Missä ja millaista vapinaa on MS-taudissa?

Täritäritäri

Tuossahan tuo kysymys tulikin. Vapisevatko kädet vai jalat? Mihin tilanteisiin vapina liittyy? Vapiseeko koko ajan vai satunnaisesti? Vaihteleeko vapinan voimakkuus vai onko aina vakio? Voiko MS alkaa pelkällä vapinalla? Kaikki vapinaan liittyvä tieto kiinnostaa.

6

3983

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakaa

      MS ollut parikymmentä vuotta, mutta ei minkäänlaista vapinaa? Onko sekin MS:n oire?

    • mäsä67

      Ei MS-taudissa ole vapinaa. Mäsän ensioireita voi olla esim. pyörryttäminen, raajoissa voi olla puutumista jne. Näköhermotulehdus voi olla joillakin oire, jolloin mäsä "jää kiinni". Vapinaa esiintyy mieluumminkin Parkinsonintaudissa.

      • PPMS

        Niin. MS-taudin oireiden kirjo on aika massiivinen ja vaihtelee sairastuneiden välillä. Vapina ei sinänsä kuulu edes harvinaisempiin oireisiin. Vapina viittaa enemmän johonkin Parkinsonin tautiin kuin MS-tautiin. Mutta ei vapina välttämättä ole Parkinsoniakaan.

        Itse olen sairastanut ensisijaisesti etenevää MS-tautia suurin piirtein vuosituhannen vaihteesta lähtien. Kärsin myös erityisesti oikean nilkan lepovapinasta makuuasennossa, mutta oletan, ettei se liity suoraan MS-tautiin, vaan on lähempänä levottomat jalat oireyhtymää. Ei se koskaan selvinnyt, vaikka sitä on neurologin kanssa pähkitty kymmenen vuotta. Joka tapauksessa Parkinson-taudin lääkkeistä Sifrol ja Pramipexole hillitsevät tehokkaasti vapinaa, mutta toleranssi lääkkeisiin kasvaa aika nopeasti ja lisäksi ne aiheuttavat lihasjäykkyyttä.

        Suosittelen aloittajaa ottamaan asian puheeksi lääkärin kanssa. Yksi todennäköinen syy on essentiaalinen (itsesyntyinen) vapina, joka voi aiheutua lihasjännityksestä, jännityksestä ja stressistä jne. Essentiaaliseen vapinaan on lääkkeet ja sen toteaminenkin tapahtuu ilman suurempia tutkimuksia lääkärissä. Duodecimin jutussa aiheesta hieman tarkemmin.

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00014


    • työmäsä

      Sori, varmasti johtuu OSA vapinoistani MS taudistani . Ei tarvitse liioitella jos kerron että näköhermotulehduksesta alkaen on satunnaiset vapinat pahentuneet merkittävästi. lihaskunto rapistuu kuin painajaisesa,
      Kuka siellä viitsii edes epäillä.... Tähän HEELVETIN tautiin liittyy niin monta negatiivista asiaa että haluaisin edes olla ylpeä, että edes vapina kuuluu tähän tautiin-,. (taistelu ja hämääminen työelämässä ottaa välillä lujille, miksei terveilläkkin toki.)

      • Työkyvytönmäsä

        No MS on monimuotoinen tauti ja oireita on varmaan joka lähtöön. Mutta vapina ei kai ole mikään kovinkaan yleinen oire tai ainakaan minulla ei koskaan ole (vielä) ollut. En myöskään muilta sairastavilta ole kuullut.
        Mutta en epäile!
        Tavallisestihan lääkärit laittaa ihan joka vaivan sen taudin syyksi josta diagnoosi on, mut kun on tullut havaittua että, vaikka on MS, ei ole suojassa muiltakaan taudeilta ja vaivoilta.

        Suosittelisin hakeutumaan saikulle tai työkyvyttömyyseläkkeelle, jos työnteko ottaa lujille.


    • Anonyymi

      Minulla on toisessa kädessä, tarkemmin sormissa hienonhienoista vapinaa/tärinää. Muut ei näe sitä. Kädet eivät mitenkään vatkaa tms.suurta liikettä. Tämä on ms oire, häiriö tulee tietyltä alueelta, jota en nyt muista. Myös jaloissa tietyissä asennoissa istuessa tärisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2324
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1240
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe