Globalisaation seurauksia tämäkin:
Vaikka Suomen viljasato tulee olemaan katastrofaalisen huono, niin ruuasta ei tule olemaan pulaa eikä kuluttaja huomaa huonoa satoa edes ruuan hinnassa.
Globalisaatio ja jokapäiväinen leipä
5
418
Vastaukset
- Maalar
Ehkä Gobalisaatio on enemmän sairaus.
Geenimuuntelua käytetään myrkkyjä kestävien lajikkeiden tuotantoon.
Kasvinjalostus luo enempi homeherkkiä lajikkeita lisätäkseen (myrkkyjen) tuotteidensa myyntiä.
Tervejärkinen ihminen loisi geenimuuntelulla tuotteita jotka ovat luonnostaan taudinkestäviä. Vähentäisi kasvinsuojelun tarpeen minimiin.
Lisäisi typpeä tuottavia ominaisuuksia kuten herneessä ja apilassa.
GOPALISAATIO tuhoaa maapallon rahan ahneudessaan. - Julius33
Ruoka on nyt halpaa, ku noi punaset liputkin paketeissa alentaa 30 prossaa hintaa!
- Globalissimus
Totta. Globalisaatio on väistämätön seuraus maailmankaupasta ja maailmanlaajuisesta tieto- ja viestintäliikenteestä. Maailma on pienentynyt suihkumoottorin keksimisen jälkeen. Internetin ansiosta uutisetkin saapuvat usein reaaliajassa.
Mitään paluuta suomalaiseen heimoyhteiskuntaan ei ole. Luulenpa, että monet globalisaation vastustajista nauttivat mukisematta globalisaation hedelmistä.
Varmasti aika monet ovat matkustaneet toiselle puolelle maapalloa töihin tai lomailemaan - Thaimaaseen, Kiinaan, Japaniin, Australiaan tai Yhdysvaltoihin ei ole pitkä matka.
Meitä elää tällä pienellä pallolla jo noin 7,5 miljardia. Ylimääräiset aidat tekevät asioista vain mutkikkaampia. Aitojen sijaan meidän pitäisi rakentaa siltoja, yhteistoimintaa, yhteisymmärrystä ja globaalia hyvinvointia. 150 vuotta sitten Suomi oli ruokapulasta ja nälänhädästä kärsivä kehitysmaa. Sata vuotta sitten suomalaiset murhasivat naapureitaan samanlaisella pieteetillä kuin espanjalaiset Espanjan sisällissodassa.
Sotien jälkeen maailmanpankki auttoi Suomen jaloilleen lainoittamalla ensimmäiset sellutehtaat ja tieverkon. Ruoka-, lääke- ja vaateavustuksia saatiin ympäri maailman. Suomen teollistumisessa auttoi jenkkien sotilaskalustona olleita kuorma-autoja, katerpillareita, traktoreita jne.
Tavallaan välrauhan solmiminenkin oli seurausta globalisaatiosta, sillä uutiset suomalaisten urhoollisesta taistelusta mahtavan Neuvostoliiton joukkoja vastaan Talvisodassa sai paljon kansainvälistä näkyvyyttä. Vaikka me emme silloin saaneet ihmeemmin apuja, koottiin Ranskassa ja Englannissa kymmeniä tuhansia vapaaehtoisia Suomen avuksi. Ne eivät koskaan saapuneet ja ehkä eivät olisi saapuneet. Joidenkin tietojen mukaan Ruotsi olisi estänyt joukkojen pääsyn Suomeen. Se ei ole tärkeää. Tärkeää on se, että huhu ranskalais-englantilaisista joukoista kantautui Stalinin korviin. Hänellä ei ollut varaa ajautua sotaan Ranskaa ja Englantia vastaan, joten rauha sopi hänelle hyvin. Sen lisäksi Venäjä sai vietyä Suomelta valtavan alueen.
Globalisaatio on ainoa rationaalinen suunta. Emme me voi piiloutua muukalaisilta. Se oli mahdollista silloin kun Suomea asuttivat hämäläiset, lappalaiset, savolaiset, karjalaiset jne. Ne saattoivat piiloutua metsiin tai soille. Me olemme monella tavalla kiinni muussa maailmassa. Esimerkiksi talous, vienti ja tuonti. Maailma polarisoituu ja perinteisten kansallisvaltioiden aika alkaa vääjäämättä olla ohi. Se on yleisen kehityksen väistämätön seuraus. Niin tapahtuu suunnittelematta tai suunnittelemalla.
Voimme suojella ja pelastaa tämän maailman vain kansainvälisellä yhteistyöllä. Mitään varasuunnitelmaa ei ole. Jos sössimme tämän, tulevilla sukupolvilla on edessä helvetti. Suomi ei yksin ihmeisiin pysty. Ei edes EU, mutta Kiina on havahtunut kestävään kehitykseen ja siitä on tulossa uusiutuvan energian suurvalta. Se on hyvä alku.
Köyhyttä vähentämällä, koulutusta lisäämällä ja tarpeettomia raja-aitoja kaatamalla elämänlaatua saadaan kasvatettua. Viimeisen viidenkymmenen vuoden aikana absoluuttinen köyhyys ja aliravitsemus on laskenut merkittävästi. Tyttöjen kouluttaminen ja naisten terveydenhuolto, ehkäisy, rokotukset ja abortin salliminen leikkaisivat väestönkasvua alueilla, joissa se on hallitsematonta. Nyt 50 % kaikesta tuotetusta ravinnosta päätyy kaatopaikalle. Mexico Cityssä rikkaimmilla alueilla sadettimet tuhlaavat makeaa vettä pihanurmikoille samalla kun muutaman korttelin päässä hanasta ei saa vettä. Tällaisiin asioihin voidaan vaikuttaa vain globaalilla yhteistoiminnalla. Niin itsekkäitä emme voi olla, että omien etujemme suojelemiseksi annamme maailman kuihtua.- brorbå
Lausuit kalliita sanoja Globalissimus ja yhdyn käsitykseesi globaalista hyödystä ihmiselle.
Jokainen globalismin vastustaja olkoot syömättä ulkomailla tuotettua ruokaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432789SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis622247Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 611078
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön230875- 39770