Työpaikkakiusaaminen. Löytyykö mistään juttua työllä kiusaamisesta? Asianomaisia on varmasti monia eikä, ilmiö ole uusi. Työllä kiusaaminen on kautta historian ollut vallankäytön yksi tärkeimmistä kahvoista. Molempia on ollut aina, työntekijöitä et työllä kiusattuja.
Jumala tekee työtään taukoamatta.
Jumala tekee työtään taukoamatta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Työpaikkakiusaaminen. Löytyykö mistään juttua työllä kiusaamisesta? "
Monelle työ on kiusa ja haitta joka osaltaan rajoittaa itsenäistä valintaa tehdä haluamiaan asioita silloin kun huvittaa. Työ voi myös olla suoranaista kiusaamista esim. jos teetetään tietoisesti hyödytöntä työtä tai annetaan surkeimmat työt säännön mukaisesti tietylle henkilölle.
Eli työllä kiusaaminen on tiedostettu yhteiskunnassa. Syy miksi siitä vaietaan, on kaikille itsestään selvä. Kaikki työ on osa luonnonlakia, mikä on kirjoittamatonta, eikä kirjoiteta. On siis suuri aarre olla rauhassa kaikelta työltä.
Vai onko?
Otetaan esimerkki. Kello on 5, herätyskello soi. Rytkyt päälle ja ei kun jäätävään syyssateeseen odotteleen bussia, joka kuljettaa monen mutkan kautta työmaalle, raksalle sokkelin valuun. Vettä tihuttaa ja pakkanen kiristyy. Varmaan voi tulla mieleen, että saisko näitä päiviä kulumaan jollain muulla tavalla. Monellekaan surkea työttömyskorvaus ei ole vaihtoehto mutta jos pankkitilille pätkähtää amerikan tädin perintönä 500 000 €, raksamies voisi pitää töistä pienen tauon ja puuhastella mitä mieleen pälkähtää. Ehkä raksamies voisi opetella hiukan online sijoitustoimintaa ja tehdä työtä jatkossa kotona omalla atk-tietokoneella. Työtähän se on sekin, eikä välttämättä sidottu tiukkoihin työaikoihin eikä työmaalla kastu, paitsi joskus sisäisesti onnistuneen osakekaupan huumassa.