Suomalainen professori: Ruotsi on suurempi uhka Suomelle kuin Venäjä
Johtuen tästä suuresta muslimien maahanmuutosta Ruotsiin, voi Ruotsi aiheuttaa suuremman uhan Suomelle kuin Venäjä. Tämän kirjoittaa Paul Lillrank, professori tuotantoekonomialle Aalto-yliopistosta.
https://blogit.kansalainen.fi/suomalainen-professori-ruotsi-suurempi-uhka-suomelle-kuin-venaja/
Johtuen tästä suuresta muslimien maahanmuutosta Ruotsiin, voi Ruotsi aiheuttaa suuremman uhan Suomelle kuin Venäjä. Tämän kirjoittaa Paul Lillrank, professori tuotantoekonomialle Aalto-yliopistosta.
https://blogit.kansalainen.fi/suomalainen-professori-ruotsi-suurempi-uhka-suomelle-kuin-venaja/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Myös Suomessa
Tämä proffa on järkimies
Kovasti hyökättiin Trumpia vastaan ihan suomalaista valtionjohtoa myöten, kun hän joku aika takaperin arvosteli Ruotsin turvallisuustilannetta. Sanottiin, että Ruotsi on maailman turvallisin maa. Olisko tästä vuosi aikaa.
https://www.hbl.fi/artikel/panikkanslan/
Professori Lillrank ei kuitenkaan esitellyt ajatuksia maahanmuuttovastaisen öyhön blogissa vaan Huvudstadbladetissa. Professori on tuotantotalouden professori, joten Ruotsin maahanmuuttokysymyksissä hän poissa omalta alueeltaan.
Kirjoituksessaan Lillrank kritisoi monella tavalla Ruotsia. Hänen pääväitteensä oli, että "sinisilmäinen hyvinvointivaltio ei pysty käsittelemään ihmisiä, joilla on erilaiset arvopohjat." Tästä taas seuraa Lillrankin mukaan, että Ruotsi muuttuisi väkivaltaiseksi ghettovaltioksi.
Lillrankin ajatus on lapsellinen. Se olettaa, että ruotsalaiset eivät itse reagoisi negatiiviseen kehitykseen lainkaan ja maahanmuuttajien osuus yhteiskunnassa kasvaisi koko ajan. Tiedämme, että Ruotsin pääministeri myönsi jo vuosi sitten, että Ruotsi on suhtautunut maahanmuuttoon liian sinisilmäisesti ja suitsia on kiristettävä.
Toisaalta Lillrankin tekstikin on vuodelta 2017, joten kuolleella hevosella tässä nyt rassu ratsastaa.
Suomesta Lillrank heittää vain tämän:
" Ei ole mahdotonta ajatella, että Ruotsista tulee suuremman turvallisuusriskin Suomelle kuin Venäjälle."
Lillrank ei esitä mitään perustelua sille, miksi tai miten Ruotsista sitten tulisi turvallisuusriski Suomelle. Ajatuksena tämä on täysin perustelematon heitto. Jos Ruotsista tulisi Lillrankin teorian mukaan ghettovaltio, se olisi vielä vähemmän turvallisuusriski naapureilleen kuin se on sitä tänä päivänä. ;)))
Johdonmukaisen kehityksen kuvausta.
Kuka kykenee katsomaan Euroopan kehitystä pitemmällä aikajänteellä havaitsee tuonkin ennusteen todennäköisyyden. Kehityksen sinetöi poliitikkojemme käsittämätön svedunuoleskelu!
Ei ole jälkiviisautta vaan todistajien läsnäollessa lausuttua.
80-luvulla vertasin Länsi-Euroopan kehitystä Länsi-Rooman vastaavaan.
Germaaneja ( muslimeja ) tihkuu rajojen yli paikkaamaan työvoiman ( sotilasaineksen ) tarvetta.
Jossakin vaiheessa ko. porukka havaitsee isäntiensä avuttomuuden ja Rooman kohdalla Aasiasta tuleva paine laittaa porukat liikkeelle länteen.
80-luvulla ei ollut välittömässä näköpiirissä vastaavaa painetta mutta nythän sekin on nähty.
Kehitys on ollut nopeampaa kuin osasin aavistaa. Lapseni tulevat näkemään Euroopan nykykulttuuria kohtaavan katastrofin. Se olisi estettävissä mutta itsekkäät, mukavuudenrakkaat superhumanistit eivät hyväuskoisuudessaan siihen havahdu.
Ruotsi tulevana uhkana Suomelle? Kyllä!!!!!!!!
Mieluummin Moskovan protektoraatti kuin Skandinavian kalifaatti!