Miksi kosmologeissa on ateisteja?

as09d8f67

Eivätkä ole edes agnostikkoja. Isolla tietomäärällä pitäisi olla
vaikutusta myös ehdottomuuteen ja joustavampaan katsomukseen.

12

522

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hehhah

      << Isolla tietomäärällä pitäisi olla vaikutusta myös ehdottomuuteen ja joustavampaan katsomukseen. >>

      Mutta eikös heillä nimenomaan ole avarakatseinen näkemys: jos joku esittää todisteet vaikka mistä joulupukista, se on silloin olemassa. Mutta mikäli mitään todisteita ei ole vaikkapa yksisarvisista, niitä ei ole mitään rationaalista syytä olettaa.

      Iso tietomäärä näyttäisi korreloivan ateismin kanssa. Mitä voisimme oppia tästä ?

    • > Miksi kosmologeissa on ateisteja?

      Koska he ovat pääsääntöisesti suhteellisen älykkäitä ja kouluttautuneita ihmisiä.

      > Eivätkä ole edes agnostikkoja.

      Aika kova väite. Olisi kiva nähdä perustelut tuollaiselle. Oletko tutustunut johonkin tutkimukseen? Meissä ateisteissa on aika paljon agnostikkoja, joten tuntuisi oudolta ettei yhtään olisi osunut kosmologiateistien joukkoon.

      • Valtaoja ei tosin ole kosmologi, mutta jossain haastattelussa Esko totesi, että agnostikko on hänelle liian hieno sana. Hän kertoi olevansa pakana.


      • Mielenkiintoista. Pakana kuitenkin sanana tarkoittaa teistiä, ja Valtaoja on useasti sanonut olevansa agnostinen ateisti.


    • Persstietoa

      Materiaalista ja energiasta yhteenssä on hukassa 96% ja kosmologit ei edes tiedä mitä se sisältää, niiden on pakko kertoa satujaan titeen nimissä jootta ihmisille saa tehdä niitä rahamaailma käskee.,- illumanaatit.
      Moraalia ei löydy materiasta, se on pyllyn ominaisuus, joka on sen ominaisuus., se voidaa henkisellä matematiikalla valaista, tilastotieteellä ja todennäköyisyys matematiikalla, tämä tarvitaan se jotta kusetus pysyy koossa.
      Talvivaaran vedet on puhtaita, se on vain median luoma harha, kun sitä katsotaa ilman informaatiosta ja miten se asettuu ja kertoo maailman tilasta miljardien valovuosien tasolta.
      Kosmologit elävät siinä toisessa todellisuudessa, missä harhaiset on mediat pimeyden valtakunnassa.: Mustassa aukossa, siis luonnottomassa homo reiässä.

    • Miksi on kosmologeja kun on Jumala? Jumala antaa vastauksen kaikeen eikä
      mokomia satusetiä tarvita.

      • hkjhkjhkh

        Jumalasi mukaan Maa on kaikkeuden keskus, jota ympäröi taivaankansi, johon Aurinko, Kuu ja tähdet ovat kiinnittyneinä.

        Kumpi on satua, paimentolaisten uskonnolliset nuotiotarinat vai tieteellinen tutkimus?
        Jos kallistut ensimmäisen puoleen, veistä puusta kännykkäsi, muuta turvemajaan asuman ja lähettele hiilellä tuohenkäppyrälle kirjoitettuja viestejä.

        Pitääkö olla ämpärityhmä, jos on oikea uskovainen?


      • No kerropa se vastaus.


      • vastaus*vastaus = vastaus. vastaus.


    • Miksi uskovaiset ovat vaatimassa joustavuutta toisilta?
      Eivätkö he voisi vaatia sitä itseltään?

    • aivopesukone

      sekoaako suoli24 taas test test test

    • siunakkoon

      Tietenkin Jumala näkyy kosmologisella kaukoputkella, koska hän itsekin tiirailee aivan homona kaiket päivät kaukoputkellaan homojen prrrsreikiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      58
      1029
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      70
      817
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      796
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      750
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      710
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      64
      667
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      652
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      613
    9. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      274
      557
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      500
    Aihe