Sininen petos - työttömät eläkkeelle

OhiOnn

Kaikkea sitä sössötetään, jotta pelleporukka ei joutuisi ulos eduskunnasta.

24

381

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paniikki.iski

      Lindström paniikissa.

    • HyväSiniset

      Järkevä ulostulo.
      Kyllä yli kuuskymppisistä pitkäaikaistyöttömistä useimmat kokevat turhana roikkua "työelämässä".

      Ketään ei laiteta eläkkeelle ellei itse halua.

    • Pellepoliitikot

      Todella ristiriitaista ja sekavaa koko aktiivileikki. Oli taas kännissä ja turvoksissa juomisesta. Pian se on työtön valtakunnanpelle.

    • YxTyötön

      Voisivat laskea tuota työttömien eläkeikärajaa tuohon reiluun neljäänkymppiin.

      • EiTuleKoskaan

        Siihen tarvitaan Keskustan ja Kokoomuksen suostumus.


    • kansanviholliset

      Jarpalle kenkää terveisin kokoomus ja keskusta, hommasi on tehty ja jatkoa ei tule.

    • Ulkomaankirjeenvaihtaja

      Se että, Siniset aloittaa tälläset jutut vasta nyt on pelkkää vaalipuhetta heille. Toikin ettei he osallistu vihapuhetyöryhmään on pelkkä vaalitemppu yrittävät sillä kuittailla PS:lle. Sinisille kaikki on pelkkää puhetta. PS taas J-H:n johdolla oikeasti toteuttaisi monia hyviä kannatettavia uudistuksia esimerkiksi maahanmuuton saralle. Katsellut työmiehen-tuumaustunti lähetyksiä.
      En ole varsinaisesti minkään kannattaja mutta kyllä sen huomaa kun pidempää seuraa politiikka kenelle kaikki on pelkkää mainos-vaali puhetta ja kenellä aito tavoite tehdä hyviä asioita poliittisella kentällä.

    • kiinnostaa.kovasti

      onko linkkiä haluaisin todella lukea artikkelin vai oliko tämä vaan provoa? Laittakaa joku linkki jos tiedätte.

    • kysynpä_vaan

      Sinismurffien epätoivoinen vaalikampanja on alkanut. Ei onnistu! Seuraava kannatusgallup varmaan jo alle 0,5%. Kuka enää oikeasti haluaa nähdä soinolaiset takinkääntäjät eduskunnassa lakeja säätämässä?

    • 6969696969

      pääsenkö minä masennuksen takia eläkkeelle? En ole saanut töitä 10vuoteen arvatkaa miten turhauttavaa on ilmanaikosissa haastatteluissa yrittää kehua miksi minä olen oikea tähän työpaikkaan "kokemus puhuu puolestaan" ja paskat myöntäisivät suoraan että olen vaan rasite en pääse koskaan työhön ja en tiedä itsekään pystyisinkö siihen enää... Olen 36

      • 29 pyörähtää mittariin 5-vuotta sitten olin viimeksi töissä. Ammattiajossa tuli pieni kolhu ja työsuhteen päättäminen tapahtui riitaisissa merkeissä. Ilmeisesti huhut lähti liikkeelle, kun ei ole edes työhaastatteluun kutsuttu kymmenistä hakemuksista huolimatta. Nyt tämä ammattiajolupa sitten jo vanheneekin. Vuosi aikuiskoulutusta valtion laskuun, 3kk töitä. Kuka voitti? Yksi virhe ja tuomittu työttömäksi. Niin että et ole yksin, kyllä tässä masentaa, ahdistaa, vituttaa ja köyttä tekee mieli sovitella kattoon harvasen päivä.


    • Kidutusmalli

      Pelkkää paskasakkia. Ovat kiduttaneet syyttömiä työttömiä kuukaudesta toiseen.
      Vankilaan Lindström kuuluisi ihmisoikeusrikkomuksista.

      • jollainräpylämullamaila

        Tämä yömionisteri Linström on kallis vitsi koska kun jää työttömäksi ensivuonna niin sitä on 3 vuotta elätettävä kuten tähän asti eli kalliisti.


    • masentunuttyönhakij

      54 vuotiaana olen liian terve sairaseläkkeelle mutta liian sairas nykyiseen työhöni josta sain potkut.
      Työmaraalini on korkea mutta monien työhakemusten ja haastttelujen jälkeen tiedän mikä on Suomen pahin rasismin muoto. Se ei liity ihonväriin eikä kansalaisuuteen vaan se on ikärasismi.
      Pari työkokeilua takana jotka molemmat onnistuneet erinomaisesti mutta ikä ja fyysinen kunto
      ovat yksinkertaisesti ylivoimainen este työllistymiselle tällä koulutuspohjalla. Eläkevakuutusyhtiölle
      esitin lyhyttä kouluttautumista uudelle alalle mutta he snoivat että eivät koluta vaan työn pitää pohjautua nykyiseen ammattiosaamiseen. Aikas vaikee on käyttää monopoliasemassa olevan yhtiön
      monen vuosikymmenen ammattitaitoakun on tämä monopoliasema että työtä tältä alalta ei ole muualla. Tässä ollaan nyt oltu 5 vuotta puun ja kuoren välissä joten tämä rupusakin ulostulo tuntuu jopa njärkevältä. Itse olisin mieluummin töissä johon fysiikkni antaisi mahdollisuuden mutta sehän on sijoittajille voittoa tavoittelevalle eläkevakuutusyhtiölle mahdoton tehtävä. Kyllä ois kirveelle töitä ja saunantakana on tilaa.

    • Reipas.ja.aktiivinen

      56-vuotiaana kuntouttavana työtoimijana tässä vaan mietin, että mitä sitä isona oikein tekis...

    • kusen.aktivoinnille

      Laittakaahan kusipäät lapsillenne heijastimet.

    • jxjzjzkzkzkz

      ei välttämättä huono markkinointikikka. työttömiä on todellisuudessa yli puoli miljoonaa, merkittävä äänestäjämäärä siis. jopa ratkaiseva. jos toinen tarjoaa työtrömälle karenssia ja toinen eläket, äänestämispäätös on aika helppo.

      • KuuluuHoitoon

        Lindström on psykopaatti.


      • Sipinmääräys

        Limdströmillä on karenssi työttömälle aina ykkösenä.


    • kerranpetetty

      Kyllä saamme kuulla vielä mitä satuja vaan, no aina joku voi tarttua jos uskoo noita juttuja.

    • masentunuttyönhakij

      Tässä on jotain tervettä, aktiiviset työkuntoiset ja -haluisille tukitoimia työllistymiseen ja
      niille joilla ei ole työkuntoa/-halukkuutta niin eläkkeelle. Näin saataisiin jaettua resursseja sinne missä niistä on todella hyötyä. Kyllä nää TE-toimiston ammattiliset saa säälittävän hymyn huulille kun ovat oikeasti etsimässä töitä vaikeasti työllistätteville ikänsä työttämänä olleelle 50V henkilölle.
      Samoin hymyilyttää nää "kuravalmentajat" jotka nyhtävät eläkevakuutusyhtiöiden rahoja tyhjästä.

    • täällentaas

      siniset elää loppumetrejä kuka houkka teihiin uskoo enään ikinä.
      soinni tiesi mistänarusta vetää siitä tietenkin MITÄ KANSA HALUSI KUULLA !
      SIITÄ PUHE MISTÄ PUUTE!
      nyt saatte tykkänään katella työttömien hakuja työelämästä 4 hakemusta kk

      politikot kyllä petas itselleen muhkeat tulot kun jäävät pois ei huoltahuomisesta.


      vihreiden andeson huutaa kojottaa ERIARVOISUUDESTA TONTTU TIEDÄTKÖ ETTÄ TE KAIKKI OOTTE SEN TEHNEET ITSE .

      kerroppa ensikerran paljonko ITSE TIENAAT ETKÄ MAKSA EDES VEROJA!

      • lisätään.vielä

        Kiusaamisverkoston ketjussa pohjan kusiaisina hääräävät amk sosionomit, usein älyllisesti vajavaisia tytteleitä jotka sekoavat täysin kun pääsevät käskyttämään ja nakittamaan työttömiä, kun antaa yhdelle aivosolulle valtaa niin sadattuhannet ympärillä kärsivät.

        Te arvoisat hallituksen kusipäät olette luoneet keskuuteemme useita käveleviä aikapommeja, kun alkaa paukkua niin voi vain toivoa että osuu teille lähipiiriin.
        Nauran räkäisesti jos niin käy ja juon maittavat kahvit sen päälle.

        Paistukaahan helvetissä.


    • Akkahakkarainen

      Ei Sipilä tuhon suostu, viljelijöitä ei typissä ole, vain sekopäitä narkkeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      437
      1875
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      818
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      39
      804
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      744
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      721
    6. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      436
      710
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      665
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      37
      581
    9. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      39
      573
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      563
    Aihe