ET ja muut katsomusaineet, uskonnolliset ja ei-uskonnollliset tilaisuudet... Back to School.
Tarkoitus on kaivaa esille myös koulujen hyviä käytäntöjä. Onko tietoa, esimerkkejä?! Tuokaa/pistäkää vinkkejä kouluista, rehtoreista. Omia ja lasten kokemuksia viime vuosilta. Tai alkanutta lukuvuotta koskevista koulun ilmoituksista.. Miten mahdollisista "uskonnollisista tilaisuuksista" (jumalanpalvelukset, aamuhartaudet) ilmoitetaan tai kysytään nyt? Onko avauksessa kerrottu ilmoitus käytössä laajemminkin?
Helsingissä elokuun VAbaari on ma 20.8. klo 18.00 ravintola Oivassa.
Tarkoitus on kaivaa esille myös koulujen hyviä käytäntöjä. Onko tietoa, esimerkkejä?! Tuokaa/pistäkää vinkkejä kouluista, rehtoreista. Omia ja lasten kokemuksia viime vuosilta. Tai alkanutta lukuvuotta koskevista koulun ilmoituksista.. Miten mahdollisista "uskonnollisista tilaisuuksista" (jumalanpalvelukset, aamuhartaudet) ilmoitetaan tai kysytään nyt? Onko avauksessa kerrottu ilmoitus käytössä laajemminkin?
Helsingissä elokuun VAbaari on ma 20.8. klo 18.00 ravintola Oivassa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jossakin tamperelaisessa koulussa on kehitystä havaittu. Siitä on kuva kantelupukin sivuilla (jotka ei just nyt avautuneet).
Myöös uuden yläkoulun oppikirjan tulosta voi olla iloinen. Tässä Arno Kotron kirjoitus uudesta oppikirjasta:
"Elämänkatsomustiedon eli ET:n suosio on kovassa kasvussa, eikä ihme. Se on nimittäin upea oppiaine.
Oikeastaan ET on aine, jossa selvimmin toteutuu uusien opetussuunnitelmien henki. ET ylittää luontevasti oppiaineiden rajoja ja yhdistää eri aineissa opittua, se on keskustelevaa ja vahvasti kiinni niin ympäröivässä yhteiskunnassa kuin oppilaiden omassa elämässä.
ET:ssä on kuitenkin omat hankaluutensa. Yksi ongelma on ollut se, että ajantasaisia oppimateriaaleja ei juuri ole ollut saatavilla. Kun ET on ”vähän kaikkea” ja sen identiteetti on monelle hiukan hämärä, opetussuunnitelmien noudattaminen ja mielekkäiden kokonaisuuksien rakentaminen voi olla vaikeaa ilman kunnon materiaaleja. Vaarana on sekin, että ET-opetus vinoutuu liiaksi uskontotieteeksi tai jonkin muun näkökulman painottamiseksi – eikä asiaa helpota se, että ET päätyy usein opettajalle, jolla ei ole ET-opettajan kelpoisuutta.
Mutta nyt tilanne paranee. Saatavilla on nimittäin ET-ammattilaisten tekemä Kompassi-oppimateriaali, joka vastaa uusia opetussuunnitelmia ja noudattaa ET:n henkeä monitieteisenä katsomusaineena, jossa kysymykset nousevat nuorten omasta elämänpiiristä. Kompassin tehtävät tukevat ET:lle ominaista pohdiskelevaa ja keskustelevaa työtapaa.
Kompassi on oiva apu, tuki ja runko ET-opetukseen, olitpa sitten pitkään alalla toiminut tai vasta aloitteleva opettaja!"
https://oppimisenpalvelut.otava.fi/artikkelit/kompassi-elamankatsomustietoon/
Myös seuraavien VAbaarien aiheita voi varmaan ehdotella?
Kannattaa luntata mistä Tampereella on puhuttu... Kierrätys kannattaa tässäkin.
Osallistuminen on vapaata, asu myös vapaa mutta pakollinen.
VAbaarissa ei Oivassa ole pakko ostaa mitään, ja monet jotka jotain ostavat, tilaavat alkoholittomia juomia. Saa kuitenkin hyyvällä omatunnolla ostaa myös alkoholillisa olutta. Juomista ei tehdä sen suurempaa numeroa.
Jos on ihan oikeasti alkoholiongelma (ja jotkut antivaparin viestit vaikuttavasti siltä, että hänellä on), ei kannata kiusata itseään menemällä baariin. Muutakin va-toimintaa kuitenkin on.
Helsinkiin on syksyllä tulossa Vaparien tilaisuus myös muualla kuin Oivassa. Maallitustumisesta eli sekulaaristumisesta, sekularisaatiosta.
Hyvä niin. Joukossa voi olla heitäkin, joille alkoholi on ongelma. Tai oikeastaan tilastollisella varmuudella on, meitä on kuitenkin sen verran monta.
Tämä NYT maanantaina. Ylös, ulos ja lenkille.
Laitan tämän Arno Kotron jutun viereen.
Jep, liikkeelle.
Esillä.
Olen muuten Tampereella pyrkinyt mainostamaan näitä s.e. kutsun lopussa on aina myös tieto seuraavasta. En tiedä auttaako, mutta yritän ainakin.
Hyvä tilaisuus, vilkas keskustelu. Kovasta sateesa huolimatta osallistujiakin kaksinumeroinen luku.
Käytännön seuraamuksiakin erään koulun toimintaan.
?? Kerrotko vähän tarkemmin?