Tieteellinen todistaminen mm. aborttikiistassa

Kun yritetään todistella jotain omia mielipiteitä "tutkimustiedolla" (mainitsematta tietenkään niitä tutkimuksia nimeltä), niin näkee vaikka millaisia korrelaatioita vedettävän asioiden välille lähes mistä tahansa. Lentävän Spaghettihirviön seurakunnassahan tämä on hienosti tuotu esille taulukossa merirosvojen ja ilmastonmuutoksen välisestä yhteydestä. Aborttipalstalla aasinsiltojen tosissaan vetäminen on arkipäivää, ja parodiahorisontti on saavutettu ja ylitetty moneen kertaan. Tässä aika hyvin vedetty:

"Monet pohtii yöt ja päivät, mistä nykyiset abortit on keksitty ja mistä niitten valtava määrä ja lisääntyminen oikein on saanut alkunsa. Useat luotettavat ja puolueettomat tutkimukset osoittavat, että aborttien vapautumisella ja Aku Ankan taskukirjan ilmestymisellä on vakuuttava ja useiden arvovaltaisten kansainvälisten huippututkijoiden havaitsema kausaalinen korrelaatioyhteys. Aborttilaki tuli voimaan vuonna 1970 ja samana vuonna Aku Ankan taskukirja alkoi ilmestyä. Näin on kausaalinen korrelaatio luotettavasti todistettu.

Aku Ankan taskukirjan ilmestymisestä voidaan johtaa täysin kiistattomat kausaaliyhteyden sisältävät korrelaatiot myös naisten lisääntyneeseen juomiseen ja yleiseen moraalittomuuteen. Moraalittomuuden lisääntyminen ei kuitenkaan koske miehiä eikä esim. miesten juomista, joka on ainoastaan kolme kertaa niin yleistä kuin naisten. Olenkin päättänyt tehdä kansalaisaloitteen Aku Ankan taskukirjan kieltämiseksi. Aku Ankan taskukirjan eliminoimisen jälkeen katoavat abortit, alkoholismi, moraalittomuus, naisten harjoittama seksi, HIV ja peräpukamat, työttömyys, köyhyys ja mielisairaudet.

Lisäksi Aku Ankan taskukirjan lopettamisella katoavat meluvavat naapurit, keskivartalolihavuus, korkeakoulutetut virkamiehet, jotka juovat virka-aikana kahvia ja puhuvat kollegan kanssa. Ja jos lupaatte äänestää minua, tulee Raamatusta Suomen lain yläpuolella oleva laki, ja tottelemattomat poikalapset kivitetään kaupungin miesten toimesta valinnastani lähtien kaupungin porteilla joka perjantai klo 20.42 (5. Moos 21)"
----
Niin tuo oli siis vitsi, varmuudeksi mainitsen... :)

3

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkisintoisin

      "Kun yritetään todistella jotain omia mielipiteitä "tutkimustiedolla" (mainitsematta tietenkään niitä tutkimuksia nimeltä), niin näkee vaikka millaisia korrelaatioita vedettävän asioiden välille lähes mistä tahansa."


      Vaihtaisin sanan todistella sanaan perustella. Omia mielipiteitä vaihtaisin imaisuun omista perususkomuksista käsin ilmaistuja mielipiteitä. Tutkimustieto on tutkijan omista perususkomuksista käsin "jotakin" tutkimalla saatua tietoa, jota sitten voidaan tarvittaessa perustella.

    • Mainota.

      "Niin tuo oli siis vitsi, varmuudeksi mainitsen... :)"

      Jos et olisi maininnut, niin kohta olisi joku kyllä vetänyt härkäpavun sieraimeen siitä, että kuinka ihmeessä peräpukamat voivat poistua lopettamalla Aku ankan taskukirjat.

      • raavituttaa

        Ei kaikkea aina tarvitse tai voi tieteellisesti perustella. Jotkut asiat nyt vaan ovat totta ja niihin tulee uskoa. Kuten se että peräpukamat poistuvat kun Aku Ankan taskukirjat saadaan pois markkinoilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      138
      1696
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      270
      1250
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      897
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe