Totaalisesti parissa vuodessa, ja sama trendi jatkuu, johtuen lähi-idän rauhoittumisesta ja välimeren ylitykset saadaan halliintaan.
Halla-ahokin voisi keskittyä oikeisiin asioihin.
Halla-ahokin voisi keskittyä oikeisiin asioihin.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Luulisi matujenkin rakastavan kotimaataan sen verran että haluavat palata vaimojensa ja lastensa luo rakentamaan maataan?
Epävakaat olot lähtömaissa, yrittävät viivästyttää poistumista joka on väistämätön.
Jos euroopan yhteisössä saadaan ulkorajat pitämään niin tästä selvitään jotenkuten.
Luovat ja tuovat mukanaan kotimaansa tänne lomaparatiisiinsa. Saattepa nähdä, eivät he pääsääntöisesti eurooppalaisiksi tai länsimaalaisiksi halua ryhtyä.
Ja Suomeen tuli epävakaat olot matujen myötä
Ihan vakasesthan täällä on menny. Mitä nyt Isäm maaliset persu natsi skene pellet vähä miakkareis öyhöttää ja huuteloo. Kyllä maalimaan ääntä mahtuu. Natsien paikka on kylläkin Kuussa...
Nyt pitää keskittyä PALAUTUKSIIN! Kotouttaminen pitää lopettaa HETI.
Onko palautuksissa jokin pielessä, jos neljä poliisiakin vie yhtä palautettavaa väkisin on se mielestäni tehokasta.
Tottakai on kotoutettava turvaa saanut,
Kotouttamistahan ei ole oikeastaan edes vielä aloitettu vaan tulijat elävät yhä kuten kehittymättömissä kotimaissaan ja pakkonaittavat lapsensa etc.
"Halla-ahokin+voisi+keskittyä+oikeisiin+asioihin."
Valitettavasti+Halla-aholla+ei+ole+muita+asioita+kuin+maahanmuutto.+
https://www.hs.fi/paivanlehti/11082018/art-2000005787665.html
Työttömien+aseman+heikentäminen+aktivointimalleineen+meni+persuilta+täysin+ohitse.+Sotetaistelusta+persuilla+ei+ole+omaa+mielipidettä.+Kannattaa+lukea+lauantain+Hesarin+juttu+Halla-ahosta.++Jokainen+asia+kulminoituu+Halla-ahon+mielestä+maahanmuuttoon.+Jopa+pääkaupunkiseudun+asuntojen+hintataso+on+maahanmuuttajien+syy.
Kun+maahanmuutto+on+ainoa+asia+agendalla,+on+hyvin+vaikea+kertoa+totuus,+että+nykyisellään+maahanmuutto+ja+maahanmuuttajat+ovat+vain+pikku+juttu.++Pakolaistulva+on+laantunut+ja+työperäinen+maahanmuutto+ei+ole+koskaan+ollutkaan+mikään+ongelma.
Suomella+on+ihan+oikeitakin+ongelmia,+mutta+Perussuomalainen+puolue+on+kykenemätön+vastaamaan+ajan+haasteeseen.+Äänestäjätkin+ovat+asian+havainneet,+duunarivirta+valuu+takasin+demareihin.+Tämä+näkyy+myös+kannatusluvuissa,+persujen+kannatus+viimeisessä+YLE:n+tutkimuksessa+oli+8,7%.+Alamäki+jatkuu.+;)))
Kelvoton maahanmuutto on pitkällä tähtäimellä Suomen pahin ongelma, joka vaikuttaa kaikkiin muihinkin asioihin.
Muut puoluejohtajat ovat taivaanrannan maalareita, jotka johtavat Suomen tuhoon. Tarvitsemme suomalaisuuden puolustajia, emme mamuttajahölmöläisiä!
Persuna mielipiteeni sotesta on, että on parempi jättää huono, sekava, epäselvä, kallis ja suomalaiskansallisesti vaarallinen uudistus tekemättä. Samoin maakuntauudistus!
Meinaatko ihan tosissasi asian laidan olevan noin? Hyvähän se on hyssytellä vokkiosakkaana.
Jossain+kyselyssä+suurimmaksi+uhaksi+Suomelle+58%+vastaajista+koki+nimenomaan+maahanmuuton.+Se+leviää+syövän+lailla+kaikkialle+yhteiskuntaan,+kuten+on+käynyt+Ruotsissakin.+
Aavikon+suurimman+idioo....anteeksi,+siis+ajattelijan+mielestä+Ruotsi+on+tosin+toisella+planeetalla.
Tuo matutus-asia tulee olemaan varmuudella tulevaisuuden ylivoimaisesti suurin ja merkittävin sekä vakavin teema vaaleissa. Se on jo nyt sitä koska elämme vedenjakajalla. Ruotsissa peli on menetetty, mutta täällä hieman on toivoa. Ruotsissa poliisi ei mahda tilanteelle mitään ja autoja palaa tuhansia vuodessa. Viimekin yönä satakunta.
Alkusoitto on nähty mitä tulee matutukseen. Kunhan demarit pääsevät toisen tuholaispuolueen eli vihreiden kanssa jylläämään, niin hyvästi rauha maassa, hyvästi turvallisuus, hyvästi suomalaisuus.
Maahamuutossa on säännöt joita hoitaa virkamiehet, näin on oltava jotta voidaan keskittyä yhteiskunnan hoitoon.
Halla-aho haluaa ääniä maahanmuutto politiikallaan kun ei muuta annettavaa, ei ikinä pääse hallitukseen.
Höplöp.+Virkamiehet+ovat+mamuttaneet+Suomen,+sillä+jo+nyt+40%+sosiaalituen+saajista+pääkaupunkiseudulla+on+mamuja+ja+esimerkiksi+Espoon+uusista+asukkaista+joka+vuosi+on+80%+mamuja.+Toistan:+VIRKAMIEHET+MAMUTTAVAT+SUOMEN.+Maahantunkeutujat+ja+sosiaalipakolaiset+pitää+heittää+Suomesta+ulos!
Virkamiehet hoitavat heille annettuja tehtäviä, eivät he voi ominpäin toimia.
Politiikkojen tehtävä on luoda säännöt, turvapaikanhakijoihin suomi noudattaa kansainvälisiä sopimuksia.
Suomi ei ole unkari, eikä Halla-aho määrää maahanmuuttopolitiikkaa, hänen tehtävä on räksyttää taustalla.
keskustapuolueen kansanedustajan kakarat on kelan virkailijoita (aktiivimallin 3 kk keissi sitte taas opiskelee tai lomittaa lehmii) puhumattakaan kokoomuksen no niinpä
Vuonna 2017 turvapaikkaa haki Suomesta 2139 henkilöä. Tässä luvussa on mukana vain ensimmäistä kertaa turvapaikkaa hakeneet, koska usein turvapaikan hakija jättää hylkäävän päätöksen jälkeen uuden hakemuksen. Vuonna 2016 näitä ensihakijoita oli 4005.
Trendi on selkeästi laskeva ja ennakkotiedot viittaavat siihen, että vuonna 2018 hakijoita on edelleenkin aiempaa vähemmän.
Luulisi, että pää punaisena turvapaikkatilannetta seuraava Perustussuomalainen puolue myöntäisi tosiasian ja kertoisi kannattajilleen, että hyvin menee, trafiikki rajoillamme on rauhoittunut. Mutta ei, yhä vaan länkytys turvapaikan hakijoiden vaarallisuudesta aitosuomalaiselle identiteetille jatkuu herkeämättä.
Onko niin, että tynnyrin tapinreikää on nyt lyöty tappi ja persut ovat kokonaan erillään reaalitodellisuudesta? ;)))
Suomessa on 130 000 ulkomaalaistaustaista töissä viemässä työpaikat suomalaisilta. Montakohan lasta ja vaimoa heillä on nostamassa lapsilisiä ja sosiaalitukia sekä käyttämässä terveyspalveluita ja saamassa positiivista syrjintää sekä harkinnanvaraisia tukia?
Muistaakseni Suomessa kerrotaan myös olevan lähes yhtä paljon ulkomaalaistaustaisia henkilöitä "asustelemassa", kuin on virallisissa tilastoissa suomalaisia työttömiä.
Viimeisen 12 kuukauden aikana ulkomaalaiset ovat jättäneet Suomeen 66352 hakemusta oleskelupaa, 14042 Suomen kansalaisuutta, 9848 EU-kansalaisen Suomeen muuttoa ja 4577 kansainvälistä suojelua varten. Yhteensä siis 94819 kappaletta yhden vuoden aikana.
Myönteisen päätöksen sai viimeisen 12 kuukauden aikana 81124 henkilöä. Moniko toimii perheenyhdistäjänä, ei ole tiedossa. Kielteisiä päätöksiä oli 11853.
Karkoitettuja tai samantien käännytettyjä oli yhteensä vain 2588!
Toivoisinpa sydämeni pohjasta, että myönteiset ja kielteiset luvut olisivat päinvastoin, niin Suomella olisi vielä toivoa nousta tästä suosta, johon suvakit meitä ajavat! Samalla jäis varoja auttaa moninkertaista määrää todellisia pakolaisia leireillä ja naapurimaissaan, mitä tosiasiaa Suomen hallitus eikä myöskään EU näytä lainkaan huomioivan. Olisi paljon parempi auttaa heitä, kuin tuhota omatkin maamme väestörähähdyksen sivuaalloilla!
Virallisiin tilastoihin voi tarkemmin tutustua tästä:
http://tilastot.migri.fi/#decisions
1000 turvapaikan hakijaa maksavat meille miljardin, sillä yhden pakolaisen elinaikaiset kulut ovat miljoonaluokkaa. Kustannukset kumuloituvat ja ne pitäisi saada laskemaan! Lapsia pannaan alulle toistakymmentä, ja kustannukset moninkertaistuvat. Nyt on tullut aika kysyä, haluamme elää Afganistanissa, Somaliassa, Irakissa vaiko ehkä kotimaassamme Suomessa! Kohta on liian myöhäistä korjata ongelmaa ilman sisällissotaa, suomalaiset vastaan musumatut.
"...että hyvin menee, trafiikki rajoillamme on rauhoittunut..."
Luodaanpas katse kauemmaksi ja laajemmalle. Jo nyt maailmalla seilaa 60 miljoonaa pakolaista, ja Suomen avoimien ovien politiikka on omiaan houkuttelemaan heitä tänne. Jo pieni osakin tuosta porukasta olisi Suomelle tuhoisa.
Puhumattakaan ilmastopakolaisista, jotka jo nyt alkavat liikehtiä.
Ja sitten vielä nuo muslimit, jotka maailmanvalloitusideologiallaan ja keskinäisillä kahinoillaan aiheuttavat sekasortoa kaikkialla. Heitäkin on lähes 2 miljardia.
Tyyntä myrskyn edellä...
Edelleenhän+noita+lappaa+jatkuvasti+suomeen+ja+lisäksi+nykyisellä+lisääntymisnopeudella+jo+pelkästään+muslimeja+on+suomessa+vuonna+2050+VÄHINTÄÄNKIN+11%+väestöstä+-+ei+enää+mikään+pieni+ja+harmiton+määrä,+puhumattakaan+kehityksestä+siitä+eteenpäin.
http://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/
Afrikkalaisten+väestönräjähdystä+odotellessa....
Halla-ahon kannattaisi ottaa vakavasti agendalle maahanmuutto, ilmastonmuutos ja eurooppalaisten arvojen ja kulttuurin säilyttäminen. Jo alkaisi tulla ääniä.
Maahanmuuttohoidetaan ilman Hallaa niinkuin tähänasti,
Ennen persut toimivat populistisesti mutta ei yhdenasian puolueena.
Eipä sitä kukaan todellakaan mihinkään ole hoitamassa vaan hyssyttelevät kaikkia ongelmia ja summia rasismin pelossa kaikki kokoomukset ja muut tampiot.
H-a on varmaan ainoita asiaan pureutuvia rehellisiä poliitikkoja.
Ei se mihinkään ole romahtanut, joka kuukausi lappaa sisään tuhansittain. Joka suunnalta. Juna laiva lentokone jne, ......
Miksi sitten itse valehtelet.
Pakolaisten tulo määrä eurooppaan on romahtanut.
Turvapakanhakijoiden määrä suomeen hiipuu, tulevaisuudessa pääasiassa otamme kiintiöitä.
Maahan tulee ulkomaalaisia luvallisesti, eniten venäjältä,
Nykykehityksellä+tulevaisuudessa,+jo+vuonna+2050+tarkemmin+ottaen,+suomessa+on+väestöstä+11-15%+muslimeja.+Jotain+tarttis+tehrä+jo+ennen+sitä.
Eihän persut osaa muusta vouhottaa kuin maahanmuutosta. Laskevat hölmöt mamuiksi jo tänne adoptoidut lapsetkin! Persut eivät ole muuta kuin lapsien kiusaajia. En äänestä ikinä. moisia hölmöjä.
Äänelläsi ei ole onneksi mitään merkitystä, yhtä tyhjän kanssa. Satutko muistamaan, mikä palsta tämä on? Niinpä.
Persut ovat siellä missä ovat nimenomaan siksi, että vouhottavat siitä maahanmuutosta. PS on ainoa firma, joka tekee jotain ongelmalle, jonka takia heitä äänestetään, kun kukaan muu ei sitä tee.
Mikään ei ole ohi. Taistelu valkoisten suomalaisten elintilasta on vasta alkamassa. Nimikkeillä ei ole mitään merkitystä -vain suomeen tulevan mutavyörytyksen lukumäärä ratkaisee ja se on edelleen jatkuvassa kasvussa. Yli 100 000 oleskelulupaa vuodessa on määrä jota yksikään itselleen rehellinen suomalainen tulkita kuin väestönvaihdoksi. Se on pysäytettävä -vaihtoehtoja ei yksinkertaisesti ole.
Sinäkö valkonen suomalainen? Taidat olla mongooli...?
Oikeasti tänne on tullut aika vähän maahanmuuttajia. Mua ei haittaisi vaikka tulis vähä paljo enämpikin. Siinähän sitä riittäis persuksille puheenaihetta...
Vedä pakkopaitä päälle ja pakene aavikolle pölhökustaa-suvakki.
Mikset samantien muuta vaikkapa johonkin afganistaniin tai irakiin asumaan jos nykyinen kehitys on sinusta hienoa?
Viimeisen kahden vuoden aikana on tullut 44 000. Onko se sitten paljon vai vähän.
Jos 10000 seilaa teillä tiettymättömillä rajojen sisäpuolella, se on jo paljon tavoittamattomissa olevia, vaikka olisi vain 5000, niinkuin alpakoita kuulemma...
Eeei alpakoita ole tavoittamattomisssa.
On niitä. Katsoppas, niitä 5000 "alpakkaa" ei koskaan tavoitettu, muutama sata kokonaisuudessaan oikeastaan oli lukumäärä. Ja loput viidestätuhannesta alpakkasuvakista jäi omille teilleen kuljeskelemaan. Laskuri lienee yhä rikki järjestäjäblondilla. Mitä korvalääkäri kuuluu asiaan, muuten kuin omassa tapauksessasi?
Pitäisi ottaa oppia Ruotsista eikä päästää tänne liikaa afrikkalaisia. Levottomuudet lisääntyvät kuten Ruotsissa, jos heitä suhteettoman paljon tänne päästetään.
Vaarassa on, että Turkista, Kreikasta, Italiasta ja Espanjasta noihin maihin tulleita venelastillisia aletaan jakamaan muihin eurooppalaisiin maihin. Noissa maissa on jo kestämätön tilanne. Luoja varjelkoon maatamme tuolta katastroofilta.
Olisikin parempi, että tulleita alettaisiin palauttamaan omiin maihinsa ja siellä avustustoimenpiteet käyntiin. Parhaiten he sopeutuvat omaan kulttuuriinsa.
En kannata perussuomalaisia, vaikka olenkin liian maahanmuuton vastainen. Toivottavasti meidän hallitus pystyy hoitamaan tuon asian tyydyttävällä tavalla.
Eurooppaan tulleet on käsiteltävä minne ensin tulleet, jotka ovat turvan tarpeessa niin ok, muut palautettava kotiinsa ja jäävät jaetaan.
Parempi olisi kuitenkin, jos turvapaikkoja ei enää annettaisi. Tulisi sotaisille kansoille painetta lopettaa sotiminen. Ja ruoka- ja lääkeavulle täytyy asettaa ehdot: jotta apua voidaan antaa, on maassa otettava käyttöön yhden lapsen laki.
Miten noista ottaa selvää kuka on kuka. Sama ukko nostaa lapsilisääkin monille perheille, esiintyen aina eri "henkilöllisyydellä". Nähty on.
Nähty ja kuultu tämäkin, kun päivystyksessä suomalainen sotainvalidi huolestuneena i ihmettelee, mistä hänellä on varaa maksaa kelataksiraha lääkäriin, edestakaisin 50 euroa, pienestä eläkkeestään. - Samalla kun ympärillä parveilee mustapartaiset nuoret miehet, joilla maksusitoumus taksikyyteihin, lääkkeisiin, lääkärikuluihin sekä tulkkipalveluihin.
Joku voi uskoa tarinaasi.
Sotainvaliideja muutama tuhat vielä ja kohta ei yhtään, taksit ovat heille ilmaisia.
Maahantulijoiden kuluja ei makseta avokätisesti.
Hölynpölyä. Ne saavat uudet asunnot ja ne tuhottuaan ilmaiset remontit tai vielä uudemmat asunnot! Muuttaessa ei tietenkään tarvitse vaivautua, kun kela hoitaa muutonkin ja edelliset huonekalut voi heittää roskiin ja tilata avoimella valtakirjalla uutukaiset marketista. Naapurini ihmetteli juuri, että miksemme mekin hae uusia kalusteita ja miksi ihmeessä vaivaudumme itse kantamaan vieläpä vanhoja romujamme muuttoautoon.
Ilman muuta on autettava kotoutuksessa.
Tapauksia on monenlaisia kuten kantaväestössä,
Siis kyllä, sotaveteraanista oli kysymys, ei sotainvalidista. Muotoilin väärin. Sotaveteraanimme maksavat kelakyytinsä, , olipa miten sairas hyvänsä. Maahanmuuttajapaperittomat ja -paperillisetkaan suurin osa eivät tarvitse rahaa käsitellä lainkaan, kyydit hoituvat maksusitoumuksin, samoin kalliit sairaala- ja terveyspalvelut ym... ja totuuden nimissä kaikki mitä tarvitsevat. Tämä on totuus.
Kyllä ainakin ruotsissa maksetaan kun sama henkilö voi järjestelmän puitteissa nostaa etuuksia useammankin eri feikki-identiteetin turvin:
https://pt-media.org/2017/04/14/jopa-50-ruotsiin-tulleista-turvapaikanhakijoista-kayttaa-vaaraa-identiteettia/
Äläpä kiemurtele. Nyt puhutaan Suomesta, ei Ruotsista.
https://www.kela.fi/taksimatkat
Vuoden 2018 alussa on sotaveteraaneja oli hengissä noin 14.000. Heistä sotainvalideja on 1 958. Veteraanien keski-ikä on 93 vuotta. Sotaveteraanit - samoin kuin muukin väestö - voi saada terevydentilansa tai puutteelisten liikenneolojen vuoksi Kelalta korvauksen taksimatkoihinsa. Esittämäsi väite oli valheellinen.
Maahanmuuttajalla ei ole sen kummempaa oikeutta taksimatkaan tai ylipäätään muuhunkaan maksusitoumukseen (?) kuin muillakaan väestöryhmillä. Myös tämä väitteesi oli valheellinen.
Totta, en tiedä toimiiko suomessa järjestelmä mahdollisesti paremmin kuin ruotsissa ja euroopan eri maiden kesken, jossa tuollainen usealla tai samallakin identiteetillä tukien vedättäminen on mahdollista. Romanien tiedän tätä tehneen aiemmilla vuosikymmenillä suomen ja ruotsin välillä.
En nopealla googlettamisella löytänyt tarvittavaa tietoa.
Ohiammuttuja on vähän ja ne vähenee koko ajan...
Sotaveteraaneille voi iskeä jatkosota päälle ja ne tuhoo ne asunnot...
Maahantulo pitäisi pysäyttää ja jo tullut vahinko perua. Ennen pitkää ilmastonmuutos ja väestöpaine ajavat kehitysmaista vielä miljoonia ja miljoonia liikkeelle, joten nyt viimeistään pitää varautua meidän yhteiskunnan turvaamiseen ja suojaamiseen, että Suomi ja suomalaisia on tulevaisuudessakin.
Voisiko Euroopan ympärille rakentaa muurin? Paljonko olisi muurin kustannus vrt maahantulijoiden elättäminen ja pakolaissysteemin ylläpito? Lisäksi ei olisi turvattomuutta ja raiskauksia maahantulijoiden tekeminä.
Jossain kohtaa rajoja tullaan kyllä valvomaan paljon nykyistä tarkemmin ja tiukemmin, se on vain ajan kysymys kun tulee jokin raja vastaan.
Migrin tilastojen mukaan.
2015 muuttoaallon seurauksia maksellaan vielä useampi vuosi, myös koko yhteisön alueella.
Samanlaista ryntäystä ei eu alueella enään hyväksytä, luulen opin menneen perille.
Kauheaa!
MItä me voimme tehdä? Jos siis turvapaikanhakijoiden tulot ovat romahtaneet , niin eikö meidän pitäisi lähteä solidaarisuusmarssille ja vaatimaan lisää rahaa , että ne tulot eivät enää olisi romahtaneet ?
Ehdotuksia! Missä miekkari pidettäisiin?
Tulovauhti on hellittänyt ainoastaan siitä syystä että moni maa on laittanut rajojaan kiinni. Tällä hetkellä vain Espanja (ja ehkä Kreikka?) päästää niitä vapaasti maahansa. Mutta Ranskassa on raja kiinni Espanjasta tuleville ja Unkari, Itävalta ja moni muu tukkii reitin Kreikasta tulevilta.
Myös tieto siitä ettei kaikkia otetakaan tänne elätettäväksi vaan osa joutuu lähtemään takaisin on hillinnyt vähän tulohaluja. Jos mitään esteitä ei olisi niin tulijoita olisi niin kauan kunnes hyvinvointivaltioiden sosiaalituet on lopetettu tai kunnes elintaso ei poikkeavasti eroaisi Arfikan maista.
Migrin tilastot osoittavat, että tasainen virta jatkuu.
Tänävuonna turvapaikan hakijoita 2300 joista puolet vanhoja uusinta hakemiksia.
Joo kun ei kohta tule lisää pakolaisia voidaan unohtaa tämä ongelma sen jälkeen kun entiset on setvitty voi Halla-aho ilmoittaa ettei persuja enään ole eikä tarvita.
https://migri.fi/artikkeli/-/asset_publisher/vuoden-2017-tilastot-turvapaikanhakijoita-selvasti-edellisvuosia-vahemman-ensimmaisen-hakemuksen-jatti-reilut-2-100-hakijaa
Tarkka tieto on siinä vuoden 2017 osalle. Uusia hakemuksia oli 2139.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005727300.html
Samassa kehitys näkyy myös keskisessä Euroopassa. Vuonna 2017 Saksa vastaanotti peräti 73 prosenttia vähemmän turvapaikkahakemuksia kuin vuotta aiemmin.
Suurin tulva on ryytynyt ja tästä suurin kiitos kuuluu EU:n aktiivisille toimille. Huomattava on, että tulva laantui jo aiemmin. EU teki rajasopimuksen Turkin kanssa 2016 ja alkoin aktiivisesti tukea Libyan rannikon valvontaa 2017. Nyt populistiset liikkeet Italiassa itäisessä EU:ssa sulkevat rajojaan ja öyhöttävät pakolaisista. Kovin kuulostaa jälkijättöiseltä touhulta taas. ;)))
Sinuun on tuo siedätyshoito tepsinyt hyvin.
Jos sinulla on parempia faktoja asiasta, esitä toki. ;)))
Demografinen kehitys on silti epäsuotuisa kantasuomalaisten kannalta, vaikka turvapaikanhakijamäärät olisivatkin hienoisessa - ja luultavasti väliaikaisessa - laskussa.
Saksakin on helisemässä noiden nykyistenkin kanssa.
Turvapaikanhakijoinen?
Kiertoilmaisuja, you know.
"Turvapaikanhakijoinen?"
Pitikö kaukaakin hakea? Tarkka kakara. ;)))
Joo ehkäpä, mutta kaapuakkojen hallitsematon sikiäminen Suomesamme ei ole romahtanut
Patolooginen
Rajat kiinni joka europan maassa . Massapalautukset käyntiin. Maahanmuuttajat ovat jo näyttäneet että niistä ei ole asumaan valkoisten kanssa. Eivät tee töitä , tekevät suurin osin vaan rikoksia. Tarkka taustojen ja tarkoituksen maahan tuloon tarkistus. Eli jos maahanmuuttajia otetaan tehdään se järkevästi ja hallitusti.
"Turvapaikanhakijoinen tulo romahtanut"
Kyllä se on Suomen kestokyky kun on romahtanut...
Viimeisen 12 kuukauden aikana oleskelulupaa, turvapaikkaa taikka kansalaisuutta Suomesta haki yhteensä noin 85000 ulkomaalaista! Vastaava lukema muutamana viimevuotena olivat seuraavat:
2018: 85000 (viimeiset 12 kk)
2017: 83000
2016: 81000
2015: 102000
Trendi on siis nouseva, jos Sipilän irakilaisille esittämän kutsun saapua Suomeen oleilemaan aiheuttamaa piikkiä ei huomioida.
Lisäksi noin 10 000 EU-kansalaista haki rekisteröintiä Suomessa oloon esimerkiksi työn perusteella, eli saman verran kuin aikaisempinakin vuosina.
Lähde:
http://tilastot.migri.fi/#applications?start=540&end=542
Kuika moni edellämainituista noin 80000 ulkomaalaisesta vuosittain jää Suomeen ja alkaa jossain vaiheessa saada ja hyödyntää sosiaali- ja terveyspalveluitamme? ... Kalliiksi tulee, jos heitä on yleisen työttömyysprosentin verran, sillä kustannukset kumuloituvat varsinkin muslimeilla, jotka sikiävät meitä monta kertaa nopeammin, koska naiset on "pyhitetty" siihen tehtävään.