Nuorten työllistämisen helpottamiseksi työsopimuslakiin tehdään muutos.
Hallitus aikoo muuttaa työsopimuslakia myös siten, että henkilöperusteista irtisanomista helpotetaan. Uudistus koskee alle 20 hengen yrityksiä.
Suomen yrittäjät on tavoitellut henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista jo pitkään. Yrittäjäjärjestön mukaan uudistus rohkaisisi palkkaamaan työntekijöitä, sillä pelko virherekrytoinnista vaikeuttaa työllistämistä.
Hallitus aikoo muuttaa työsopimuslakia myös siten, että henkilöperusteista irtisanomista helpotetaan. Uudistus koskee alle 20 hengen yrityksiä.
Suomen yrittäjät on tavoitellut henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista jo pitkään. Yrittäjäjärjestön mukaan uudistus rohkaisisi palkkaamaan työntekijöitä, sillä pelko virherekrytoinnista vaikeuttaa työllistämistä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
"Suomen yrittäjät on tavoitellut henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista jo pitkään."
Kuules Pankkolestamajuri, sen kyllä uskoo sanomattakin...
Ja sinipiikahallitus kumileimasimenaan sitä yritetään lestojen(=Lestakyrvän) toimesta ajaa kuin käärmettä pyssyyn.
Siinä sitä taas tuli katkeraa kommariretoriikkaa.
Haista sinä Pallopaita paska.
Polje kovempaa, mekkopaituli.
Eipä tule menemään läpi koska on lainvastainen uudistus
Hallitus ei yli kolmen vuoden seurannan perusteella paljoa välitä laista ja moraalista. Köyhiltä ja työttömiltä vähennetään tukea, vaikka se jo ennestäänkin on liian matala. Euroopan neuvosto moitti Sipilää, mutta Sipilä vain puhaltelee poskiinsa.
Kepuhallitus ei yöuniaan menetä, jos uuden työsopimuslain perusteella ihmisiä irtisanotaan keksityin perustein. Äkkiäkös työnantaja keksii "henkilöperusteen", jonka mukaan tekijä ei ole "tarpeeksi tuottava". Ottaa sitten tilalle Sipilänkin hyväksymän ilmaisen työntekijän.
Hänelle ei tarvitse maksaa mitään. Toiveita pysyvästä työpaikasta voi pitää yllä sanomalla "sulla on hyvät mahikset jatkopaikkaan ja täyteen liksaan". Se on tämän päivän trendi. Kusetus, meinaan.
Tarkoitus on työllistää nuoria, menee vain komukkajärjen yli..
Työllistää? Ilmaiseksi teetetty työ ei ole työllistämistä.
Lopeta valehtelu ilmaisesta työntekijästä..
maalöaisliiton tukipummit käyttää ilmaisia miehiä,
kysy vaikka sika-liisalta,
sinä,
fasistinen vattupaska täällä valehtelet...
Kepulaiselle faktaa Sipilän hallituksen "työllistämistouhuista":
"Seura julkaisi 19. heinäkuuta selvityksen palkattoman työn mittavasta määrästä. Jopa sadat tuhannet suomalaiset tekevät palkatonta työtä vuosittain opiskelijaharjoittelijana, työttömänä työkokeilijana tai työtoiminnan kuntoutujana."
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/ilmaistyon-maara-paisuttaa-piilotyottomyytta-mika-on-todellinen-tyottomyysprosentti/
Lisää faktaa kepulaisesta "palkkatyöstä" löydät netistä.
Taas noita kopioavauksia.
Siinä lukee muunmuassa näin:
"Hallitus aikoo muuttaa työsopimuslakia myös siten"
Siis myös siten? Miksi avaaja ei laittanut linkkiä kopioonsa, että olisin voinut sen kautta lukea koko jutun, josta olisin nähnyt, millä muin tavoin hallitus aikoo muutella kyseisiä lakeja?
"Suomen yrittäjät on tavoitellut henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista jo pitkään. Yrittäjäjärjestön mukaan uudistus rohkaisisi palkkaamaan työntekijöitä, sillä pelko virherekrytoinnista vaikeuttaa työllistämistä."
Siitä tässä on kyse, että nuo kopioavaukset osalainauksineen ja ilman lähdemainintaa osoittavat avaajan hakevan vain jotain ajatusmaailmaansa sopivaa materiaalia tarkoitushakuisesti.
Kerropa, mikä laki on estänyt yrittäjää palkkaamasta koeajalle työntekijää tähän saakka?
Nyt tuntuu olevan suuntaus se, että yrittäjän täytyisi saada ilmaistyövoimaa tietylle ajalle ja sen ajan loputtua ilmaistyövoima saa häipyä työmaalta. Jonkin ajan kuluttua samalla työmaalla on taas joku ilmaistyöntekijä.
Juurikin näin.
Kyse on lestojen ja siinä samalla Sipilän halpatyövoima-agendasta.
Missä niin lukee että ilmaista, kyse on siitä että pääsee epäpätevästä työntekijästä kohtuudella eroon, pienissä yrityksissä elämän ja kuoleman kysymys..
Et vastannut kysymykseen koeajasta! Ja kun kyse oli nimenomaan tästä:
"uudistus rohkaisisi palkkaamaan työntekijöitä, sillä pelko virherekrytoinnista vaikeuttaa työllistämistä."
Eli kyse on uusista työntekijöistä!
Ilmaistyöntekijöistä lukee jotain tämän linkin takana.
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/ilmaistyon-maara-paisuttaa-piilotyottomyytta-mika-on-todellinen-tyottomyysprosentti/
Ei tuossa lakiluonnoksen pykälässä kyllä tuosta ole kyse laisinkaan, että työnantaja pääsisi epäpätevästä työntekijästä eroon kohtuudella. Uuden työntekijän palkkaamisestahan siinä on kyse.
Se voi olla totta, että pitkaäikainen työntekijä on hankalasti irtisanottavissa, mutta tässähän ei siitä ole kyse.
Jos uusi työntekijä ei sovellukkaan tehtäväänsä, irtisanomista helpotetaan nuoren työntekijän kohdalla, laki hyödyttää kumpaakin osapuolta..
Ei tuon asian toteamiseen paljoa tarvita. Ilmaista työntekijävoimaa pyöritetään järjestelmällisesti. Työntekijät vaihtuvat säännöllisin väliajoin. Korkeintaan nimellinen korvaus maksetaan.
Puoli vuotta saattaa olla tietty henkilö jollain työpaikalla, vaikkapa asiakaspalvelussa ja häneen ehtii tottua. Ja sitten onkin joku muu taas...jne...
Miten tuo eroaa koeajasta?
6kk ilmaistyössä ja työnantaja sanoo, ettet sovellu tähän hommaan.
Ruletti pyörii, croupier on ilmeetön.
Se laki ei sitten varmaan ole komukkalaki.
lakihan on hyvä........
Mahtaa olla joku kepulestalaki.
Sipilän ja lesta-agendojensa myötä keskustasta tuli käytännössä lestakepulipuolue.
Ja on ollut sitä pidemmän aikaa nyt jo koko kansankin silmissä...
trömmykkää,,,,
Laissa ei ole mitään ilmaista työvoimaa. Puna-Meerit valehtelevat Petos-Antti Rinteen johdolla.
Sipihallitus ja te-toimisto on tehnyt mahdolliseksi entistäkin laajemman ilmaisen työvoiman käytön. Työnantajat kusettavat ilmasta työtekijää luvaten jatkoaikaa ja mahdollista palkkaakin, mutta kunhan harjoittelu-/koeaika päättyy, ottaa työnantaja uuden ilmaisen työntekijän edellisen ilmaisen työntekijän tilalle. Eräs "työnantaja" sanoi, että tyhmähän hän olisi jos alkaisi maksaa työntekijälle palkkaa kun ilmasta työvoimaa on saatavilla. Sipilän hallituksen aikana työnantajien kusipäisyys on lisääntynyt.
haisee kaalisopalle..
Ole iloinen ja onnellinen, että äitisi tekee sinulle kaalisoppaa. Sitä ei ilmaistyössä, johon pian menet, sinulle tarjota.
Giljotiini
Eli 90 prosenttia ei aktivoitunut, vaikka leikkuri iski. Mutta työttömyystukia saatiin sentään leikattua ja byrokratiaa lisättyä.
Mitä muutoksia Sipilän hallitus on tehnyt asiassa? Konkreettista kiitos. Ai niin ette pysty kertomaan....
kepu pettää aina. alle 20 hengen yrityksissä ei tarvitse noudattaa siis perustuslakia.
alle 20 hengen yrityksissä ei ole ihmisoikeuksia?
Yrittäjälläkin pitää olla jomkinlaiset "ihmisoikeudet" komukoilta suojaksi..
Eiköhän nää viimeaikaset työttömyysluvut osoita ettei oo ollu minkäänlaisia ongelmia irtisanomisissa. Nyt vain halutaan hakea "halvin" mahollinen kokoonpano firmoihin. Trendit maailmalla ovat kyllä päinvastaisia, osaajalle maksetaan ja sen tulee huomaamaan nää ahneet. Puol vuotta työharjoittelua ---> virherekrytointi, tollanen "yrittäjä" vois jo hakeutua hoitoon..
"pelko virherekrytoinnista vaikeuttaa työllistämistä."
Taitaa lestojen pyörittämissä pienyrityksissä olla näköjään jatkuva pelko päällä milloin mistäkin asiasta, tilanteen ja kulloisen Sipilän ajaman kyykytysagendan mukaan tietysti...
LAHTI-Koiviston Auton on maksettava yhteensä yli 220000 markan korvaukset punaisen villapaidan vuoksi irtisanotulle linja-autonkuljettajalle. Lahden käräjäoikeuden mukaan linja-autofirmalla ei ollut oikeutta purkaa miehen työsuhdetta yrityksen sisäisen pukeutumisohjesäännön perusteella.
voi kaataa koko yrityksen..
laki vesitettiin AY liikkeen toimesta..
Luontainen rasistisuus vaatii lähtökohtansa.