Koska tieteeseen kuuluu itsensä korjaavuus, täytyy sen säännöllisin väliajoin erehtyä, että se voisi korjata itseään. Tästä johtuen muut pitävät tiedettä epäluotettavana. Raamatun aikoina vallassa oli kreikkalainen ja mesopotamialainen tiede, jonka mukaan aurinko kiertää maata. Kenen tahansa on helppo havaita tämä vääräksi ja nykyisin sellaisiin oppeihin uskoville nauretaankin ihan avoimesti.
Näin oli tietysti jo varhaisina Raamatullisina aikoina, ja siksi Raamatussakin varotaan uskomasta epätäydelliseen ihmistietoon,
Olisivatpa ihmiset uskoneet! Olisi vältytty kaikenlaisilta rotuopeilta ja sitä tietä monelta sodaltakin.
Tieteen itsensäkorjaavuuden ongelmat
5
244
Vastaukset 5
”Koska tieteeseen kuuluu itsensä korjaavuus, täytyy sen säännöllisin väliajoin erehtyä, että se voisi korjata itseään. ”
Typerä lause.
Mutta Raamattu pysyy kannassaan, että jänis on märehtijä ja aurinko voi pysähtyä taivaalle!Vai että olisi vältytty rotuopeilta ja sodilta. 1800-luvulla (siis ennen Darwinia ja evoluutioteoriaa) rotujen luuloteltu paremmuusjärjestys oli itsestäänselvyys useimmille, mustien orjuutus oikeutettiin Raamatullakin, Aatu oli kreationisti joka lainasi juutalaisvastaisia ajatuksiaan itseltään Lutherilta ja poltatti mm. Darwinin teoksia... Kannattaisikohan tutustua historiaan vähän tarkemmin?
Saanko muuten ostaa tyttäresi orjaksi?- tiedeharrastaja
Ei tarvitse tahallaan erehtyä. Aikaisempaa korjaavaa uutta tietoa löytyy jatkuvasti muutenkin .
1600-luvulla elänyt JC:n esi-isä väitti kuulemma kivenkovaan, ettei mustia joutsenia ole eikä edes voi olla. Miksi Jumala sellaisen suunnittelisi?
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory
- AteistiVaan
”Näin oli tietysti jo varhaisina Raamatullisina aikoina, ja siksi Raamatussakin varotaan uskomasta epätäydelliseen ihmistietoon,”
Mitäköhän tuo oikein tarkoittaa käytännössä? Tokihan meidän on viisasta luottaa vakiintuneeseen tieteelliseen tietoon kuten vaikkapa lääketieteeseen. Terve skeptisyys on aina jees ja sitä kannattaa soveltaa myös ihmisten kirjoittamaan Raamattuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 891478
- 721234
- 841144
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois270951- 95909
- 35856
- 49777
- 79737
- 55723
- 45675