Perustan oman parkkifirman

Perustan oman pysäköinninvalvontayrityksen. Tämä video vakuutti minut.

https://youtu.be/1t6FuxpGTo0

Olisiko palstalla halukkaita työntekijöitä?
3216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Uuden yrityksen perustamisessa on tärkeää miettiä miten erotut kilpailijoista. Kiinteistönomistajat tuskin vaihtavat sinun firman asiakkaiksi jos ei ole jotain merkittävästi parempaa tarjota näihin q-parkkipateihin verrattuna. Mikä estäisi vaikka olemasta ensimmäinen yksityinen firma joka käyttää rengaslukkoja ja/tai auton varastosiirtoja? Loppuisi samalla näiden luottotiedottomien ilmaispysäköinti yksityisen valvomilla alueilla.

Äänestä
  • Jukulauta nythän sulla välähti. Pitäis mainita rengaslukosta ja varastosiirrosta sopimusehdoissa. Oliskohan se kohtuuton sopimusehto? Ei kai se kovin yllättävä olisi, jos nuo toiminpiteet tapahtutuis perusteilla, jotka olis verrattavissa viranomaisen toimiin. Nyt jo puututtais enemmän ihmisten oikeuksiin, kuten liikkumisvapauteen, niin ei se ilman oikeustaisteluja läpi menisi. Uskon että ei hyväksyttäis ollenkaan edes KKO:ssa, vaan vaatisi lakimuutoksen. Mielenkiintoista olis nähä, jos joku uskaltais kokeilla. Ideana kannattaisin. Vartijoille vielä oikeus kuskata juoppoja.

    Äänestä

  • Näin realistina mun veikkaus miksi näitä ei ole jo kokeiltu vaikka yksityistä valvontaa on ollut jo yli 10 vuotta:
    - Hinausautot on kalliita. "Asiakkaiden" autojen panttina pitäminen vaatisi lisäksi sopivat tilat (aidattu piha lukittavalla portilla minimissään) sekä vartiointia. Kaikki tämä maksaa. Hinauksen voi toki yrittää ostaa palveluna oikealta hinausliikkeeltä mutta kaikki eivät ala autoja siirtelemään yksityisen q-parkkipaten tilauksesta. Jos homma todettiinkin laittomaksi jäkikäteen on hinurikuskikin helposti syytettynä avunannosta. Kunnan viranomaisilla tilanne on eri kun laki nimenomaisesti sallii sellaiset siirrot.
    - Rengaslukko on ehkä todennäköisempi vaihtoehto. Hinnat alkaa 45€:stä ja sellainen on tarvittaessa nopea asentaa. Tosin rengaslukko ei sovellu kaikkiin tilanteisiin (esim pelastustielle pysäköinti). Lisäksi rengaslukko häviää aina rälläkälle ja pikaliimalle.
    - Koska suurimmalla osalla autoilijoista on verotettavia tuloja ja luottotiedot tallella (eikä ole todettu varattomaksi), toimii mahdollinen perintä tai velkomuskanne kannustimena maksaa suurimmalle osalle valvontayrityksien "asiakkaita". Se pieni vähemmistö josta ei ulosottokaan saa mitään irti ei muodosta niin merkittävää tulonlähdettä valvojille että niiden kannattaisi kehittää konsteja saada maksu puristettua näistäkin. Helpompi poimia rusinat pullasta kun touhun ei tarvitse olla yhtä aukotonta kuin oikeilla pysäköinninvalvojilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Big.boss kirjoitti:

Perustan oman pysäköinninvalvontayrityksen. Tämä video vakuutti minut.

https://youtu.be/1t6FuxpGTo0

Olisiko palstalla halukkaita työntekijöitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu