Sekä änkyttämään tänään mustanmeren rannalla Sotsissa.Putin kertoo samat asiat mitä puolustusministeri Sergei Shoigu viikko sitten.Venäjän presidentti kertaa Saulilla että mitä vaikutusta Naton työntymisellä on heidän rajoilleen isäntämaasopimuksen nojalla.Kaksilla rattailla ajava Niinistö punoittaa ja änkyttää loppuviikon ja kyselee Natolta lisää ohjeita sodan saamiseksi venäjää vastaan!
Putin laittaa Niinistön punoittamaan!
SalePölvästi
23243
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Merkelin juoksupoika kyseli ohjeita puhelimitse.
Eikö ole alentavaa olla Putinille alistunut trolli?
Ööö. Toki. Niin. Tai. Ei.
Ööö. Luulisin. Niin.
Ööö. Saleen on.
Ainoa joka sotii Euroopassa on itärajamme takana sijaitseva mafiavaltio Venäjä. Ukrainassa kuolee ihmisiä.
Ja Suomi liittyy kyllä aikanaan Natoon, uhosi Kremlin pikkusintti mitä hyvänsä.
Eikös Länsimaat olekaan pelastamassa Ukrainaa vieläkään? Juuri lännen tuella Ukraina itsenäistyi. Olis jo aika Naton rynniä pelastustoimiin ja YKn turvajoukkoja varmaan Ukrainassa myös kaivataan .
Suomikin on täynnä Kiovan ystävyyskaupunkeja, Ystäviä pitää auttaa, joten rahankeruu päälle ja avustusjoukot jakamaan paketteja Kiovan torille!
Vaikeaa se itsenäisyys onkin, kun enää ei tule korkeammalta taholta ohjeita viljavien peltojen hoitoon eikä suuria hedelmatarhojakaan osaa kukaan enää hoitaa!
Historia väittää, että Pohjolan viikingit perustivat kauppapaikka Kiovan, joten nyt olisi Pohjoismaiden aika pelastaa "oma" kaupunkinsa!
Ukraina ei ole Naton jäsen joten miksi Nato sinne menisi? Aseita sinne toki viedään, että Ukraina voi paremmin taistella hyökkääjä-Venäjää vastaan ja hyvä niin.
Voimia Ukrainalle, teillä (kuten meilläkin) on ikävä imperialistinen naapuri!
Kannattaisi olla Venäjän kanssa väleissä ja käydä kauppaa.
Vihamielisen maan kanssa on mahdoton olla väleissä. Venäjä on aina ollut ja tulee aina olemaan pienille naapureilleen pohjimmiltaan vihamielinen. Se pyrkii alistamaan pienet naapurimaat hallintaansa, tarvittaessa jopa sodalla kuten Georgiassa ja Ukrainassa.
Ettet vaan kantaisi sisälläsi vanhaa ryssävihaa, perusteetonta. Ei kannata katsoa vain mtv uutisia, antavat sulle väärän kuvan koko politiikasta. Pidä vihamiehestäsi hyvää huolta.
Venäjän-kauppa kannattaa unohtaa. Liian epävakaa ja korruptoitunut yhteiskunta, ja aina alttiina sisäisille mullistuksille ja yhteiskunnan romahduksille. Ja kokoonsa nähden varsin merkityksetön markkina Suomelle. 1990-luvun laman myötä se nähtiin, kuinka kannattavaa on tehdä itsensä riippuvaiseksi Venäjän-kaupasta.
Katse Aasiaan, kuten taloudellisesti menestyvä Ruotsikin on tehnyt! Siellä on loputon potentiaali ja reilujen pelisääntöjen mukaan toimivat markkinat.
Venäjä jääköön pakotteineen riutumaan miettimään, että kannattaako se jatkuva sotiminen ja naapurimaiden uhkailu.
Stubb alkoi syyttää venäjää matkustajakoneen pudotuksesta 4 pv tapahtuman jälkeen ja Suomi liittyi venäjän vastaisiin pakotteisiin.Siitä tulleet tappiot on 5-8miljardia euroa laskutavasta riippuen.Suomi on Nato/USA/EU pihdeissä oleva sylikoira ja pelle Niinistö sen toteuttaja!
Venäjä kärsii pakotteista ja hyvä niin. Rikollisia sotia aloittavan hyökkääjän pitääkin kärsiä. Suomen yritykset ovat löytäneet jo mainiosti uusia markkinoita, ja mm. Saksan merkitys kauppakummaninamme on vahvistunut.
Venäjä-pakotteet ja Venäjä-kaupan marginalisoituminen on pitkällä tähtäimellä terveellistä, sillä Venäjä-kaupasta ei saa missään tapauksessa olla riippuvainen.
Eihän Venäjä aloita sotia vaan pyrkii lopettamaan ne. Amerikka se on joka pitää sotia yllä, elää sodalla ja ryöstöretkillä. Koko maailma kumartaa amerikkaa ja natoa.
>>Eihän Venäjä aloita sotia vaan pyrkii lopettamaan ne.
Krimin laiton valtaus ja Itä-Ukrainan verisen sodan aloittaminen on mielenkiintoinen tapa "pyrkiä lopettamaan sota".
Läppäähän sinä toki heititkin.
>>Krimin laiton valtaus ja Itä-Ukrainan verisen sodan aloittaminen on mielenkiintoinen tapa "pyrkiä lopettamaan sota".<<
Eihän Venäjä ole mitään sotaa aloittanut ukrainassa.
Kansannousu on kansannousu lähi-idässä ja sitä se on Ukrainassakin. Vallankumouksellisia aseistetaan niin USA:n kuin Venäjänkin tahoilta.
Itä-Ukrainan maltilliset kapinalliset olivat kuulemmat saaneeterittäin tehokkaita elektronisen sodankäynin välineitä haltuunsa ja nyt USA pelkää että heidän aseapunsa Ukrainan fasisti hallitukselle ei pärjää maltillisten kapinallisten tekniikalle. :D
Venäjä on raukkamaisesti naamioinut oman hyökkäyssotansa Itä-Ukrainassa "kansannousuksi". Krimin röyhkeän valtauksen se jo myönsikin tehneensä.
Itä-Ukrainan teollisuus ja Asovanmeren kaasu himottavat Venäjää, siksi hyökkäyssota Ukrainaan aloitettiin.
Mistä päättelet, että Niinistö aikoo kysellä ohjeita sotaan Venäjää vastaan? Se olisi melko toivoton sota, kun ottaa huomioon, miten paljon Venäjällä on panostettu sotakalustoon. Naton tuella Suomi voisi pärjätä siinä, mutta miksi yleensä mennä sotaan? Siksikö, että Putinin propangandaan perustuva hallinto kaadettaisiin väkisin?
Eh... etkö tajua, että tuo "Suomi ja länsi aikoo aloittaa sodan Venäjää vastaan" on vain narratiivi, jolla perustellaan tulevaa (mahdollista) hyökkäystä Suomea vastaan. Aivan kuiten mainilan laukaukset aikoinaan.
Niinistö tuhoutuu muiden globalistien kanssa viimeiseen mieheen!
Niinistö haluaa että kantasuomalaiset kuolee matuvyöryssä!
Meijän pressa arvoton kummilapsensa nussija
Sauli Niinistö on fiksu Presidentti. Ajatelkaas vaikka jos siitä nykyisestä puolustusministeri Niinistöstä tulisi seuraava pressamme?