Järviseudussa oli että Paavolan koulu saa parakkeja helpottamaan tilanahtautta. Se on hyvä että kaupunki panostaa lapsiin Alajärvellä.
Paavolan kouluun parakkeja
Kyllänytkelpaa
14632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No ei muuten tule. Muistakaa uudet valtuuston asettamat reunaehdot kouluverkon suhteen. Yhdenvertaisuus.
Niin lapsiahan voi viedä taksilla ja linja-autolla vain sivukylistä keskustaan ja jos vie sivukyliin lapsia kouluun niin ne räjähtävät ,lapset.
Muistakaa ketä äänestämme.
Muutetaan kaikki helsinkiin siellä tulee ruoka kaupoista ei haisevasta maaseudusta.
Joutuuko kaupunki ostamaan nyt parakit kun on tehnyt päätöksen jotta vuokratiloissa ei toimita? Rahaahan piisaa rajattomasti, kohta on kuukauden kuulunut jytke kylällä.
Kaupunki teki myös päätöksen, että oppilaat sijoitetaan jo olemassa oleviin kaupungin omistamiin tiloihin. Onkohan kaupungilla jossain siis parakkeja varastoituna?
Kyläkouluille voi kuljettaa kirkonkylistäkin. Näin tehdään lappajärvelläkin.
Vesa, äkkiä neuvottelemahan Mäkelänmäelle - mikäli ottavat vaan vielä vastaan. Monipalvelukeskuksesta saat melekeen ilimaasta uutta tilaa.
Nyton kuljetukset järjestetty luoma-aholle kirkonkylältä, luoma-ahon nuorisoseura on vuokrattu paavolan koulun oppilaita varten.
Näin sitä pitää.
Mun lapseni ei ainakaan mihinkään parakkiin mene. Ennemmin kuskaan vaikka ite aidolle kyläkoululle!
Kaupinkartanosta lisää tilaa. On jo sprinklauslaitteetkin valmiina E-talossa SOS.toimi hommasi.
Kaupinkartano ? eikös se ole aivan homeessa? puskutraktorilla nurin ÄKKIÄ!
Jaa että on oikein Paavolaan tehty musiikkiluokka juhlasalin näyttämölle. Täyttä siis on. Ja maanantaina meinataan lopettaa taas yksi elinvoimainen kyläkoulu?!?!
Voiko tyhmemmin enää yhteisiä verovaroja tuhlata kuin rakentaa lisää kouluja kaupungin keskustaan jonka väestö vähenee vajaalla sadalla hengellä per vuosi. Juuri nyt vaikeassa tilanteessa olisi ainutlaatuinen tilaisuus lähteä kokeilemaan uutta konseptia mitä Luoma kaupungille tarjoaa. Tilojen käyttöaste ja kustannustehokkuus varmasti parempi kaupungille kuin koulun tilojen jotka ovat tyhjillään suurimman osan vuorokaudesta.
Kerrankin asiallinen kommentti. Se on juuri näin tämä homma! Vain uskaliaat ja uutta kokeilevat menestyvät tulevaisuudessa!!
Parin vuoden päästä kaikki oppilaat mahtuvat olemassa oleviin kouluihin oikein hyvin. Eikö näin ole kerrottu? Ei syytä huoleen eikä tarvetta uusille rakennuksille. Hoisko on tilava koulu johon mahtuu hyvin luomalaisetkin.