Evoluutiouskovaisten aksiooma eli se, että ihminen on vain satunnaisten mutaatioiden ja luonnonvalinnan tuote, ei voi pitää nykytieteen tutkimusten perusteella enää paikkaansa.
Kuolinkellot soivat aksioomalle
8
173
Vastaukset
- BlackBerryWay_EiKirj
Kyllä, evoluutioteoria on vanhenemassa kauttaaltaan, ja vain teoriaahan se olikin. Mikä valhe keksitään seuraavaksi, jotta voidaan sivuuttaa älykäs luominen?
Sano joku luonnontieteen tulos joka ei ole teoria tai teorian osa, niin voidaan yhdessä nauraa väärinkäsityksellesi.
- BlackBerryWay_EiKirj
Naureksi sinä vain yhdessä kaikenlaisessa valheessa sumutetun maailman kanssa.
Minäkin nauran, mutta eri asioille.
Ensinnäkin kyse ei ole aksioomasta, vaan johtopäätöksestä. Biologia ei ole aksiomaattinen tiede.
Toiseksi jonkun kaatuiluseuran saarnaajan hälytykset eivät ole "nykytieteen tuloksia", vaan perusteettomia uskonnollisia uskomuksia.Tässä yksi kirjan päivitys.
"Michael Behe julkaisi vuonna 2007 toisen kirjan nimeltä "The Edge of Evolution". Hänen ensimmäinen kirjansa perustui suurelta osin teoreettisiin pohdintoihin. Tämä uusi kirja esittelee suuren määrän kokemusperäistä molekyylidataa, joka liittyy lääketieteellisesti hyvin tärkeisiin mikroeliöihin (AIDS-virus, malarialoinen ja E.coli -bakteeri). Näiden eliöiden tiedetään mutatoituvan erittäin nopeasti ja käyvän läpi valtavan määrän valintakierroksia. Niitä on käytetty mahtavina esimerkkeinä "evolutiivisista järjestelmistä". Behe osoittaa, että vaikka nämä eliöt nopeasti sopeutuvatkin ulkoisiin olosuhteisiin, ne eivät kehitä lainkaan uusia sisäisiä toimintoja. Jopa näissä "ideaaleissa evolutivisissä järjestelmissä" kuvatut muutokset ovat luonteeltaan vain hienosäätöä - eivät todellisia innovaatioita. Vaikka tutkijat ovat jäljittäneet näitä mallijärjestelmiä lisääntymissukupolvien ajan (monin verroin lukuisampien kuin mitä voi koskaan esiintyä korkeimmissa elämänmuodoissa), kaikki havaitut muutokset ovat olleet pelkkiä tilapäisratkaisuja. Behe osoittaa hyvin selvästi, ettei Aksiooma voi luoda palautumatonta monimutkaisuutta edes kaikkein yksinkertaisimmallakaan tasolla. Behen kirjaa vastaan on hyökätty erittäin rajusti, mutta tuoreet tutkimustulokset ovat selvästi vahvistaneet hänen analyysinsä (katso http://www.evolutionnews.org/2014/07/so_michael_behe087901.html). Laitan linkin tähän alle
https://evolutionnews.org/2014/07/so_michael_behe/" ei voi pitää nykytieteen tutkimusten perusteella enää paikkaansa."
Että ihan monikossa "tutkimusten". Sittenhän Sinulla ei varmasti ole vaikeuksia linkata yhtä tieteellistä tutkimusta, joka on julkaistu vertaisarvioituna jossain arvovaltaisessa alan julkaisussa (tätähän tieteellisellä tutkimuksella yleensä tarkoitetaan),ja joka osoittaa väitteesi todeksi. Ja ihan tarkennuksena varmuuden vuoksi: en pyytänyt linkkejä saarnavideoihin, en pyytänyt lainauksia uskonnolliselle yleisölle kirjoitetuista teoksista tai artikkeleista, vaan todellakin tiedeyhteisölle suunnatusta tarjotusta vertaisarvioidusta tutkimuksesta (jos tarkoitit jotain muuta "tieteellisillä tutkimuksilla", niin kerro, mitä?).Niitä tutkimuksia on esim. Sanfordin kirjassa Eliömaailma rappeutuu sivukaupalla (katso kirjan liitteet). Minä olen yrittänyt useaan otteeseen laittaa näitä linkejjä ja tutkimuksia, mutta ne on järjestelmällisesti poistettu. Joten jos haluatte tietää enemmän, etsikää itse. Etsivä kyllä löytää.
Sen sijaan laitan lainauksen Sanfordin kirjasta Eliömaailma rappeutuu, jossa hän käsittelee aihetta (kohdassa Syvään juurtunut ideologia).
""On ilmeistä, että luonnonvalinnan kaikkivaltias voima voi tehdä kaiken ja selittää kaiken..."
Yllä oleva lainaus on varhaiselta darvinistilta... Sen on voinut sanoa kuka tahansa darvinisti Muutamia vuosia sitten olisin voinut sanoa noin itsekin. Vielä yli sata vuotta yllä olevan uskontunnustuksen jälkeenkin Aksiooma pitää edelleen vallassaan suurinta osaa tutkijoista ja nauttii heidän luottamustaan. Tämä pätee erityisesti geneetikkoihin. Kun tutustumme kuuluisien populaatiogeneetikkojen omiin kirjoituksiin, paljastuu kuitenkin, ettei heidän sitoutumisensa Aksioomaan johdu todistusaineistosta, vaan on pohjimmiltaan ideologinen. Heidän yksityiskohtaiset analyysinsa ovat toistuvasti Aksiooman vastaisia. Vaikuttaa siltä, että he eivät pidä kiinni Aksioomasta todistusaineiston takia vaan siitä huolimatta. Näin ollen heidän on jatkuvasti selitettävä, miksi aksioomaa on pidettävä itsestäänselvyytenä, vaikka se on ristiriidassa sekä maalaisjärjen, että heidän omien tutkimustulostensa kanssa.” Kirjassaan hän luettelee sivukaupalla esimerkkejä edellisestä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista897627- 1055522
- 2664738
- 484662
- 653382
- 502768
- 582447
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222408Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292372- 412244