Koska tieteeseen kuuluu itsensä korjaavuus, täytyy sen säännöllisin väliajoin erehtyä, että se voisi korjata itseään. Tästä johtuen muut pitävät tiedettä epäluotettavana. Raamatun aikoina vallassa oli kreikkalainen ja mesopotamialainen tiede, jonka mukaan aurinko kiertää maata. Kenen tahansa on helppo havaita tämä vääräksi ja nykyisin sellaisiin oppeihin uskoville nauretaankin ihan avoimesti.
Näin oli tietysti jo varhaisina Raamatullisina aikoina, ja siksi Raamatussakin varotaan uskomasta epätäydelliseen ihmistietoon,
Olisivatpa ihmiset uskoneet! Olisi vältytty kaikenlaisilta rotuopeilta ja sitä tietä monelta sodaltakin.
Tieteen itsensäkorjaavuuden ongelmat
5
183
Vastaukset
”Koska tieteeseen kuuluu itsensä korjaavuus, täytyy sen säännöllisin väliajoin erehtyä, että se voisi korjata itseään. ”
Typerä lause.
Mutta Raamattu pysyy kannassaan, että jänis on märehtijä ja aurinko voi pysähtyä taivaalle!Vai että olisi vältytty rotuopeilta ja sodilta. 1800-luvulla (siis ennen Darwinia ja evoluutioteoriaa) rotujen luuloteltu paremmuusjärjestys oli itsestäänselvyys useimmille, mustien orjuutus oikeutettiin Raamatullakin, Aatu oli kreationisti joka lainasi juutalaisvastaisia ajatuksiaan itseltään Lutherilta ja poltatti mm. Darwinin teoksia... Kannattaisikohan tutustua historiaan vähän tarkemmin?
Saanko muuten ostaa tyttäresi orjaksi?- tiedeharrastaja
Ei tarvitse tahallaan erehtyä. Aikaisempaa korjaavaa uutta tietoa löytyy jatkuvasti muutenkin .
1600-luvulla elänyt JC:n esi-isä väitti kuulemma kivenkovaan, ettei mustia joutsenia ole eikä edes voi olla. Miksi Jumala sellaisen suunnittelisi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory
- AteistiVaan
”Näin oli tietysti jo varhaisina Raamatullisina aikoina, ja siksi Raamatussakin varotaan uskomasta epätäydelliseen ihmistietoon,”
Mitäköhän tuo oikein tarkoittaa käytännössä? Tokihan meidän on viisasta luottaa vakiintuneeseen tieteelliseen tietoon kuten vaikkapa lääketieteeseen. Terve skeptisyys on aina jees ja sitä kannattaa soveltaa myös ihmisten kirjoittamaan Raamattuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604696Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362159Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511688- 1781659
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1651537Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2781372Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1981219- 871142
- 2041136
- 651094