Perustan oman parkkifirman

Big.boss

Perustan oman pysäköinninvalvontayrityksen. Tämä video vakuutti minut.

https://youtu.be/1t6FuxpGTo0

Olisiko palstalla halukkaita työntekijöitä?

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parkkikiusaaja

      Uuden yrityksen perustamisessa on tärkeää miettiä miten erotut kilpailijoista. Kiinteistönomistajat tuskin vaihtavat sinun firman asiakkaiksi jos ei ole jotain merkittävästi parempaa tarjota näihin q-parkkipateihin verrattuna. Mikä estäisi vaikka olemasta ensimmäinen yksityinen firma joka käyttää rengaslukkoja ja/tai auton varastosiirtoja? Loppuisi samalla näiden luottotiedottomien ilmaispysäköinti yksityisen valvomilla alueilla.

      • Idean.poikasta.olis

        Jukulauta nythän sulla välähti. Pitäis mainita rengaslukosta ja varastosiirrosta sopimusehdoissa. Oliskohan se kohtuuton sopimusehto? Ei kai se kovin yllättävä olisi, jos nuo toiminpiteet tapahtutuis perusteilla, jotka olis verrattavissa viranomaisen toimiin. Nyt jo puututtais enemmän ihmisten oikeuksiin, kuten liikkumisvapauteen, niin ei se ilman oikeustaisteluja läpi menisi. Uskon että ei hyväksyttäis ollenkaan edes KKO:ssa, vaan vaatisi lakimuutoksen. Mielenkiintoista olis nähä, jos joku uskaltais kokeilla. Ideana kannattaisin. Vartijoille vielä oikeus kuskata juoppoja.


      • parkkikiusaaja

        Näin realistina mun veikkaus miksi näitä ei ole jo kokeiltu vaikka yksityistä valvontaa on ollut jo yli 10 vuotta:
        - Hinausautot on kalliita. "Asiakkaiden" autojen panttina pitäminen vaatisi lisäksi sopivat tilat (aidattu piha lukittavalla portilla minimissään) sekä vartiointia. Kaikki tämä maksaa. Hinauksen voi toki yrittää ostaa palveluna oikealta hinausliikkeeltä mutta kaikki eivät ala autoja siirtelemään yksityisen q-parkkipaten tilauksesta. Jos homma todettiinkin laittomaksi jäkikäteen on hinurikuskikin helposti syytettynä avunannosta. Kunnan viranomaisilla tilanne on eri kun laki nimenomaisesti sallii sellaiset siirrot.
        - Rengaslukko on ehkä todennäköisempi vaihtoehto. Hinnat alkaa 45€:stä ja sellainen on tarvittaessa nopea asentaa. Tosin rengaslukko ei sovellu kaikkiin tilanteisiin (esim pelastustielle pysäköinti). Lisäksi rengaslukko häviää aina rälläkälle ja pikaliimalle.
        - Koska suurimmalla osalla autoilijoista on verotettavia tuloja ja luottotiedot tallella (eikä ole todettu varattomaksi), toimii mahdollinen perintä tai velkomuskanne kannustimena maksaa suurimmalle osalle valvontayrityksien "asiakkaita". Se pieni vähemmistö josta ei ulosottokaan saa mitään irti ei muodosta niin merkittävää tulonlähdettä valvojille että niiden kannattaisi kehittää konsteja saada maksu puristettua näistäkin. Helpompi poimia rusinat pullasta kun touhun ei tarvitse olla yhtä aukotonta kuin oikeilla pysäköinninvalvojilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      273
      2495
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      9
      1589
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      50
      1506
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1387
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe