Järkyttävä raportti Pennsylvaniasta: Yli 300 pappia käytti hyväksi yli tuhatta lasta – toiminta salattiin vuosikymmeniä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005791432.html
Papit paitasillaan
6
250
Vastaukset
- TylyTotuus
Aborttia pitää vastustaa, jotta saadaan katolisiin orpokoteihin lisää ”naminamia”.
- ihmisarvo
Entä käsky: "Älä tapa!" Ei viatonta verta saa vuodattaa.
- vaikkaKardinaaliksi
Nyt tuli hirveä hinku kouluttautua katoliseksi papiksi. Voiko suomessa kouluttautua papiksi vaikka kirjekurssin kautta, vai pitääkö liittyä johonkin pappisseminaariin. Auttaako koulutukseen pääsemiseen jos vaikkapa tunnistaa Timo Soinin, jos sitä kysyttäisiin mahdollisissa pääsykokeissa kompakysymyksessä.
- Himotneon
Yhtä järkyttäviä ne on maallikoiden ja ateistienkin tekemät hyväksikäytöt. On tavallisten ammattien harjoittajia, salaisia rinkejä. Uhreja myös tuhansia. Jostain syystä katolisten pappien teot ovat erityisen järkyttäviä median silmissä. Sopivan etäinen ja alas vedettävä maalitaulu. Eikö muuten psykologeilla ole mitään selitystä pedofilian syntymekanismille, on vähän outo taipumus.
- tyrmistynyt
"Jostain syystä katolisten pappien teot ovat erityisen järkyttäviä median silmissä"
Mitä muutakaan voi sanoa ihmisestä, joka on vihkiytynyt tuomaan sanomaa hyvästä Jumalasta ihmisille ja lisäksi antanut selibaattilupauksen.
Tässä on odotettu vuosikausia toimenpiteitä Vatikaanista. Nyt saimme vain kauniita sanoja. - Mitäperää
Lapsille on sama mitä on kukin luvannut vai onko mitään. Tässä suunnataan valokeilaa pois suuremmasta ryhmästä. Sitäpaitsi ateistien mukaan Jumalaahan ei pitänyt olla olemassa niin miksi nyt siihen vedotaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421850
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir280977- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78797Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43630
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos55626