Venäjällä on hyvät välit moneen Naton jäsenmaahan ja niin voisi olla Natoon kuuluvaan Suomeenkin.
Turkkiin , Kreikkaan, Saksaan, Ranskaan jne. Niinistön pitäisi vain saada Putin uskomaan tähän. Sen jälkeen Suomen Natoon liittyminen onnistuisi helposti.
Periaatteessa Niinistö pitää Natoa Suomen turvallisuuden takaajana.
Baltian maiden ja Venäjän välejä haittaa enemmän kiistely Baltian maiden venäläisvähemmistöjen asemasta kuin maiden Nato-jäsenyys. Suomessa ei ole niin suurta venäläisvähemmistöä.
Niinistö voisi tehdä enemmän
13
192
Vastaukset
- 67uuuutr
Niinistö tyytyy liian helposti Venäjän selitykseen että Nato hyökkäisi Suomesta Venäjälle.
- 7iu6rt
Nato ei tarvitse juuri Suomea hyökätäkseen Venäjälle. Hyökkäys onnistuisi ilman Suomeakin mutta ei sellaisesta ole merkkejä.
Onpas teillä mörköjä sängyn alla.
Eikö iskä tai äiskä sanoneet, etteivät ne ole todellisia?- 87ik76yu
Duginin oppi saattaa olla se todellinen syy minkä takia Suomea ei saa päästää Natoon.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Osnovy_geopolitiki
- N.A.T.O.O.N
Sauli vehkeilee aivan liikaa Putinin kanssa. Putiniin ei voi luottaa.
- moloktroll
Vladimir on kutsuttu häihin, siis Itävallan ulkoministerin....niin ne vapaassa maassa toimivat ja antavat koirien räksyttää ympärillä.
- EttäsKehtaavat
Itävallan ulkoministeri usuttaa koiraat rakkaan Vladimirin kimppuun? Onko Puttelilla taas yläruumis paljaana? Toivottavasti on edes housut jalassa? Koirat voivat vielä 'rajata' Putinin perhekalleudet!
- 76iu65r
Itävallan on turvallista veljeillä Putinin kanssa. Naton jäsenmaiden joka puolelta ympäröimään Itävaltaan Venäjä ei voi hyökätä lyömättä ensin Natoa
Suomen valitettavasti on pakko pitää Venäjän hyökkäystä suoraan itärajan yli mahdollisena.
Epäily näkyy aina maiden suhteissa . Suomi varautuu Venäjän hyökkäykseen ja Venäjä syyttää Suomea.i
Kuten Venäjän puolustusministeri Shoigu syytti Suomea puolustussopimuksista natomaiden kanssa. - 7uok76t
Niinistön pitäisi saada Putin uskomaan ettei Nato hyökkää Suomesta Venäjälle vaikka Suomi liittyisi Natoon.
Nato ei tarvitse Suomea hyökätäkseen Venäjälle. Se voisi hyökätä nykyisistäkin jäsenmaistaan mutta merkkejä sellaisesta ei ole.
Baltian maissa on muutamia satoja natomaiden sotilaita. Ei niillä mihinkään hyökätä.
Ne ovat vain takuuna varmistamassa että Nato tulee tositilanteessa apuun. Ei minkään maan sotilaita voi tappaa ilman vastatoimia. - 9i67u5
Venäjän hyökkäys Suoraan Suomen itärajan yli on mahdollinen minkä takia sen torjuntaan pitää varautua mikä näkyy maiden suhteissa jännitteenä.
Natoon liittyminen voisi jopa parantaa suhteita. - 78o67t
Kaikki tietää ettei Nato hyökkää Venäjälle eikä Venäjä hyökkää natomaihin. Natoon liittyminen voisi parantaa välejä.
Venäjä on hyökännyt Natoon kuulumattomiin maihin minkä takia Suomikin teki Naton kanssa isäntämaasopimuksen heti Krimin Venäjään liittämisen jälkeen. - neutrafil
ei nato,,,,nato on ihan venäjan rajoilla,,,,sieltä palataan,,niinkuin amerikan laivasto pohlos koreasta,,,usa ei o tapellut vahva vastust vast vietnamissa 2.5 mil civiili,,,demokratian nimessa menehtyl,,,ja takaisin kotiin,,,,,,venäja on aivan eri jutun,,,,,,samaanlaista vietnam kanssa on ensimm,kirjimen V....vain,,,fil
NL:tto menetti noin 25 miljoonaa miestä kaatuneina, mutta sodan lopussa armeija oli vahvempi kuin Hitlerin sinne hyökätessä.
Ei nassikat asiat ole yksioikoisia.
Hitler ihmetteli Mannerheimille....kun tuhoamme tuhat panssaria, tilalle tulee seuraavana päivänä toinen tuhat...jotenkin näin...en sanatarkasti muista salakuunneltua keskustelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28226796
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?472265- 1991596
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1501518- 321264
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien331124- 122998
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex85838Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82796