Turun terrori-iskun vuosipäivä

Mitä opimme, onko mikään muuttunut? Ei ole, vain se, että poliisi syynää tarkemmin ihmisiä, annettuja vinkkejä ja katselee ahkerammin seurantakameroita. Entä juurisyyt – onko niitä pohdittu? Ei ole – olisiko nyt aika, kaksi menehtyi turhaan, aivan turhaan – tehtyä ei saa tekemättömäksi, mutta seuraava voidaan estää.


HS-Toni Lehtinen: Turun terrori-iskusta on tänään kulunut vuosi – Miten teko muutti Suomea?
[ ~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005795172.html - ]

Ote: ” … Julkaistu: 18.8. 2018 - 2:00, Päivitetty: 18.8. 2018 - 6:19 …
Tasan vuosi sitten 18. elokuuta Turussa tehtiin Suomen historian ensimmäinen terroriteko.

Turvapaikanhakijana Suomeen tullut marokkolaismies veti Turun kauppatorilla kaksi keittiöveistä esiin ja pyrki puukottamaan mahdollisimman monta ihmistä. Iskussa kuoli kaksi ihmistä, 31-vuotias ja 65-vuotias nainen. Sen lisäksi iskussa haavoittui kahdeksan ihmistä.

Inhimillisen kärsimyksen lisäksi Turun isku vaikutti myös laajasti suomalaiseen yhteiskuntaan, suomalaisten turvallisuudentunteeseen sekä julkiseen keskusteluun vihapuheesta ja maahanmuutosta. … ”

Lukijakommentti – Ilkka Luoma ”Ei juuri mitenkään. Suomalaiset sotilaat ovat yhä Irakissa, Afganistanissa ja Afrikan Malissa. Ei siltäkään osin, että olisimme perehtyneet aiheen juurisyihin. Turun iskijä oli kertonut kuulleensa, että suomalaisia sotilaita on Syyriassa. Emme ole selvittäneet millaisia mahdollisia yhteyksiä entisellä kolonialismilla (siirtomaaisännyydellä) on maahanmuuton kautta terrori-iskuihin”



Näin kirjoitimme jo joulukuussa 2016 – TIEDE/ Keskustelut [copy][LINK]
~ https://www.tiede.fi/keskustelu/70608/milloin-saamme-terrorismin-ensi-iskun-edesautoimmeko-sita?changed=1481653714 -

Valtiomme ulkopoliittinen johto teki uhkarohkeat päätökset lähettää omia sotilaita kriisipesäkkeisiin, joihin meillä ei ole mitään asiaa. EU – solidaarisuudessa ja ”eeuuismin”* innoittamina suomalaisia sotilaita lähetettiin Afganistaniin, Irakiin ja Maliin. Kohtalokas kysymys: ”Kuka/ ketkä kantavat vastuun, jos käy pelätty tapahtuma – terrorismi iskee Suomeen, ja osattomat ja viattomat siviilimme kärsivät?)
[ … kansalainen Erkki veteraanina kävi rintamalle Talvisodassa, kun valtakuntamme itsenäisyys oli uhattuna. Erkki ei epäröinyt, asia oli meidän kaikkien yhteinen – isänmaa oli vaarassa ja pojat suorittivat velvollisuutensa ja tie vei rintamille ja itsenäisyys pelastui …
… kansalainen Liisa on ihmetellyt jo kolme kertaa, miksi poikiamme lähetään maan ääriin, vieraiden sotiin, joihin meillä ei ole mitään asiaa – ei koske isänmaatamme, ei uhkaa meille, eikä edes liity meihin millään tavoin – eihän vain ole niin, että pikaistussyin lähdimme puolustamaan läntisen maailman käsitystä yhteiskunnasta |1, elämästä ja tavoista olla yhteisöissä … ]
Olemme Afganistanissa jo sodan osapuoli |2, sanotaan mitä tahansa. Meillä ei ole myöskään mitään osaa Irakissa kurdien kanssa |3 – kouluttaessamme heitä sotimaan aiheista, jotka ovat meistä yhtä kaukana kuin itä lännestä. Afrikan Mali on vieläkin etäisempi valtio |4 ja sinne pakottauduimme solidaarisuudesta eeuuismiin ja Ranskan pyynnöstä.
..jatkuu... [Osa I]

Sama teksti US – Puheenvuorossa – kokonaan:
~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/227801-milloin-saamme-terrorismin-ensi-iskun-edesautoimmeko-sita -

Keskustelu jatkuu ---
IL/BLOG ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/12/milloin-saamme-terrorismin-ensi-iskun.html -

...
Ilkka Luoma
Kansalaiskirjoittaja Helsingistä

14

1895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilkka.Iuoma

      Jakomielitautimme vuoksi kirjoitamme itsestämme monikossa

      • Stimulanttius

        Entä oliko sinulla jotain asiakommentoitavaa itse juttuun?


      • IiIiI

        Miksi pitää kirjoittaa itsestään monikossa ja linkittää omia juttuja? Narsisti ?


    • aivan_totta

      Aloitus on täyttä asiaa. Terrorismilla on omat syynsä eikä Suomi valtiona ole puolueeton toimija. Olemme Lähi-Idässä länsiliittoutuneiden hännystelijä ja siten mahdollinen terrorismin kohde.

      Uutisoinnissa ei pohdita asiaa laajemmin. Turun iskua käsitellään yhden ihmisen päähänpistona ja keskitytään epäolennaisuuksiin, kuten vuosipäivän mielenosoitusten uutisointiin. Esimerkiksi Turun iskussa loukkaantuneiden, mutta eloonjääneiden kokemuksista ei ole paljoa kerrottu erästä ulkomaalaista lukuunottamatta.

      • Onks.kivaa

        Älämölö vääntää keinotekoista keskustelua omasta aivopierustaan


    • Abc123dgf

      Vanha ukkeli väittää Suomen olevan Afganistanin sodan osapuoli pelkällä vänkäuksellä.
      Tasotonta soopaa.

      • HaIoo

        Nekö asian päättää?


    • aivan_totta

      Edellä linkattu Uuden Suomen juttu on yhä täyttä asiaa, vaikkakin viiden ja puolen vuoden takaa. Luulen, ettei valtamedia voi enää nykyään kirjoittaa näistä asioista noin suoraan.

      • täyttä_valhetta

        Idiootti - kuka muka estäisi,.
        Luoma nimimerkin takaa naivistelee, että olisi joku sensuuri


    • äläalistuislamille

      Juurisyistä puheenollen, mikä kumma siinä on että oikeuslaitos ja media kaikin tavoin koittaa selittää tekoa muuksi kuin terrorismiksi. Siksikö kun tekijä on muslimi? Tekijä itse tuon on sanonut ja monin tavoin osoittanut katumattomuuttaan. Hän teki terroriteot islamilaisen valtion nimissä islamistisin motiivein, siis päivän selvä terroristinen rikos. Suomessa on tapahtunut islamlainen terroriteko. Suomi ei ole sodassa Marokkoa vastaan.

    • Anonyymi

      Onko olemassa vaara tuon tyyppisen iskun uusiutumisesta Suomessa?

    • Anonyymi

      Kuka poliisissa vuotaa tietoja s24 palstatrollille ???
      Moktar.Gubta
      2022-11-28 10:19:12
      UUSI

      "Joten mihin aloittaja perustaa väittämänsä...".
      Ei tarvitse pyydellä anteeksi, sillä esitit ihan asiallisen ja aiheellisen kysymyksen.
      Referoimassani YLE:n jutussa asiaa ei todellakaan mainittu.

      Vastaan: Sain tiedon poliisihallinnossa työskentelevältä ystävältäni. Tietolähteeni on ymmärrettävästi luottamuksellinen, muuta tieto pitänee paikkansa. Kun on sellainen työura ja tausta kuin minullakin on, niin sitä tuntee väkisinkin muitakin ihmisiä kuin Eikan ja Arskan.

      Parhain terveisin, Moktar. ;)

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17647868/maahanmuuttajataustaiset-katujengit-vai-nuorten-tekemia-rikoksia#comment-117726189

      valkkumgperseentervaajan uusin kehaisu, suhteita poliisiin on?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7409
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4650
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4550
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4120
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      70
      4107
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3619
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3005
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2732
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      39
      1925
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1685
    Aihe