Purjeveneiden ominaisuudet moottorilla?

ominaisuuksista

Harkitsen vaihtoa purjeveneeseen. Purjehdus voi kuitenkin olla ainakin aluksi hankalaa eli pitäisi kaiketi moottoroida jonkun verrankin.

Millaista purjeveneellä on moottoroida? Keikuttaako? Onko suuntavakaa? Onko moottoripurjehduksessa ideaa? Onko liian pienia tehoja esim 2000 luvun alun veneissä? Kulutuksesta ei kai tarvi edes puhua? Muuta huomioitavaa?

6

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepillinen_moottorivene

      Omien havaintojeni mukaan purjevene toimii erittäin hyvin moottoriveneenä. Sanoisin, että 80% purjevenistä kulkee pelkällä moottorilla perustuen omiin havaintoihin pääkaupunkiseudun vesialueella. Omien kokemusten mukaan taas tämä ei ole ihme, koska purjevene on suuntavakaa koneella ajettaessa. Keikuttaa kyllä. Kiiinnitähuomiosi pa-tankin kokoon.

    • SähköSeilori

      Mielestäni moottorilla ajo veneeseen ja purjehdukseen tutustuessa on ihan hyvä juttu. Siinä oppii juuri hommatun veneen ominaisuuksia ja käyttäytymistä eri tilanteissa, aalloissa ja tuulissa. Se on sitä paitsi ihan kivaakin. Nostat sitten ison ja annat koneen päristä. Pienennät kierroksia koneesta ja otat voimaa purjeesta. Siitä se lähtee. Eikä mene kauaa kun perusasiat ovat jotensakin hanskassa ja tulee hinku sammuttaa se kone pärisemästä ja siirtyä purjehtimaan. Kone on hyvä ottaa taas käyttöön kun tulee vastatuuli, satamaanajo tai ahdas kapeikko yms. hankalampi paikka. Alkuvaiheessa olisi erittäin hyvä jos saat veneen edellisen omistajan tai jonkun muun osaajan mukaan näyttämään purjehduksen perusasioita.

    • dontworry

      Tietysti vielä paljon vähemmän keikuttaa, kun saa purjeet ylös. Ja paljon pahemmin keikuttaa, kun masto on poissa. Purjeveneen liikkeet aallokossa ovat kuitenkin moottoriveneeseen verrattuna hitaampia ja rauhallisempia.

      Purjehtimisen perusasiat oppii todella nopeasti. Ei siinä käytännössä mitään apupyöriä, eli moottoria tarvita. Jos meno tuntuu nihkeälle, voi aina katsoa toisesta purjehtivasta mallia ja kopioida asetuksia. Eikä pidä yrittää kevyessä tuulessa pienillä purjeillakaan, se ei opeta muuta kuin sen, että vaikealta tuntuu. Muutoin kyllä voi ottaa moottorin avuksi, kun tuntuu siltä, että taidot alussa loppuvat kesken.

    • Havukka-ahon.Ajattelija

      Onko moottoripurjehtija venetyyppinä kuollut sukupuuttoon? Purjevene moottorilla on paljon toimivampi kuin moottorivene purjeilla? Eikös nuo ollut aina uppoavia tai puoliliukuvia? Moottoriveneformaatista voisi olla hyötyä jos sillä pääsisi liukuun. Ei kai liukuva moottoripurjehtija ole mahdoton, kyllähän nykypurjeveneetkin plaanaavat.

      • Sailjet plaanaa moottorilla. Perinteisiä moottoripurjehtijoita ei enää valmisteta, koska purjeveneissäkin on isot koneet, hyvät sisätilat ja jopa ohjaushytit.


    • Solosailor111

      Kannattaa rohkaisuksi vilaista tuo video, vanha brittimies liverpoolista seilannut yksin 50 jalkaisella swedenyachdilla vuodesta 2001 palloa ympäri ja siellähän tuo seilaa edelleen, näyttää olevan samoilla seuduilla tällä hetkellä kuin se suomalainen perhe josta lehdet on kirjoitelleet. Tuosta saa myös hieman käsitystä mitä purjehdusvarusteita purjehdusta on tehty helpottamaan ja olemassa jos solona näin suureen runkoon haluaa.

      Siinä alkaa tuntumaan monen sapattivuosi aika lyhyeltä, ei näytä ukolla olevan ajatustakaan saapun manteereelle asumaan.

      https://www.youtube.com/watch?v=TnJEYiJAjnY&t=389s&ab_channel=SailingDoodles

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe