Miksemme luopuisi viljelystä

- Maatalouteen menevällä tukirahalla voisimmme kavattaa hätävarastoja sodan varalle
kymmeniksi vuosiksi

- Kuluttajien ruokalaskut pienenisivät

- Olisi varaapudottaa veroastetta ym.ym

https://www.libera.fi/blogi/kymmenen-vaihtoehtoista-kayttoa-maataloustuille/
17187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Iso kysymmys johon vaaleissa nousee kommentteita. Jokainen puolue kannattaa miltei nykysysteemiä mutta kuka olisi valmis nostamaan ongelmat esiin ja korjaamaan ne AIKANAAN?

Äänestä
  • Ei kukaan, koska maatalous on Pyhä lehmä.

    Äänestä

Jokainen suomalainen jopa villjelijä hyötyisi siitä jos luopuisimme kannattamosta villjelystä, Ei näillä leveysasteilla.

Äänestä

Mistä saataisiin ohra, josta tehdään viinaa viherpunaisten ryypättäväksi. Voisi Toukon homostelun ja Lin kännääminen kärsiä.

Äänestä
  • Maailman ohrasato on noin 145 miljoonaa tonnia. Suomen osuus tästä on alle promille.

    Äänestä

Toyya kai täällä pohjolan olosuhteissa viljellään sitä mistä ilmaista rahaa maksetaan.

Äänestä
  • Ilmaston lämmetessä ja muualla kuivuden lisääntyessä vain pohjoisessa vilejllään.

    Äänestä

  • Petos-Antti kirjoitti:

    Ilmaston lämmetessä ja muualla kuivuden lisääntyessä vain pohjoisessa vilejllään.

    Joko pani maajuusonkin veisaamaan ilmastonmuutosvirttä? Eikö se ollut viherpiiperöiden höpinää?

    Äänestä

Lopetetaan syöminen kokonaan.Ei kenenkään ole pakko syödä.Syöminen on monin tavoin tuettua.Jotta saisi halpaa ruokaa pitää antaa tukea viljelylle.Kaippa vetäisee sievoisesti välistä.Kaukaa tuotua taas tuetaan jo lähtömaissa,kuljetuksissa.Jotta kauppaan saa halpaa ja myytyä tuottoisasti.Monia taas tuetaan,että saa sieltä kaupasta vielä halpaa ulkolaista.jne.tätä kehää voisi jatkaa loputtomiin.
Järkevintä on siis lopettaa syöminen.Mitäs siitä millainen tulos tuosta tasa-arvoisesti.

Äänestä
  • Nämä ongelmat johtuvat siitä, että maatalous ja elintarvikekauppa eivät toimi markkinaehtoisesti. Jos ne olisivat osa normaalia vapaakauppaa, tuotteita tuotettaisiin siellä, missä niiden tuottaminen on tehokkainta. Näinhän se toimii monissa muissakin tuotteissa. Tämä johtaa kansainväliseen työnjakoon, joka on kaikkein tehokkainta. Suomi eläisi paremmin, jos täällä pyrittäisiin aina löytämään ne toimialat, joissa olemme kilpailukyisimmät.

    Äänestä

  • mielipidepankki kirjoitti:

    Nämä ongelmat johtuvat siitä, että maatalous ja elintarvikekauppa eivät toimi markkinaehtoisesti. Jos ne olisivat osa normaalia vapaakauppaa, tuotteita tuotettaisiin siellä, missä niiden tuottaminen on tehokkainta. Näinhän se toimii monissa muissakin tuotteissa. Tämä johtaa kansainväliseen työnjakoon, joka on kaikkein tehokkainta. Suomi eläisi paremmin, jos täällä pyrittäisiin aina löytämään ne toimialat, joissa olemme kilpailukyisimmät.

    Miten mainitsemallasi pohjalla toimiva elintarvikekauppa alkaisi myydä tuotteita nykyistä alempaan hintaan, vaikka hankkisikin ne sieltä, missä ne mahdollisesti kyetään tuottamaan tehokkaammin?

    Äänestä

Miksi siis maksamme taas siitä että viljelemme kannattamilla alueilla?

Äänestä

taas kaadetaan rahaa haaskoon

Äänestä

Vaikka kaikki maataloustuet lopetettaisiin, niin viljely tuskin kokonaan loppuisi. Maailmanmarkkinoiden kanssa kilpailevat bulkkituotteet loppuisi varmasti, mutta erilaisia yrttejä, marjoja ja erikoiskasveja täällä voisi viljellä jopa vientiin. On kasveja joihin karut olot ja esimerkiksi ainutlaatuinen päivän pituus saavat aikaan ominaisuuksia, joita voi ainakin markkinoida ainutlaatuisena.

Maailmalla on menossa super-food-buumi ja meilläkin myydään maccaa, goji-marjoja, chia-siemeniä yms tuotetta järjettömiin kilohintoihin. Keskiyön auringossa kasvanut väinönputki voisi oikealla markkinoinnilla on globaali menestys omassa kapeassa super-food-lover-segmentissään. Mutta ei me globaalisti isoja segmenttejä tarvita, koska olemme pieni maa.

Ja kyllähän nytkin on niitä, jotka maksavat huomattavan preemion kotimaisista mansikoista / perunoista / tomaateista jne. Ruotsalainen uusi peruna on suorastaan rasistisen syrjinnän kohteena, vaikka aika vaikea on järkisyillä perustella, miksi halvempi ja vähän varhemmin saatava skånelainen peruna ei ole yhtä hyvää kuin suomalainen.

Tukien lopettaminen ei siis tarkoita viljelyn loppumista. Se voisi synnyttää kokonaan uusia innovaatioita ja markkinoita. Vanhan viisauden mukaan kun rahat loppuu, niin ajattelu alkaa.

Äänestä

"Vanhan viisauden mukaan kun rahat loppuu, niin ajattelu alkaa"
Toivotko, että viljelijöiltä pitäisi rahojen loppua vai keneltä?

Viimeiseksi se viljelijöiltä työ loppuu vaikka ruokatuotanto rahoitettaisiin miten tahansa.

Äänestä
  • Tarviihan jokainen Suomessa vaatteitakin. Miksi meillä ei ole tuettua vaateteollisutta, joka turvaisi omavaraisuuden?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hullunhommmaa kirjoitti:

- Maatalouteen menevällä tukirahalla voisimmme kavattaa hätävarastoja sodan varalle
kymmeniksi vuosiksi

- Kuluttajien ruokalaskut pienenisivät

- Olisi varaapudottaa veroastetta ym.ym

https://www.libera.fi/blogi/kymmenen-vaihtoehtoista-kayttoa-maataloustuille/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu