Globalisaatio ja jokapäiväinen leipä

Globalisaation seurauksia tämäkin:
Vaikka Suomen viljasato tulee olemaan katastrofaalisen huono, niin ruuasta ei tule olemaan pulaa eikä kuluttaja huomaa huonoa satoa edes ruuan hinnassa.

5

390

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalar

      Ehkä Gobalisaatio on enemmän sairaus.
      Geenimuuntelua käytetään myrkkyjä kestävien lajikkeiden tuotantoon.
      Kasvinjalostus luo enempi homeherkkiä lajikkeita lisätäkseen (myrkkyjen) tuotteidensa myyntiä.

      Tervejärkinen ihminen loisi geenimuuntelulla tuotteita jotka ovat luonnostaan taudinkestäviä. Vähentäisi kasvinsuojelun tarpeen minimiin.
      Lisäisi typpeä tuottavia ominaisuuksia kuten herneessä ja apilassa.

      GOPALISAATIO tuhoaa maapallon rahan ahneudessaan.

    • Julius33

      Ruoka on nyt halpaa, ku noi punaset liputkin paketeissa alentaa 30 prossaa hintaa!

    • Globalissimus

      Totta. Globalisaatio on väistämätön seuraus maailmankaupasta ja maailmanlaajuisesta tieto- ja viestintäliikenteestä. Maailma on pienentynyt suihkumoottorin keksimisen jälkeen. Internetin ansiosta uutisetkin saapuvat usein reaaliajassa.

      Mitään paluuta suomalaiseen heimoyhteiskuntaan ei ole. Luulenpa, että monet globalisaation vastustajista nauttivat mukisematta globalisaation hedelmistä.

      Varmasti aika monet ovat matkustaneet toiselle puolelle maapalloa töihin tai lomailemaan - Thaimaaseen, Kiinaan, Japaniin, Australiaan tai Yhdysvaltoihin ei ole pitkä matka.

      Meitä elää tällä pienellä pallolla jo noin 7,5 miljardia. Ylimääräiset aidat tekevät asioista vain mutkikkaampia. Aitojen sijaan meidän pitäisi rakentaa siltoja, yhteistoimintaa, yhteisymmärrystä ja globaalia hyvinvointia. 150 vuotta sitten Suomi oli ruokapulasta ja nälänhädästä kärsivä kehitysmaa. Sata vuotta sitten suomalaiset murhasivat naapureitaan samanlaisella pieteetillä kuin espanjalaiset Espanjan sisällissodassa.

      Sotien jälkeen maailmanpankki auttoi Suomen jaloilleen lainoittamalla ensimmäiset sellutehtaat ja tieverkon. Ruoka-, lääke- ja vaateavustuksia saatiin ympäri maailman. Suomen teollistumisessa auttoi jenkkien sotilaskalustona olleita kuorma-autoja, katerpillareita, traktoreita jne.

      Tavallaan välrauhan solmiminenkin oli seurausta globalisaatiosta, sillä uutiset suomalaisten urhoollisesta taistelusta mahtavan Neuvostoliiton joukkoja vastaan Talvisodassa sai paljon kansainvälistä näkyvyyttä. Vaikka me emme silloin saaneet ihmeemmin apuja, koottiin Ranskassa ja Englannissa kymmeniä tuhansia vapaaehtoisia Suomen avuksi. Ne eivät koskaan saapuneet ja ehkä eivät olisi saapuneet. Joidenkin tietojen mukaan Ruotsi olisi estänyt joukkojen pääsyn Suomeen. Se ei ole tärkeää. Tärkeää on se, että huhu ranskalais-englantilaisista joukoista kantautui Stalinin korviin. Hänellä ei ollut varaa ajautua sotaan Ranskaa ja Englantia vastaan, joten rauha sopi hänelle hyvin. Sen lisäksi Venäjä sai vietyä Suomelta valtavan alueen.

      Globalisaatio on ainoa rationaalinen suunta. Emme me voi piiloutua muukalaisilta. Se oli mahdollista silloin kun Suomea asuttivat hämäläiset, lappalaiset, savolaiset, karjalaiset jne. Ne saattoivat piiloutua metsiin tai soille. Me olemme monella tavalla kiinni muussa maailmassa. Esimerkiksi talous, vienti ja tuonti. Maailma polarisoituu ja perinteisten kansallisvaltioiden aika alkaa vääjäämättä olla ohi. Se on yleisen kehityksen väistämätön seuraus. Niin tapahtuu suunnittelematta tai suunnittelemalla.

      Voimme suojella ja pelastaa tämän maailman vain kansainvälisellä yhteistyöllä. Mitään varasuunnitelmaa ei ole. Jos sössimme tämän, tulevilla sukupolvilla on edessä helvetti. Suomi ei yksin ihmeisiin pysty. Ei edes EU, mutta Kiina on havahtunut kestävään kehitykseen ja siitä on tulossa uusiutuvan energian suurvalta. Se on hyvä alku.

      Köyhyttä vähentämällä, koulutusta lisäämällä ja tarpeettomia raja-aitoja kaatamalla elämänlaatua saadaan kasvatettua. Viimeisen viidenkymmenen vuoden aikana absoluuttinen köyhyys ja aliravitsemus on laskenut merkittävästi. Tyttöjen kouluttaminen ja naisten terveydenhuolto, ehkäisy, rokotukset ja abortin salliminen leikkaisivat väestönkasvua alueilla, joissa se on hallitsematonta. Nyt 50 % kaikesta tuotetusta ravinnosta päätyy kaatopaikalle. Mexico Cityssä rikkaimmilla alueilla sadettimet tuhlaavat makeaa vettä pihanurmikoille samalla kun muutaman korttelin päässä hanasta ei saa vettä. Tällaisiin asioihin voidaan vaikuttaa vain globaalilla yhteistoiminnalla. Niin itsekkäitä emme voi olla, että omien etujemme suojelemiseksi annamme maailman kuihtua.

      • brorbå

        Lausuit kalliita sanoja Globalissimus ja yhdyn käsitykseesi globaalista hyödystä ihmiselle.


    • Jokainen globalismin vastustaja olkoot syömättä ulkomailla tuotettua ruokaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      427
      7377
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5612
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      22
      4263
    6. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      95
      4157
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      113
      3569
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3568
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      76
      3495
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      21
      3474
    Aihe