon lähdet
a:tuotetta täytyy "rakastaa"
b: töitä täytyy tehdä!ilmaisiksi et saa mitään!
c. kannattaa valita yritys,joka on ollut jo todella kauan markkinoilla ja on vakaa!
ym....
olkaahan siis tarkkana
itse valitsin Herbalifen , se sopii mulle tosi hyvin! lisäinfoa(mun kotisivuiltani)
www.energiaa.com
t.sami
Hei haluaisin tietää mihin vaihdoitte? Löytyikö hyvä yritys ja onko kannattanut?
Natures ei enään toimi, sen olen huomannut.Mutta haluaisin silti tehdä jotain.
Tässä on hyvä yritys jolla konttori Suomessa ja TOSI laadukkaat tuotteet! Kysy lisää:
[email protected]
Luotettavin yritys, konsepti ja kliinisesti tutkitut tuotteet. Konttori Suomessa jo 1997 lähtien. Oma auto konsepti. Hurjasti menee eteenpäin ja pysyvästi. Tuttavapiirissäni useita henkilöitä jotka ovat elättäneet itsensä ja perheensä hyvin LR toiminalla jo vuosia. Ei perustu aloituspakettien myymisiin. Suosittelen.
Luotettavin yritys, konsepti ja kliinisesti tutkitut tuotteet. Konttori Suomessa jo 1997 lähtien. Oma auto konsepti. Hurjasti menee eteenpäin ja pysyvästi. Tuttavapiirissäni useita henkilöitä jotka ovat elättäneet itsensä ja perheensä hyvin LR toiminalla jo vuosia. Ei perustu aloituspakettien myymisiin. Suosittelen.
Varokaa ruotsalaista ylälinjaa!!!
Kupparit ja rahastajat, phyi helv!
Jos haluat mukaan oikeasti toimivaan tiimiin ja oikeaan yritykseen ota yhteyttä rohkeasti:
[email protected]
Ei NO eikä Seveniin!
Ei siis kumpikaan noista siitä voit olla varma! Mutta vahvaan tiimiin LR:ään! Ylälinja on todella alansa huippua - kuten jo edellisistä viesteistä käy ilmi!
[email protected]
Oot oikeessa, jyvät karsituu akanoista aj edellä mainuttu LR on tuttavapiirini mukaan in ja paras.
uudessakaupungissa on nyt menossa tuo seven kusetus, varokaa jos teitä pyydetään pubiin juttelemaan.
Kaveri yritti värvötä mua Seveniin, on muuten perseestä koko systeemi, varokaa!
mistä tiedät? miten kauan kaveri oli ollut mukana ketä kertoi?
YLI KASI VUOTTA. Suomessa on PALJON parempia, uskottavampia ja ennekaikkea hyvämaineisempia yrityksiä kuno NO ja Seven
onko heittää jotain faktaa pöytään...tuohan on pelkkää olettamista, kuinka paljon itse tiedät yrittämisestä?
Seven on raikas tuulahdus tänne työttömyyden kourissa sinnittelevään kaupunkiin!!
Sevenin partnerit eivät rikastu "värväämisestä" vaan antamalla lisätienistimahdollisuuden halukkaille, saavat myöhemmin provisiota esim. heidän hankkimistaan (esim. sähkö-) aiakkaista. Uusi partneri saa tietysti provisiota omista asikkaistaan, mutta pidempään mukana olleet voivat nauttia provisiota myös uusien partnereiden asiakasprovisiosta.
Markkinat eivät todellakaan täyty, eivätkä kyllästy...Nokian puhelimiakin valmistetaan yhä edelleen vaikka täällä suomessa takuuvarmasti niitä riittää jo entuudestaan!!!
Tällaisia uunoja nämä Sevenistit ovat. Pgfree puhelinliittymiä menee loputtomasti kaupaksi, koska ihmiset ostavat kännyköitä vaikka heillä jo sellainen on.
Olisko tuotteissa eroja? Toisesta uudesta tuotteesta ollaan valmiita maksamaan ja toisesta uudesta tuotteesta odotetaan saavan palkinto. Melko moinen ero tuotteissa.
"Sevenin partnerit eivät rikastu "värväämisestä" vaan antamalla lisätienistimahdollisuuden halukkaille"
hahahahha hahahahahahh haahahahh
rikastuu vedättämällä sinua ja kaikkia hyväuskoisia jotka ette tiedä miten Seveniä on hoidettu Suomessa alusta saakka.Kysyppä sun sponsorilta montako asiakasta esim. PGFreellä on tällä hetkellä Suomessa.Partnerit ja heidän perheensä ovat lähes ainoat joilla kyseinen liittymä on.Eli puhutaan muutamista tuhansista korkeintaan.Paljonkos siitä tulee sitten provikkaa?Ota provisiojärjestelmä eteesi ja laske.Tulet hämmästymään!ÄLKÄÄKÄ missään nimessä kuvitelko että tuon sähkön myynti olisi helppoa(mikäli sopimusta edes syntyy, sitä ei vielä ole koska se olisi jo julkaistu jossain mediassa),luulenpa että siinä käy kuten liittymissäkin että ainostaan lähipiiri sen ottaa.Tsemppiä sinulle ja ylä-ja alalinjallesi, tulette sitä tarvitsemaan.
Niin kyllä minusta Vattenfall on ehkä kuitenkin luotettavampi sähkön toimittaja kuin Seven. Saatan toki olla väärässä.
Veikkaan kuitenkin, että Suomessa niinkin kriittisen tuotteen kuin sähkö toimittaminen annetaan mieluummin luotettavaksi tunnetulle yritykselle kuin jollekin kaverin serkun VM-viritykselle.
Onhan jotkut ostaneet niiltä puhelinliittymänkin, miksei sähköäkin sitten esim 100:lle ihmiselle jakomäen lähiöön
Jakomäessä ei makseta mitään sähkölaskuja.
Kukin tietysti tyylillään.
Ihminen tulee toimeen kyllä ilman puhelinta mutta sähköjen katkeaminen onkin ikävämpi juttu.
Nimimerkki Kokenut: Tarinasi kiinnostaa. Otatko yhteyttä [email protected]
Jos olette tekemässä juttua ThinkSevenistä:
- voisitte kertoa, miten Seven osti Vivalta Pgonen
- Että jakelijoiden osakeannista ostamat osakeet ovat enää neljän sentin arvoiset
- Tarkistaa onko yhtiölä Ruotsin kaupparekisterriin merkittyä toimitusjohtajaa lainkaan
- Onko yhtiöllä enää toimivaa hallitusta
- Ovatko jakelijat saaneet aloituspaketin hinnalla maastopyörän ja millainen tämä maastopyörä on
- Maksavatko Turun caribiassa tilaisuuksia järjestevät hemmot lipuista arvonlisäveron?
Muista, että Sevenin kanssa tekemäsi sopimus kieltää sinua keskustelemasta toimittajien kanssa. Menetät kaikki palkkiosi ja Seven voi haastaa sinut oikeuteen sopimusrikkomuksesta.
Varo, Seven haluaa palkkiot takaisin!Montako euroa mahtaa olla kyseisen henkilön tapauksessa?
Varo, Seven haastaa oikeuteen!Oliskohan Suomen partnereiden syytä haastaa Seven oikeuteen kaikesta paskasta mitä on väitetty?
Kukas se täällä vihjailee, että Seven olisi syyllistynyt laittomuuksiin? Monissa tapauksissa menetetyt rahat ovat niin suuret, että todellakin kannattaaa pitää turvat kiinni.
Seven ei ole esittänyt yhtään väitettä, jota voisi sanoa paskaksi.
Moikka! Tässä varmaan tarkoittamasi lause: " Seven ei ole esittänyt yhtään väitettä, jota EI voisi sanoa paskaksi."
juupas eipäs juupas eipäs juupas eipäs.Kyllä on taas hieno keskustelu.
Voiko joku TOSISSAAN väittää että Sevenin edustajat Suomessa eivät olisi koskaan puhuneet puutaheinää? Ja kysehän on tietenkin johtajista jotka suoltavat sonnan alalinjaansa joka tekee vain niinkuin ylälinja käskee ja sanoo.
Ylälinja pysyy totuudessa, jotta valhe ei monistuisi alalinjassa.
Jos joku ymmärtää viestin väärin, niin minkäs sille voi. On helppo väittää yleisellä tasolla paskanpuhujaksi, mutta missä edes yksi esimerkki.
Sähkö on halpaa.
Jos sitten kuukausimaksu ei olekaan, niin ei se tee väitteestä väärää.
Älkää enään haikailko Sevenin ym. älyttömien hommien perään!
LR-rulettaa!
esimerkkejä.Puhelinoperaattori piti olla Radiolinja,prelaunchin jälkeen piti mennä pörssiin,hintojen piti olla halvimmat(20-80%)kuin muilla,firmassa piti olla rahaa(perustettaessa),osakkeiden arvon piti moninkertaistua,bisneskitissä piti olla vitskunäytteitä,eventeissä sanotaan aina että Seven on perustettu pari viikoa sitten,muita euroopan maita piti aueta 2003-2004(siis enemmän kuin Italia),osakekaupan piti olla laillista,kaiken piti aina räjähtää, kuten esim. asiakasmäärän joita nyt on vain 40000 enemmän kuin NO:n aikana,jokaisesta 10 asiakkaasta piti saada AINA 100 eurolla osakkeita,gamepoxista piti tulla kansainvälinen hittituote,kuten myös seventv:stä,sevenistä piti tulla ISOOOOOOOOOOOOO tekijä telealalle, ym.ym.ym.
Riittääkö tämä sinulle?
Puhelioperaattoriksi valittiin markkinoiden edullisin, jotta edustajat saisivat suuremmat provisiot. Mitä väärää tässä?
Osakkeita myydään edustajien omassa pörssissä, josta kuka tahansa voi ne ostaa. Yhtiö menee vielä pörssiin, kun on sen aika.
Hinnat olivat 20 % halvemmat liittymän julkistamisaikaan.
Osakkeiden hinnan monikertaistuminen perustui asiantuntijoiden arvioihin, mutta kuten tiedät, osakkeille voi käydä miten vain.
Osakekauppa oli laillista.
Tulevaisuuden ennustukset ovat aina vain ennustuksia. Et sinä vaadi yleäkään tuomiolle, vaikka Terhi Nikkanen valehtelisi.
Puhelinoperaattoriksi valittiin Finnet vain siksi että muiden kanssa ei saatu sopimusta.Oliko sinun mielestä tämä verkko hyvä vaihtoehto?Kuuluvuus todella huono.Jo DNA:lla on ollut ongelmia kuuluvuuden kanssa saati sitten PGFreellä jolle on annettu verkosta jämät.PGFree ei kuulu paikoissa joissa DNA kuuluu.Tekninen puoli ei toimi niinkuin pitäisi.Ongelmia liittymien avautumisen kanssa.Tosi huono valinta ottaa Finnet verkko-operaattoriksi.
Itse epäilen tuota pörssiin menoa.Huom! Pörssiin piti mennä prelaunchin jälkeen.
Montako päivää olivat puhelut 20% halvemmat?
2 viikkoa, sen jälkeen Saunalahti laski omia hintojaan.Hinnat julkistettiin syksyllä, liittymät aukesivat kuitenkin vasta joulukuussa, silloin kuin muilla oli jo halvemmat hinnat.Seven lupasi että hinnoissa on vielä varaa laskea jos muut lähtevät kilpailemaan.Hintoja ei ole kertaakaan laskettu vaikka niin luvattiin.
Osakekauppa EI OLLUT LAILLISTA kun Seven aloitti.RATA:lle ei oltu toimitettu antiesitettä.
Ei pidä kertoa asioita totuuksina jos ne ovat vain ennustuksia.
Ja tuo YLE onkin ottanut yhteyttä kirjoituksen aloittajaan.Joten eiköhän asia tule muillekin selväksi kuin vain nettikeskustelijoille.
No nyt meni ihan ufoksi. Sinulla ei ole mitään tietoa käydyistä salaisista liikeneuvotteluista. Totta kai sopimus olisi voitu tehdä minkä tahansa yhtiön kanssa, koska laki velvoittaa vuoraamaan verkkoa.
DNA:n verkon kuuluuvuus on nykyisin aivan samalla tasolla kuin suurillakin. Tämä on vanhetunut väite. Voit tarkistaa asian omalla matkapuhelimellasi missä tahansa valitsemalla verkko "listalta". Huomaat, että siellä missä kuuluu muutkin, siellä kuuluu DNA:kin. DNA oli hyvä valinta, kun otetaan huomioon hintaero muihin.
Eikö nytkin ole ajankohta prelaunchin jälkeen? Sanoiko yhtiö, että pörssiin mennään viimeistään 5 kuukautta prelaunchin jälkeen. Ei sanonut. Kun pörssiin mennään, se tapahtuu edelleen prelauncin jälkeen, joten totta on ollut joka sana.
Myönnät, että väite halvemmista puheluista pitikin paikkaansa. Katso PGfeen nykyistä hinnastoa. Hintoja on alennettu. Luulisi, että sinulla ei olisi mitään motiivia esittää peättömiä väitteitä.
Osakekauppa aloitettiin virallisesti vasta, kun RATA hyväksyi esitteen.
Koska olet lähtenyt mukaan Seveniin?Minulla sattuu olemaan tietoa esim. neuvotteluista Radiolinjan kanssa.Yhdenkään operaattorin ei ole pakko vuokrata verkkoaan jos hinnoista ym. asioista ei päästä sopimukseen.Ja sekoitit asiat DNA:n ja PGFreen kesken.Pgfreen kuuluvuus huononeen selvästi alueilla joissa DNA vielä toimii.On muuten omakohtaisia kokemuksia, ei mitään mutu tietoa.Ja molempien pitäisi käyttää samaa verkkoa.
Onhan nytkin tietysti prelaunchin jälkeen.10 vuodenkin kuluttua on vielä prelaunchin jälkeen.Olet oikeassa.Miten luulet ihmisten ymmärtävän asiat jos sanotaan että pörssiin mennään prelaunchin jälkeen.Tuskin kukaan ajatteli että vuosien viiveellä.
Onko mielestäsi PG:llä kilpailukykyiset hinnat?Hintojen piti olla halvimmat!
Osakkeita myytiin ennenkuin Seven oli edes toimittanut antiesitettä RATA:lle.Tämä on fakta.Bisneskit maksoi 700 euroa josta 300 euroa oli osakkeiden osuus.RATA kielsi osakkeiden myynnin, siitä huolimatta bisneskit maksoi tuon 700 euroa.Mainittiin vain että osakkeiden osuuden saa takaisin kun pyytää sen Ruotsista.Osakkeita siis markkinoitiin ja myytiin.Laittomasti.
KUUMA KESKUSTELU! Näyttää siltä et anti-Seven vie voiton!!! Täytyy sanoa et oon samaa mieltä ja Seven on kusettanut ihmisiä ja toiminut osittain laittomasti.
Kerro toki lisää jos löytyy, sillä ennemmin tai myöhemmin kaikki tulee ilmi ja sitten NAURETAAN ja olan takaa kaikille, jotka olivat Seven-kiihkoilijoita!!!!!!!
No niin, nyt alettaan taas satuilemaan, että halpisoperaattori ei käyttäisi kuin osaa verkontarjoajan mastoista. Mitäpä jos ei keskusteltaisi tällä palstalla saduista.
Kiitos kun myönsit, että esitit valheellisen väitteen väittämällä, että Seven olisi kusettanut pörssiväitteissään. Liikemiehen oletetaan osaavan ajatella tosin kuin rivimiehen. Liikemies ottaa selvää, millä ehdoilla yritys pääsee pörssiin ja hoksaa siitä, että jokunen vuosi Sevenillä vielä menee. Mutta tavoite on selvä.
PG:n hinnat ovat kilpailukykyiset.
Osakkeita ei myyty ennen antiesitteen toimittamista. Jos oli maksamut täyden liittymispaketin hinnan, niin joulukuussa saattoi ilmoittaa, ottaako osakkeet vai ei. Jos ei ottanut osakkeita, sai osan liittymäpaketin hinnasta takaisin. Tämä järjestely ei ole laiton, vaan Ratakin edellytti, että rahat pitää niitä haluaville palauttaa ja näin toimittiin. Väitteet laittomuuksista ovat perättömiä.
miten teidän päähän saa nämä asiat että tajuatte!?
Et ole ilmeisesti liikkunut sen sun pgfreellä varustetun puhelimen kanssa kotisi ulkopuolella.Kuuluvuus heikkenee selvästi joillain alueilla, alueilla jossa DNA toimii.Aivan samoja ongelmia on ollut esim. Kolumbus liittymän kanssa, kuuluvuus huononee paikoissa joissa Radiolinja(Elisa) toimii hyvin.Kannattaisi sinunkin joskus käydä ihmisten ilmoilla muutakin tekemässä kuin vetämässä lyhytesitelmiä.
Miten niin myönsin?Missä ihmeen pörssiväitteessä?
Et ole selvästikään ollut Kulttuuritalolla kun Seven lanseerattiin.
PG:n hinnoista voidaan olla montaa mieltä.JOKAINEN aivoilla varustettu ihminen voi itse vertailla hintoja, ja kukaan ei ota PGFreetä jos haluaa halvan.
Jos kerran osakkeita ei myyty miksiköhän minäkin maksoin 300 euroa osakkeista, ennen antiesitettä.
Lanseeraus tapahtui Turussa ennen Helsinkiä.
Jos kuuluvuus on asiakkaalle ongelma, niin silloin ei kyllä auta kuin vaihtaa verkkoa ja toivoa parasta.
PGfree on halpa, kun käyttää kaikki edut.
Sait kuitenkin rahasi takaisin, joten osakekauppoja ei syntynyt. Kukaan ei sijoittanut 300 euroa osakkeisiin "ajopuuna" vaan ratkaisu on ollut jokaisen oma, tietoinen ja harkittu.
päivä se lanseeraus siellä Turussa tapahtui.Ainoat jotka asiasta tiesi ennen Kulttuuritalon BPS:ää olivat muutamat johtajat.Tiedät varmaan itsekin ketkä.
Mitkä ihmeen edut?Tuollaiset lauseet vaatii aina perustelut.
En muuten ottanut rahoja takaisin, luotin silloin vielä Seveniin.Oppirahat täytyy maksaa.
Totta kai Teille Hesalaisille asia esitetiin, että nyt lanseerataan. Niin kuin lanseerattiin. Eihän sillä ollut mitään merkistystä, että Turussa lähdettiin liikkeelle ennen ja Oulussakin käytiiin.
Älä luovu toivosta. Kurssi nousee!
kumma heppu kun sulta ei saa selviä vastauksia.
Vastaa näihin mun kysymyksiin, kun ainakin yrität antaa kuvan että olet yksi johtajista.Miksei sulta saa selviä vastauksia selviin kysymyksiin?
Olisi mukava kuulla miten sinä aloitit Sevenin kanssa ja miten sinulla on mennyt.Eikä tämä ole vittuilua.Haluaisin tietää mitä olet tehnyt eri tavalla että olet saanut Sevenin toimimaan.Itse en sitä tehnyt vaikka tein töitä kuin hullu ja just niinkuin upline neuvoi ja opasti.Kerro nyt muillekin miten menestytään.Ja vastaus että tekemällä kovasti töitä ei riitä, vaan konkreettisia neuvoja.
..on sellaisien osakkeiden arvolla, joita ei noteerata yleisesti.
Kannattaa pyyhkiä perseensä itänaapurin valuutalla sitä miettiessään=)