Tukijussi nostaa työttömyys- ja maataloustukia

Ahne jyväjemmari tekee paperilla maataloustöita eli nostaa tukia muutaman kuukauden ja sen jälkeen on työttömänä liiton päivärahoilla. Sama toistuu joka vuosi. Koko perhe nostaa liiton päivärahoja.
Näin saa kuitattua maatalostuet, jotka merkitään palkaksi ja sitten nostaa liiton päivärahaa eli työttömyyskorvauksia kymmeniä tuhansia.
4172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ideologinen tukijussi haluaa maataloustuet, yritystuet ja työttömyystuet. On kiero ja ahne paskiainen.

Äänestä

Tiedät itsekin, ettei tuollainen ole edes mahdollista. Mutta kun pitää höperehtiä ja valehdella asioista.

Äänestä

Jussi on kesän kirjoilla työläisenä, kunnes saa tuet taskuun, sitten alkaa liiton päivärahat juosta.
70 000€ tuki merkitään palkaksi niin työttömyyskorvaus tulee sen mukaan.

Äänestä
  • Ei tuo ole edes mahdollista. Kasva aikuiseksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


NäinTukiToimii kirjoitti:

Ahne jyväjemmari tekee paperilla maataloustöita eli nostaa tukia muutaman kuukauden ja sen jälkeen on työttömänä liiton päivärahoilla. Sama toistuu joka vuosi. Koko perhe nostaa liiton päivärahoja.
Näin saa kuitattua maatalostuet, jotka merkitään palkaksi ja sitten nostaa liiton päivärahaa eli työttömyyskorvauksia kymmeniä tuhansia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu