Ohittamaton, ohitettu?

lukija

Osa 3 – 15.8.2018

Kirja-arvostelua, kirjasta
Paul Raja-aho: Ohittamaton Pyhä Henki (2018)

Joku kirjoitti äskettäin ( täällä) että on joskus ongelmaa puuttua harhaopetuksiin, eksytyksiin, mutta tilanne on (hyvä) jos – kun ne ovat luettavissa ”mustaa valkoisella”. Ja niitä voi verrata Raamatun ja UT:n terveisiin opetuksiin… Juuri näin!
Yllä mainittu Raja-ahon eepos on näkyvää, siinä on präntättynä julkisesti ”opetuksia”, joihin taas yhdenvertaisella oikeudella voi puuttua.

Nuhtelu ei ole (ihmisen) tuomitsemista, saatikka ”noitavainoa”!

Yksikään kristitty ei ole (Jumalan silmissä) absoluuttisen täydellinen. Koko vaelluksemme ajan tarvitsemme valvomista, rukoilua, pois pantavia asioita, puhdistusta, uudistusta. Joka päivä.

Sitten, niitä jotka ”opettavat toisia” - Jumala tutkii tarkemmalla seulalla. ( Lue Jaakobin kirjeen 3: 1-2) Kysymys on turvallisuustekijästä., näin:

” Ottakaa siis itsestänne vaari ja kaikesta laumasta, johon Pyhä Henki on teidät pannut kaitsijoiksi, paimentamaan - - - Herran seurakuntaa, jonka hän omalla verellään on itselleen ansainnut.” Apt 20:28

Yksikään pastori, paimen ei ”omista” porukkaansa. Ei voi siis sanoa ”minun seurakuntani, meidän seurakunta.” Kyseessä on palvelustyö, josta Herra vaatii tilintekoon! (Hesekiel 34. luku)
Seurakunnan ”johtaja” voi saattaa Herran lauman jopa tuhoon vääristetyllä opetuksella. Esimerkkejä löytyy ihan lähihistoriastakin.

Selkeä ongelma on, etteivät nämä itsensä (voidelluiksi) johtajiksi asettaneet yleensä noteeraa, jos heitä kehotetaan, nuhdellaan harhaopeista! He ottavat jopa vainotun marttyyrin asenteen! Kirjoitetaan ”noitavainoista” - väitetään ”inkvisitiosta” ! Torjutaan vistusti Raamatun mukainen ”koettelu” , Raamatun Sanan linjoille! 1 Tess 5:21, 1 Joh 4: 1 (Kaikki on koeteltava, on koeteltava henget!) Väärät opit, UT:n vastaiset opetukset, uutuus-villitykset, ym on ”koeteltava”. Se ei ole tuomitsemista, vaan kurinpalautusta. Ojentautumista takaisin ikiluotettavan Sanan tielle!


Epäraitis, epäterve opetus seurakunnan sisäisistä kokoontumisista!

Eräs (tälle ajalle yleinen!) epäterve opetus Raja-ahon kirjassa koskee uskovien kokoontumisia!
Paulin ”johtoteema” on, että ”seurakuntaa johdetaan " (voidellun) julistuksen kautta! Hän korottaa korokkeelle varsinkin tämän ajan ”voideltuja” guruja (tietysti jenkkiläisiä). Hän opettaa, että ”
* (voideltu) julistus ”vangitsee kuulijat”
* julistaja heittää ”tulipallon” saarnatuolista kohti kuulijaa...
* julistus luo oikean johtuuden…
(Kirjan sivut 184-188)

Opettaako UT, apostolit tällaista (manipulaatiota)? Kyseessä on tämän maailman metodit, joissa ryhmiä (poliittiset, aatteelliset, uskonnolliset, jne) hallitaan ”johtajuuden” ja tietyn ryhmäkurin keinoin. Ryhmäkoheesio kun tarvitsee ”lujan johtajuuden”? Eriäviä ääniä ei sallita?

Paulin opetus seurakuntakokouksista on UT:N vastainen. Vaikka apostolit olivat voideltuja, lujan linjan opettajia, he eivät tahtoneet ” herroina hallita” Herran lampaita! ( 1 Piet 5:1-3) (
Jatkuu)

6

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukija

      Oikaisua

      Mitä kirjaan * Ohittamaton Pyhä Henki *
      tulee, sitä koskevassa anlayysissä, paljastuksissa (ihmiskeskeisistä opeista)
      - ei ole ole muuta ”suuntaa”
      kuin..

      * Palata takaisin Terveeseen Raamatun oppiin!
      * Herramme Jeesuksen Kristuksen ja apostolien luotettaviin opetuksiin.

      Se ”suunta” on selkeä:
      * Kasvu Päähän – seurakunnan Herraan, Jeesukseen Kristukseen!
      * Suunta on iankaikkiseen elämään johtava kaita tie!

      Jos jollekulle ei Jeesuksen opetukset, Raamatun Sana kelpaa,
      se on valitettavaa.

      Jokainen sitten valitkoon, jos tahtoo askarrella ”villitsevien” henkien, eksytysten kavalien juonien ja
      ihmisjohtoisten ”suuntien” tasolla.

      Jumala on kuitenkin aina huolehtinut, ja huolehtii että varoittavat vartijat muistuttavat.

      Teille, jotka Herraa Jeesusta rakastatte - yli kaiken – nämä sanat:
      Joh 10:27-30, Room 8:28-39, Matt 24: 13, Joh 14:23

      • pidähuoliitsestäsi

        Varoittavat vartijat?
        Et kai itsestäsi kirjoita?
        Ei pidä uskoa itsestään enempää kun sopivaa.


      • surkusellaisia
        pidähuoliitsestäsi kirjoitti:

        Varoittavat vartijat?
        Et kai itsestäsi kirjoita?
        Ei pidä uskoa itsestään enempää kun sopivaa.

        Jotkut - yllättäävn monet - eivät siedä mitään kritiikkiä.
        Hyvä esimerkki on tällä haavaa ulkoministeri Soini.
        Kun ei tahdota kuulla aborteista ( sikiöiden murhista) koetetaan sammuttaa lainmukainen sananvapaus!

        Jos jollakulla huono omatunto rassaa, SELLAINEN ei tahdo kuulla mitään muuta kuin helliä syntejään...


    • lukija

      Ohittamaton – ohitettu? Osa 3 – 15.8.2018 (= jatkoa aloitukseen)

      Kirja-arvostelua, kirja
      Paul Raja-aho: Ohittamaton Pyhä Henki (2018)

      ”Kun tulette yhteen, on jokaisella jotakin annettavaa...” Paavalin opetus seurakunnan kokoontumisesta. 1 Kor 14:26 >>>
      UT:n mukaisessa mallissa kaikki elävät jäsenet toimivat! Ei vain ”johtaja” pöntöstä puhuen, vaan profeetat, kehottajat, rukoilijat, jne. Miten näkyy nykyisin?

      Monissa vapaissa suunnissa ( Vapaakirkossakin) uskovien kokoontuminen on kuin, mikä?
      Yksi johtaja puhuu, johtaa, määrää laulut. Ylistyksen ”johtaja” kiihottaa laulajia hurmoksen saamiseen. Ohjelma on viikkokausia aiemmin präntätty valmiiksi. Lyhyt alkurukous, loppurukous. Rahan kerääminen…. Pöntöstä ruokittu väki saa taas mennä viikoksi kotiinsa, tullakseen taas istumaan penkkeihin…

      Missä näkyy UT:n opettama ELÄVÄ uskovien malli? Se on ”ohitettu” - sen sijalle on valittu
      Epäterve, Epäraitis ihmistekoinen malli! Tätä ”sairasta” mallia tuputtaa myös Raja-ahon kirja!

      On ”ohitettu” - ei vain Jeesuksen Kristuksen kunnia-asema, ristin työn primääri ja tärkeä asia! On ”ohitettu” Paavalin, Pietarin, Johanneksen, Jaakobin ja monet muut Terveet Opetukset!

      Raamatun opetukset hukkuvat ylistysbuumien desibeleihin! Tuntikausien hokemiseen, jytäämiseen, jopa 24 / 24 h non-stop bailaamiseen! Missä sijaa rukoukselle, esirukoukselle? Sellaiselle, jota alkuseurakunta osoittaa? ( Apt 4:24-31) Missä Raamatun (kattava) opiskelu? Luku luvulta, kertaus – opintojen äiti? Kuinka kukaan edes kuvittelee, että seurakuntaväki kasvaisi ja vahvistuisi uskossa, jos – kun – joku ”johtaja” pöntöstä ruokkii kerran viikossa?
      ” Ei ihminen elä ainoastaan leivästä. Vaan..” (Matt 4:4)

      Tilanne Suomessa? Ei siiis ole ihmekään ettei ns. herätystä ilmene? Uskovat on passivoitu penkkeihinsä, kuin kalmiston patsaat! Miten nukkuvat, turtuneet, torkkuvat, unetetut jäsenet edistäisivät Herran ”sotaa” turmeltuneissa yhteiskunnissa? Ja kuka aktivoi ja opettaa? Johtajat tahtovat ”sitoa” väkensä kilteiksi, hiljaisiksi, sopeutuneiksi … mihin?

      Herramme Valtakunnan asiaan? Ei – vaan surullisen monesti oman vallanhalunsa alaiseksi areenaksi, jossa valheellisesti on vielä ”jumalan asian” muodollinen leima!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5197
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4066
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2189
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1927
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1795
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1250
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe