Sekava brexit tulossa?

”Kaikkien täytyy valmistautua sopimuksettomaan brexitiin”, varoittaa Ison-Britannian ulkoministeri Jeremy Hunt.
Euroopan unionin ja Ison-Britannian brexit-neuvotteluiden suurimmaksi huolenaiheeksi on noussut, kykenevätkö osapuolet edes laatimaan sopimusta siitä, millaiset välit unionilla ja briteillä on brexitin jälkeen. EU:n brexit-varaneuvottelija Sabine Weyand twiittasi maanantaina, että "ei ole takeita siitä, että onnistumme" ja kehotti yrityksiä valmistautumaan sekavaan brexitiin.

- Minusta tämä ei edusta pelkästään EU:n kantaa, vaan se edustaa myös Ison-Britannian kantaa. Tällä hetkellä ei todellakaan ole takeita sille, että saavutamme sopimuksen. Minusta Timo sanoi hyvin, että kun on riittävästi tahtoa, keinot löytyvät kyllä (if there’s a will, there’s a way), Hunt kertoo.

- Toivon, että löydämme tavan välttää se, hän jatkaa.

Vaikka Hunt myöntää, että vikaa on Isossa-Britanniassakin, korostaa hän, että pääministeri Theresa Mayn hallitus on jo tehnyt omat esityksensä brexit-sopimuksesta. Tätä luonnosta on karsastettu EU-komission puolelta ja pääneuvottelija Michel Barnier on jo osin tyrmännyt Mayn ehdotukset.

- Olemme panneet näitä vakavia ehdotuksia nyt pöydälle, mutta meidän pitää nähdä muutos Euroopan komission suhtautumisessa, jos haluamme saada aikaan käytännönläheisen sopimuksen, joka sopii kaikille, Hunt sanoo.

Suomen ulkoministeri Soinia Hunt kehui vuolaasti. Ministereiden yhteisessä tiedotustilaisuudessa Soini korosti, kuinka Suomen ja Ison-Britannian kahdenvälisissä suhteissa ei ole mitään ongelmia ja kuinka molemmat haluavat käytännönläheisiä ratkaisuja.

- Olin todella tyytyväinen, että ulkoministeri Soini hakee käytännönläheistä ja järkevää lopputulosta brexit-neuvotteluissa, Hunt kertoo kahdenvälisistä neuvotteluista.

- Olemme molemmat optimisteja ja haluamme tehdä hyviä diilejä. Siitä ei tule helppoa, mutta täällä Suomessa ja Isossa-Britanniassa tiedämme, että me olemme nyt ja jatkossa läheisiä kumppaneita, Soini puolestaan korostaa.
22390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Brysselin politbyroo pelkää niin paljon Euvostoliiton hajoamista, että haluaa tehdä Brexitistä ennakkotapauksen. Eli rangaista UK:ta eroamisesta, jotta ei tulisi lisää exitejä.

Tuollainen öykkäröinti osuu omaan nilkkaan. Epäluottamus kasvaa jäsenmaissa, kun Brysselin eliitti on näyttänyt oikean karvansa.

KUN huomataan, että UK pärjää paremmin Euvosotliiton ulkopuolella, niin muutkin jäsenmaat alkvat vakavasti harkita lähtöä tuosta epädemokraattisesta ja vain haitallisesta unionista.

Äänestä
  • Paniikissa ova brexitistä valehdelleet brititj ja niihin uskoneet EU-vihaajat. Totuus onkin aivan toinen kuin Nigel Faragen ja Boris Johnsonin valheelliset lupaukset ennen äänestystä.

    EU27 on täysin yksimielinen brexit-neuvotteluissa.

    UK pelkää nyt jo eron ongelmia. siksi pidetään kiinni EU:n keskeisistä eduista, kuten sisämarkkinoista. Ikävä kyllä, ne kuuluvat vain jäsenille.

    Ulkoministeri kiertää paniikissa hakemassa jäsenmailta myötätuntoa brittien yrityksille poimia rusinat pullasta. Ei onnistu.

    Tietysti on aivan paikallaan hankkia jonkin tason sopu eron toimeenpanoon.

    Britit maksavat kalliisti brexitistä. Siis itkevät ja maksavat.

    Suomi on mukana EU:n päätöksissä. Meitä edustaa EU-neuvostossa Sipilä, ei Soini.

    Äänestä

Brysselin politbyroo pelkää niin paljon Euvostoliiton hajoamista, että haluaa tehdä Brexitistä ennakkotapauksen. Eli rangaista UK:ta eroamisesta, jotta ei tulisi lisää exitejä.
_____________________________________________________________________________________________________________

Ota nyt Taukki se päähäs, että jos näin olisi, niin olisi varmasti tuotu
yksityiskohtia myös esille .... ! Jos joku EU:n ulkopuolinen olisi saanut
paremman sopimuksen. Jos puhut, niin puhu asiaa ja kerro perustellusti
miksi... Tiedätkö mitä tuollaisille pas***puhujille yleensä tehdään ?

Kommunisiti sinä olet ja se on sun ongelmas... ! SAIRAS JÄTKÄ.. MEE LÄÄKÄRIIN.

Äänestä

Myös tapaamiseen osallistunut Latvian ulkoministeri Edgars Rinkevics varoitti, että mahdollisuus Britannian eroamiseen Euroopan Unionista ilman sopimusta on jo 50/50.

- Tässä vaiheessa sanoisin ihan suoraan, että tilanne on 50/50, hän kommentoi BBC:n haastattelussa.

Britannian viralliseen eropäivään on aikaa enää alle kahdeksan kuukautta.

Sekä EU että Britannia haluavat saada sopimuksen valmiiksi lokakuun 18. päivään mennessä, mitä monet ovat kritisoineet aivan liian optimistiseksi.

EU:n puolelta neuvotteluita johtava Michael Barnier hylkäsi tärkeitä osia viime kuussa Britannian julkaisemasta erosuunnitelmasta.

Ehdotus johti Britanniassa kolmen ministerin ja joidenkin konservatiivipuolueen johtohenkilöiden eroihin, jotka katsoivat ehdotuksen olleen liian "pehmeä."

Äänestä

brexitin ongelmista on terveydenhuolto. Se on Britanniassa paljolti 30 000 sairaanhoitajan ja 10 000 lääkärin varassa. Kaikki ovat tulleet EU-maista. Jos he lähtevät, terveydenhuolto romahtaa.

Äänestä
  • EU on vahva juuri tuossa laskelmoivassa pitkäntähtäimen sitouttamisessa ja riippuvaisuuden muodostamisessa. Näin käy myös Suomessakin. Meiltäkin ollaan myymässä terveydenhuoltoa yksityisille kv-markkinoille. Sama pätee koko markkinoihin, joilla ennen on pidetty huolta yhteiskunnan toimivuudesta. Firmat myydään yksitellen kv-markkinoille, jolloin yhteiskunta tulee riippuvaisiksi ulkomaisista markkinoista, kun omat kuihtuu. EU oli kiero ansa, josta pois pääsy on erittäin vaikeeta, tai mahdotonta.

    Äänestä

  • EU:lla ei olemitään tekemistä Suomen terveydenhoidon uudisyamisen kanssa. Se onmeidän sisäinen asiamme.

    Sama koskee kaikkea liiketoimintaa. Yritysten omistajat tekevöt ratkaisunsa oman harkintansa mukaan.

    Äänestä

Mielestäni sopivin Brexit-muoto olisi sellainen, että brittijohto astelee EUnukkien eteen, laskee housunsa ja pyyhkii EU-sopimuksella perseensä ja sen jälkeen sneppaa sen EUnukkien eteen ja sanoo, thanks for nothing, and bye.

Äänestä
  • Tuohon siis riittää EU-vihaajan järjenjuoksu, nippa-nappa.

    Britit onneksi ovat sentään hieman viisaampia. Hulluin ratkaisu on lähteä ilman sopimusta. Tuloksena olisi Britanniassa kaaos, jota vain EU-vihaajat toivovat.

    Äänestä

öööhörrrrps
15.8.2018 18:01

UUSI
Mielestäni sopivin Brexit-muoto olisi sellainen, että brittijohto astelee EUnukkien eteen, laskee housunsa ja pyyhkii EU-sopimuksella perseensä ja sen jälkeen sneppaa sen EUnukkien eteen ja sanoo, thanks for nothing, and bye.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Minäkin kannatan just tuota sopimus ja se kuulostaa ihan järkevältä...
Lähetä ny Maylle viesti, että Tee ihmeessä näin Tee näin ... !
Soittaisivat vielä sen EU Biisin, niin meilläkin olisi hauskaa...

Äänestä

Ero tulee ilman sopimusta. Nyt jo Hollanti ja Ranska palkkaavat uusia tullimiehiä tuhansittain. Tulliasemien tarkastuspaikkoja perustetaan, kymmenien kilometrien pituisia jonotuspaikkoja rakennetaan...

Äänestä
  • Siitä riemuitsevat vain EU-vihaajat käsittämättä, että eniten kärsii United Kingdom.

    Äänestä

Miksi Britit tuhlaa aikaa juoppojen kanssa neuvotellessa?
Nyt voisi jo alkaa lyömään lukkoon neuvotteluja kaupasta Usan, Venäjän, Kiinan, Japanin, Iraqin jne. kanssa.

10v päästä kukaan britanniassa ei kaipaa islamisoitunutta. romahtelevaa infraa etc. edustavaa eu:ta.

Äänestä
  • UK on EU:n jäsen lopulliseen eropäivään asti. Ennen sitä ei kauppasopimuksia tehdä. Valmistella tietenkin voi. EU:n sisämarkkinoiden ja vapaakauppa-alueen edut menevät, eikä niitä korvaa mikään. Tullirajat EU:iin voivat olla kohtalokkaat.

    "10v päästä kukaan britanniassa ei kaipaa islamisoitunutta. romahtelevaa infraa etc. edustavaa eu:ta."

    Voi olla. Tänä päivänä kaipuu kuitenkin vaikuttaa olevan melkoinen.

    Äänestä

Pääasia että koko revohka hajoaisi. Se tekee sen jokatapauksessa. Rytinä tulee olemaan hirvittävä kaikissa tapauksissa. Siitä pitää huolen matutus. Euroopan sisällissotaa ei voida välttää. Matutus siis syynä siihen.

Äänestä
  • En usko että hajoaa kokonaan. Joo, Irlanti ja Skotlanti voivat lähteä, mutta Wales? Miksi? Se elää käytännössä tukien varassa nytkin. Briteillä tietenkään ei ole rahaa tukea jatkossa samalla tavalla kuin nyt, mutta kyllä ne jonkin verran kykenevät rahaa tuonnekin jakamaan.

    Äänestä

  • Nähdään nyt Ruotsissa esimakua johon äärimmäisen löperö matupolitiikka johtaa. Mikään ei tätä ”kehitystä” tule pysäyttämään koko Euroopassa. Kun ruotsalaiset syyttävät autopaloista ainoaa tahoa joka varoittaa näistä matutuksen seurauksista, eli Ruotsindemokraatteja, ei sillä maalla ole enää toivoa. Ruotsi on menetetty keskiaikaiseen kurjuuteen. Jos meinataan tilanne saada hallintaan, tarvitaan armeija apuun. Poliisi on voimaton. Kansan asenne jo kertoo suunnan. Sen on tuhon suunta.

    Äänestä

  • Ruosin autopalojen syylliset ovat selvittämättä. Eiköhän jäljet johda samantyyppiseen sakkiin, johon täkäläisetkin EU-vihaajat kuuluvat. Siellähän väkivaltaa lietsotaan.

    Äänestä

  • Lykkäät-pötyä kirjoitti:

    Ruosin autopalojen syylliset ovat selvittämättä. Eiköhän jäljet johda samantyyppiseen sakkiin, johon täkäläisetkin EU-vihaajat kuuluvat. Siellähän väkivaltaa lietsotaan.

    Luuletko että kantaruotsalaiset lähtevät moiseen? Autoja palaa tuhansia vuodessa, ja tätä on jatkunut vuosia. Svenssonit olisi jo laitettu ruotuun aikoja sitten, kuten aina kantiksille tehdään. Sokeitako olette?

    Tästä uutisoi BBC ja ilmoitti että matuja ovat.

    Äänestä

  • qåaäzm kirjoitti:

    Luuletko että kantaruotsalaiset lähtevät moiseen? Autoja palaa tuhansia vuodessa, ja tätä on jatkunut vuosia. Svenssonit olisi jo laitettu ruotuun aikoja sitten, kuten aina kantiksille tehdään. Sokeitako olette?

    Tästä uutisoi BBC ja ilmoitti että matuja ovat.

    Perkeleillä on tapana syyttää niitä jotka varoittavat näistä uhista. Nyt ruotsalaiset syyttävät Ruotsindemokraatteja näistä. Äärettömän törkeää.

    Äänestä

  • qåaäzm kirjoitti:

    Luuletko että kantaruotsalaiset lähtevät moiseen? Autoja palaa tuhansia vuodessa, ja tätä on jatkunut vuosia. Svenssonit olisi jo laitettu ruotuun aikoja sitten, kuten aina kantiksille tehdään. Sokeitako olette?

    Tästä uutisoi BBC ja ilmoitti että matuja ovat.

    Nyt kuitenkin tiedon mukaan tuhopolttosarjasta epäilty on kaksoiskansalainen. Hänellä on Iranin sekä Ruotsin kansalaisuus.

    Äänestä

  • "+Pääasia+että+koko+revohka+hajoaisi.+Se+tekee+sen+jokatapauksessa.+Rytinä+tulee+olemaan+hirvittävä+kaikissa+tapauksissa.+Siitä+pitää+huolen+matutus.+Euroopan+sisällissotaa+ei+voida+välttää.+Matutus+siis+syynä+siihen."Ymmärrätkö,+mitä+UK+eli+United+Kindom+tarkoittaa?+Pysyykö+Skotlanti+UK:ssa+vai+haluaako+jatkaa+brexitin+jälkeen+EU:ssa.+Yhdystyvätkö+Irlanti+ja+Pohjois-Irlanti?+Theresa+May+saattaa+jäädä+Yhdistyneen+kuningaskunnan+viimeiseksi+pääministeriksi+jos+Skotlanti+päättää+lähteä.+Rytinää+ja+lisää+pakolaisia+on+luvassa+nykyisellä+kehityksellä.+Turkin+liiran+arvo+putoaa+niin+nopeasti,+että+laskuvarjokaan+ei+pelasta+maahansyöksyltä.+Vuoden+alusta+liiran+arvosta+on+sulanut+45+%+suhteessa+USA:n+dollariin.+Mitä+väliä+sillä+on?1)+Turkin+strateginen+merkitysTurkilla+on+massiivinen+armeija.+Se+on+Naton+jäsen,+joka+seisoo+pakolaisvirtojen+sekä+lähi-idän+sotien+ja+Euroopan+välissä.++Turkki+suojelee+Euroopan+kaakkoisrajaa+fundamentalisteilta.+Jos+Turkin+asenne+muuttuu+vähänkin+länsivastaisemmaksi,+pakolaisvirrat+ja+fundamentalisti-islamistit+kulkevat+Turkin+läpi+Eurooppaan.+Tällä+hetkellä+Turkissa+taitaa+olla+noin+2+miljoonaa+Syyrian+pakolaista.++Erdogan+syyttää+talouden+alamäestä+Yhdysvaltoja.+Suhde+Natoon+ja+EU:hun+on+historiallisen+huono.+Erdogan+uhkasi+New+York+Timesin+artikkelissa,+että+jos+USA+jatkaa+pakotteita,+Turkin+on+etsittävä+uusia+ystäviä.+Venäjä,+Iran+ja+Syyria,+jotka+kärsivät+myös+USA:n+pakotteista+tuskin+kääntävät+selkäänsä+Erdoganille.+Nato+on+menettämässä+strategisesti+äärimmäisen+tärkeän+alueen+Mustanmeren+ja+Välimeren+välissä+sekä+sotilaallisesti+vahvan+liittolaisen.+Trump+ajaa+Turkkia+Venäjän+ja+Iranin+syliin.+2)+Turkin+taloudellinen+merkitysTurkki+ei+ole+taloudellinen+supervalta,+mutta+sillä+on+satojen+miljardien+euro-+ja+dollarilainat,+jotka+kasvavat+suhteessa+heikkenevään+liiraan.++Turkin+lainanmaksukyky+heikkenee+kovaa+vauhtia+ja+talouden+epävakaus+uhkaa+levitä+Euroopan+suurin+pankkeihin,+jotka+ovat+lainoittaneet+turkkilaisia+pankkeja.+Uhka+tartunnan+leviämisestä+on+todellinen.+Jos+ja+kun+Turkki+ajautuu+maksukyvyttömyyteen,+se+heilauttaa+taloutta+koko+Euroopassa+(myös+Suomessa)+ja+Euroopan+kautta+talouden+alamäki+alkaa+vaikuttaa+globaalisti.+Onko+se+EU:n+tai+euron+syy+ja+olisiko+Suomi+väljemmillä+vesillä,+jos+se+ei+kuuluisi+Euroopan+unioniin+ja+talousunioniin?+Ei.+Ei.+Ei.+Turkki+ei+ole+EU:n+tai+talousunionin+jäsen.+Sen+todennäköinen+maksukyvyttömyys+heiluttaa+suuria+pankkeja+ja+sitä+kautta+myös+Suomen+taloutta+kaikissa+tilanteissa.+Uhka.+Liiran+syöksy+jatkuu+ja+Turkin+talous+romahtaa+syvään+taantumaan+ja+lamaan.+Se+ajaa+suuret+kansainväliset+investointipankit+ahdinkoon+ja+sen+vaikutukset+ovat+globaalit.+Tällä+hetkellä+Erdogan+pitää+korkoja+"saatanallisina",+mutta+esimerkiksi+Business+Insider+totesi,+että+jos+Turkin+keskuspankki+ei+heti+nosta+korkoja+ja+myy+bondeja+(joukkkovelkakirjoja)+ja+näin+lisää+liiran+arvoa+suhteessa+muihin+valuuttoihin,+edessä+on+pahimmillaan+Weimarin+tasavallan+hyperinflaatiota+muistuttava+hyperinflaatio.+Merkit+ovat+jo+ilmassa.+Ruoan+hinta+on+Turkissa+noussut+lyhyessä+ajassa+yli+20+%.+Weimarin+tasavallassa+(1919-1933+rahan+arvo+tippui+niin+nopeasti,+että+palkat+piti+maksaa+jopa+kolme+kertaa+päivässä:"Saksassa+hinnat+kohosivat+heinäkuun+1923+–+20.+marraskuuta+1923+välisenä+aikana+854+000+000+000+prosenttia.+Saksan+keskuspankin+pääjohtajan+Rudolf+Havensteinin+mielestä+hinnat+nousivat,+koska+rahaa+ei+ollut+tarpeeksi+liikkeellä.+Raha+menetti+niin+nopeasti+arvonsa,+että+palkat+maksettiin+jopa+kolmesti+päivässä.+"Turkissa+työttömyys+lisääntyy,+rahan+arvo+syöksyy+ja+ruoan+hinta+kallistuu+niin+kauan+kun+Erdogan+ja+hänen+lähipiirinsä+pitävät+korkotasoa+liian+alhaisena.+Erdogan+on+hyvä+esimerkki+populistisesta+ja+vastuttomasta+hallinnosta.+Kaikki+historiaa+lukeneet+muistavat,+mihin+Weimarin+tasavallan+ongelmat+johtivat.+Hitler+äänestettiin+valtaan+ja+hänestä+tehtiin+valtakunnankansleri.++Jo+vuonna+1939+Hitler+hyökkäsi+Puolaan+ja+Eurooppa+syttyi+tuleen.+Erdogan+ei+ole+Hitler,+mutta++Turkki+on+lähes+80+miljoonan+asukkaan+paikallinen+sotilasmahti.+Erdogan+-+niin+kuin+populistit+aina+-+syyttävät+ongelmista+muita+kuin+itseään.+Tilanne+voi+kriisiytyä+nopeasti.+Talouden+romahtaessa+Turkki+tuskin+haluaa+ylläpitää+1,5-+-+2+miljoonaa+syyrialaista,+joten+heidät+voidaan+ajaa+Eurooppaan.+Erdoganin+henkilökohtaisessa+ideologiassa+länsi+on+pettänyt+Turkin,+joten+se+saa+varmasti+liittolaisia+Iranista,+Syyriasta+ja+Venäjästä.+Siinäkö+tulevat+"akselivallat"?+EU+ei+ajaudu+sisällissotaan,+mutta+kasvava+ulkoinen+taloudellinen+ja+sotilaallinen+paine+voi+sysätä+EU:n+liittovaltiokehitystä+merkittävästi+eteenpäin.+Italian+populistit+saivat+nenilleen,+kun+kävi+ilmi,+että+viiden+tähden+liike++väitti+Genovan+turmasillasta+esitettyjä+uhka-arvioita+satuiluksi.+Populistit+ovat+italiassa+muutenkin+estäneet+julkisia+investointeja+teiden+ja+siltojen+kunnossapitoon,+joten+eiköhän+populistien+valta+sielläkin+jää+lyhyeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UnionFan kirjoitti:

”Kaikkien täytyy valmistautua sopimuksettomaan brexitiin”, varoittaa Ison-Britannian ulkoministeri Jeremy Hunt.
Euroopan unionin ja Ison-Britannian brexit-neuvotteluiden suurimmaksi huolenaiheeksi on noussut, kykenevätkö osapuolet edes laatimaan sopimusta siitä, millaiset välit unionilla ja briteillä on brexitin jälkeen. EU:n brexit-varaneuvottelija Sabine Weyand twiittasi maanantaina, että "ei ole takeita siitä, että onnistumme" ja kehotti yrityksiä valmistautumaan sekavaan brexitiin.

- Minusta tämä ei edusta pelkästään EU:n kantaa, vaan se edustaa myös Ison-Britannian kantaa. Tällä hetkellä ei todellakaan ole takeita sille, että saavutamme sopimuksen. Minusta Timo sanoi hyvin, että kun on riittävästi tahtoa, keinot löytyvät kyllä (if there’s a will, there’s a way), Hunt kertoo.

- Toivon, että löydämme tavan välttää se, hän jatkaa.

Vaikka Hunt myöntää, että vikaa on Isossa-Britanniassakin, korostaa hän, että pääministeri Theresa Mayn hallitus on jo tehnyt omat esityksensä brexit-sopimuksesta. Tätä luonnosta on karsastettu EU-komission puolelta ja pääneuvottelija Michel Barnier on jo osin tyrmännyt Mayn ehdotukset.

- Olemme panneet näitä vakavia ehdotuksia nyt pöydälle, mutta meidän pitää nähdä muutos Euroopan komission suhtautumisessa, jos haluamme saada aikaan käytännönläheisen sopimuksen, joka sopii kaikille, Hunt sanoo.

Suomen ulkoministeri Soinia Hunt kehui vuolaasti. Ministereiden yhteisessä tiedotustilaisuudessa Soini korosti, kuinka Suomen ja Ison-Britannian kahdenvälisissä suhteissa ei ole mitään ongelmia ja kuinka molemmat haluavat käytännönläheisiä ratkaisuja.

- Olin todella tyytyväinen, että ulkoministeri Soini hakee käytännönläheistä ja järkevää lopputulosta brexit-neuvotteluissa, Hunt kertoo kahdenvälisistä neuvotteluista.

- Olemme molemmat optimisteja ja haluamme tehdä hyviä diilejä. Siitä ei tule helppoa, mutta täällä Suomessa ja Isossa-Britanniassa tiedämme, että me olemme nyt ja jatkossa läheisiä kumppaneita, Soini puolestaan korostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu