Mark5 pakoilee ateismia

BlueDevil

Niin, ilmeisesti Mark5 väittää, että me ateistit jollaon logiikalla pakoilemme jumalaa/jumalia, koska emme moiseen/moisiin usko ja jollain oudolla tavalla pelkäämme niitä olemattomia jumalia. Tällä samalla logiikalla mark itse pakoilee ateismia ja hänellä on atheophobia (ja toisin kuin markin "jumalfobia" tämä on ihan oikeasti olemassa).

Mark väittää myös ettei jumalaa voi tuntea olematta uskovainen. No mark ei voi sitten tietää mitään ateismista olematta ateisti. Vinkein markin väittämä on, ettei ateisteilla voi olla moraalia, ilman jumalan tuntemusta. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että ellei mark uskoisi jumalaan, hän olisi psykopaatti, kuten kaikki muutkin uskovat ja vain jumalusko pidättelee uskovia murhaamasta koska he tarvitsevat jatkuvaa ulkoista muistutusta siitä, etteivät jotkin asiat ole sosiaalisesti hyväksyttyjä? Jotenkin outo ajatusmalli...

3

152

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Tarkoittaako tämä nyt sitä, että ellei mark uskoisi jumalaan, hän olisi psykopaatti, kuten kaikki muutkin uskovat ja vain jumalusko pidättelee uskovia murhaamasta koska he tarvitsevat jatkuvaa ulkoista muistutusta siitä, etteivät jotkin asiat ole sosiaalisesti hyväksyttyjä?<<

      Tällaisen projisoinnin vallassa ilmeisesti useampikin uskovainen elää. Eli he saattaisivat vaikka murhata, mutta Jeesuksen ja helvetin pelko jonkin verran hillitsee heitä siitä, ja sitten he kuvittelevat että kaikilla muillakin on samoin, eli projisoivat.

    • Jokainen kreationisti pelkää ateismia kuollakseen koska tietää syvällä sisimmässään että ateistit ovat oikeassa. Hän tietää että hänen luomisuskonsa ei ole muuta kuin opittu tapa josta pitää kiinni niin tottumuksesta kuin kanssauskovien painostuksesta. Tyhminkin luomisuskoinen tietää ettei hänellä ole mitään konkreettista syytä uskoa mihinkään yliluonnolliseen mutta pitää silti tottumuksen voimasta uskostaan kiinni.

      Kreationisti joutuisi luopumaan viimeisestäkin toivostaan taivaspaikkaan jos hän myöntää ääneen sen minkä hän jo sisimmässään tietää, siksi hän jaksaa inttää epätoivon voimalla uskostaan uudestaan ja uudestaan. Vahvistaakseen omaa hiipuvaa uskoaan.

    • Ateismi, evoluutio ja evoluutioteoria ovat Mark5ille hyvin tärkeitä. Miksi muutenkaan hän puhua paapattaisi niistä päivästä, viikosta ja vuodesta toiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      130
      1146
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1043
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      577
    5. 43
      542
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      521
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      448
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      441
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      37
      438
    Aihe