Sipilälle, koska tämä käytti sanaa "vihervasemmisto" eli taas meni herne nenään vaikka itse kyllä leimataan vastustajia vaikka miksi.
Wille Rydman vastasikin hyvin Liille, että ”tällä kertaa loukkaannuttiin” punavihreiden puolueiden kutsumisesta vihervasemmistoksi.
– Samat loukkaantujat eivät tokikaan millään muotoa epäröi leimata poliittisia vastustajiaan äärioikeistoksi, rasisteiksi, populisteiksi tai vaikkapa hyvinvointivaltion alasajajiksi, kirjoittaa Rydman.
Li Andersson on nyt loukkaantunut
11
249
Vastaukset
- Parenpi.nimi
Vihervasuriterroristit olisi tälle väkivaltapuolueelle osuvampi nimi.
- sivusta
Oikea nimi on vihervasemisto stalinistit kommareineen ,valtaan päästyään he tekevät stalinistilaista politiikkaa ,kuten on lippuki ollut vasaralla päähän ja sirpillä kaula poikki toisin ajatellijoilta .
- viher-vasemmisto
Li ei muista omia puheitaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201808222201152824_pi.shtml- oikea.termi
Oikea termi olisi tietenkin violettivasemmisto
Punavihervasemmisto
- hggffgggffgggg
Tuntuu naiselle maistuvan.
- Surkea.punkun.litkittäjä
Ainakin litkii punkkua ja sekoilee noissa mielenosoituksiissa kuten turussa nähtiin pisti joukkonsa pahoinpitelemään viettomia ihmisiä .
- Wille.Minäkin
Jos katselee viimepäivien lehtiotsikoita, niin .
Tietoinen pesäero punaväristä on havaittavissa. Käyttöön tullut uusi linja tukee tuota viherrystä ja olihan entiseen "tuskanpunaiseen" V-hen ilmestynyt uusi reikä. Tosin vain lyhempään oikeistohaaraan ja nurat ovat puheiden tapaan pyöristyneet. Toinen V oli varustettu värillä jota käyttivät ennen "mummelit ja pikkuneidit" alusvaatteissaan mikähän tuonkin sanoma sitten on ?
Toik arvoituksellisuus on eräs mielenkiinnon ylläpitokeino. Kenellä sitten sitä mielenkiintoa on samaa kai tarkoittanee tuo julisteen raitojen reunoilta kurkistelu ?
Tuonne vehreyteen on monilla ryhmillä kova tunku. Siellä on kohta kaikki puolueet. Julistautuihan aikoinaan eduskunnassakin eräs edustaja uudeksi keskustaksi. Ongelmanan oli silloinkin tuo tungos. Joku ehdotti silloin kesustan keskimmäisen istumapaikan rakentamista kasikerroksisieksi, liekö ollut ihan tosissaan ? Mutta milloinkas eduskuntapuheita on totena otettu ???
Kielenkäyttö tosin ei ole vuosikymmeniin muuttunut riippuen paikasta sanasto on "sitä itseään" kuten edustaja Rydman osuvasti toteaa. Hänen käytösnormiaan kiitän pahimmat "N-kortit", ja muu roina ei vastineessa esinny !!- hyvä-ehdotus
Hyvä idea tuo kaksikerroksisuus. Kun yäpuolella istuvat vihreät sieltä ulostaisivat kepujen niskaan (kuten oikeastaan tekevät nytkin samassa tasossa istuessaan), niin siellä olisi kepuilla kotoisa navettatunnelma, vielä kun kuuntelevat soinilaisten mylvintää niitä ruokkiessaan.
- Tabuu
Vihervasemmisto on vieläkin tabu eronneelle?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201809042201180453_pi.shtml
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610