Koska jt armeijaan?

Miksi jehovantodistajat saavat vapautuksen asevelvollisuudesta? Kuitenkin hekin saavat nauttia puolustusvoimien takaamasta rauhasta. Tämä velvollisuuksien pakolu mahdollisuus pitää poistaa eikä antaa näitten loisia toisten kustannuksella.
4163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En osaa sanoa milloin lakiuudistus saadaan valmiiksi, ehkä menee vielä vuosia ennenkuin Jt:t ovat asevelvollisia. Kieltäytyä saa mutta rangaistus siitä kuuluu kaikille, muuten kohtelu on epätasa-arvoista.

Äänestä

Kekkonen oli tiettävästi 1960 luvulta asti todistaja. 1968 hän alullepani Karvian erityistyölaitoksen lopettamisen missä todistajaveljiä pidettii yli kolmevuotta sisätiloissa lukkojentakana ja ulkoilla sai piikkilangan sisällä vain yhden tunnin päivässä. Viimeinen fasisti keskitysleiri oikeusistuimiaan myöten mielipidevangeille loppui vuotta myöhemmin.

Nyt fasismin hyväksyvät aloittavat uuden jehovien näännytysorganisaation perustamisen.

https://yle.fi/uutiset/3-9918925

Äänestä
  • Urho Kekkonen ei ikinä ollut Jehovan todistaja, oli kylläkin myötämielinen todistajia kohtaan ja varmasti keskustelikin heidän kanssaan. En ymmärrä mistä tälläinen väärä tieto on peräisin.
    Jehovan todistajat pysyvät täysin erossa politiikasta, jo vaaleissa äänestäminen voi johtaa ilman katumusta erottamiseen.

    Äänestä

Olisihan se hyvä saada vahvistuksia Suomen armeijaan. jt tulisi mainioita miinanpolkijoita. Annetaan vaan vartsikkalaukku käteen ja käännetään oikeaan suuntaan. Sanotaan että mene kentälle ja pukataan menemään.
Samoin psytkolookista sodankäyntiä ja äärimmäisen hermoja raastavaa olisi kun jt-kolpotööri koputtelisi tämän tämää vihulaisen korsun ovia.
Ja varmasti taivaiset sotilaat -enkelit sun muut taivaan asukit- tulisivat sodassa Suomea auttamaan, sillä onhan jt valittu parhaiksi YHWH-sedän edustajiksi. Enkelien höyhenpukukin kävisi lumipuvusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aaronnii kirjoitti:

Miksi jehovantodistajat saavat vapautuksen asevelvollisuudesta? Kuitenkin hekin saavat nauttia puolustusvoimien takaamasta rauhasta. Tämä velvollisuuksien pakolu mahdollisuus pitää poistaa eikä antaa näitten loisia toisten kustannuksella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu