"STY on tuottanut Kysymyksiä tuulivoimasta -esitteen (2. painos 4/2016), jossa vastataan yleisimpiin tuulivoimaa koskeviin kysymyksiin."
http://www.tuulivoimayhdistys.fi/kysymyksia_tuulivoimasta
Kovasti oli mielenkiintoisia kysymyksiä ja vastauksia.
Kysymyksiä tuulivoimasta
4
192
Vastaukset
Tästä syystä tukea maksetaan:
"USEIMMILLE ENERGIANTUOTANTOMUODOILLE maksetaan
erilaisia suoria ja epäsuoria tukia. Suomessa uusiutuvaa energiaa tuetaan, jotta saamme lisää puhdasta energiantuotantoa. Pelkästään tuulienergialla sähköistettiin viime vuonna (2014) noin puoli miljoonaa kerrostalokaksiota.
Kun energiasektorin suorat ja epäsuorat tuet otetaan huomioon ovat tuuli- ja
vesivoima jo tällä hetkellä edullisimpia tapoja tuottaa sähköä.
Lisäksi kehittyvä teknologia alentaa tuotantokustannuksia."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15379740/kysymyksia-tuulivoimasta (Sivu 4)
Viittaus epäsuoriin tukiin tarkoittaa ydinvoimaa ja hiilivoimaa, joka saa myös runsaasti juokista tukea. Tuki noille vsarallisille ja saastuttaville energiantuotantomuodoille on kuitenkin monen uusituvien energioiden tukia vastaustaville lähse tuntematon asia - siitä ei kai sitten saa puhua! :D- faktaakiitos
Laskelmia tukitasoista olisi hyvä nähdä, jotta tietäisi, pitääkö Sty:n propaganda paikkaansa. Tiedossa olevien lukujen valossa tuulivoima on suurin suorien tukien saaja.
- NoinhanSeOn
Tuulivoima on suurin energiatukien saaja ja 10 eniten yritystukia saavan yhtiön joukossa on muistaakseni neljä tuulivoimafirmaa.
- PuheOnHalpaa
Missä on luvut? Jos esitetään väitteitä kustannustasoista tai eri energiamuotojen saamien tukien määrästä pitäisi esittää laskelmat johon väitteet perustuu.
Eniten valtion tukia saanut yritys 2016 oli Tuuliwatti Oy (tukea 38m€). Yhtiön liikevaihto oli samana vuonna 48 m€ ja liiketoiminnan tulos 10,6 m€ . Onko tuen määrä, liikevaihto ja liiketoiminnan tulos missään suhteessa? Etenkin kun muistetaan, että samaan aikaan hehkutetaan, että tuulivoima ei edes tarvitse tukia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310619
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072125- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331091Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007