Vajaavainen uutisointi on itsetarkoitus!

Hs:n tänään.Valtion menoerät 2019 uutisointi kuvaa ns.totuusmediaa.Menoista oli tarkoitushakuisesti jätetty pois maamuutosta ja kehitysapurahojen aiheuttamat kustannukset/menot.Nämä ovat yhteensä saman verran,kuin valtio joutuu ottamaan lisää velkaa.Eli uutinen on tavallaan disinformaatiota parhaimillaan,ei vale,mutta kerrotaan vain osatotuus.

4

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ps.edelliseen maahanmuutosta aiheutuvat kulut.

    • Pelottaako

      Varmaankin halutessasi voit tutustua koko budjettiin.
      Uskoisin että jokaisen budjettimomentin listaaminen Hesarissa vaatisi kyllä valtavasti tilaa. Olen varma että viisaana ja aloitekykyisenä henkilönä pystyt selvittämään sinua kiinnostavat kulut ?
      Suurimmalle osalle kuitenkin Hesarin yhteenveto on riittävä kuvaamaan kulukehitystä 2019 ( ehdotusta)
      Hesari ei varmuudella piilottele mitään budjettiin liittyviä kuluja kansalaisilta eikä eduskunnalta.

      • Tuskin pystyn,eihän siihen pystynyt edes "sinisenhötön" ministeri Mattila, joka aikoinaan ilmoitti tuovansa julkisuuteen kaikki maahanmuutosta aihetuvat menot.Taisivat nämä "raskaansarjan pojat" laittaa suitset tässäkin asiassa "sinisenhötön" ministerille.


    • Ikävä kyllä,mutta tästä entisestä ns.riippumattomasta Hesarista on tullut suurin oppositiota myötäilevä ja kannattava päivälehti.Todella pahasti "metsään menneet" jutut toki oikaistaan muutaman päivän päästä jollakin takasivulla parilla lauseella.Isona julkaisuna voi välillä kirjotella "potaskaa" pelkäämättä julkisensananneuvoston moitteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe