Eikö sitä Zubier hengenpelastusmitalia saa pois?

Pyydetään-se-takas

Aika ihmeelliseltä kuulostaa, ettei presidentin virheellisesti antamaa hengenpelastusmitalia aiota ottaa Hassan Zubierilta pois. Koko YLE:n sivullaan kertoma Zubierin pelastusjuttu on täyttä fuulaa.

"- Zubier on kertonut Ylelle että puukottajan iskettyä hän juoksi uhriksi joutuneen
naisen luokse ja yritti lopettaa vuodon kädellään. Mies kuvaili, ettei ollut
tilanteessa peloissaan tai ajatellut mitään, vaan otti vaistomaisesti ensihoitajan
roolin.
- Zubierin auttama nainen oli toinen Turun puukotusten kuolinuhreista."

Henkeä ei pelastettu, koska nainen kuoli. Toisekseen, Zubierilla siis ei ole minkäänlaista ensihoitajan koulutusta, joten epäilyksenä on että hän olisi asiantuntevasti osannut runsasta vuotoa tukkia kädellään.

Tietenkin tämä on noloa YLE:lle ja etenkin Tasavallan Presidentin Kanslialle. Samoin ihmisten taustaselvityksiä tekevälle SUPO:lle.

Mutta silti, väärin perustein annetut mitalit pitää pyytää palauttamaan takaisin. Se on sitten Zubierin asia, palauttaako hän sen.
.

22

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menkööt.kotiinsa

      Kyllä näin on, pois vaikka väkisin. Ei tuollainen huijari sitä ansaitse, ei missään nimessä.

    • KerranLausuttu

      Eihän Fatwaakaan voi perua!

    • RobertKinty

      Zubierin mitali pitäisi työntää syvälle sinne minne ei aurinko paista. Ei mulla muuta.

    • Jos_kyseinen

      henkilö olisi syntyperäinen suomalainen olisi jo otettu ja kaikin keinoin etsitty mahdollisuutta saada sille syyte päälle mutta nyt onkin kyseessä kunniakansalainen ni ei se onnistu ihan niin helposti.

    • Mr.Autumn

      Se menee kai samoin kuin kerättyjen rahojen kanssa joista Zubier toteaa, että jos rahat pitää palauttaa lahjoittajille, niin se on Höstmanin tehtävä.
      Jos mitali on annettu väärin perustein niin tokihan Zubier sysää senkin muiden hartioille, hänhän vain otti vastaan.
      Hyvää syksyä muuten Höstmanille, voi tulla hyvää käyttöä veronpalautuksille.

    • Mitsku.pois

      Urheilussakin dopingia käyttäneet joutuvat luopumaan mitaleista, miksei siis yksi toisenlainen huijari.

    • ja.palautus.ruotsiin

      Pyörätuoli myös pois, eihän se pelle tarvitse sitä.

      • Vai.miksi

        Saiko Zubier paskahalvauksen kun pitää olle pyörätuoli.


      • Anonyymi
        Vai.miksi kirjoitti:

        Saiko Zubier paskahalvauksen kun pitää olle pyörätuoli.

        eihän tätä pyhimystä saa ede arvostela suomi24sä- keskustelu poistettiin kun epäily että itse se murhasi?


    • Ruotsi-vaikea-kieli

      Tässä yhteydessä syytä muistaa että Zubierin hengenpelastusmitalin liikkeelle panevana voimana oli Sisäministeriön silloinen kansliapäällikkö Päivi Nerg.

      Rouva Nerg sanoi pari vuotta sitten, että Suomessa tunnetaan kaikki pakolaisina maahantulijat,

      Nyt sama rouva ei tunnistanut naapurista tullutta, hyvää ruotsinkieltä puhuvaa pas-kanpuhujaa. Sen sijaan Päivi Nerg päätti palkita hänet hengenpelastusmitalilla.

      • melkoista.mielistelyä

        Eihän se tsuppari mitään henkeä pelastanut, miksi siitä vaahdotaan .


    • normaali.kansalainenko

      Ei unohdeta näitä ansioita.

      "Elämä ennen Turun tapahtumia

      Hassan Zubier syntyi 15. joulukuuta 1971 Lontoossa. Hänen isänsä asui Ruotsissa, muu perhe Lontoossa. Hän joutui lapsena usita kertoja lapsenvahtinsa hyväksikäyttämäksi. Hänen äitinsä lähetti hänet isälleen Ruotsiin. Hänen kasvatuksestaan kuitenkin huolehti 16-vuotiaaksi asti Ruotsin sosiaalihuolto.

      Ruotsissa hän syyllistyi 1998 väärien hälytysten tekemiseen aseistautuneista miehistä kotinsa lähellä. Hänet tuomittiin vankeuteen.

      Vuonna 1999 Zubier syyllistyi törkeisiin tuhopolttoihin. Hän oli sytyttänyt tulipalon kahdesti sairaalassa, jossa toimi vartijana. Vuonna 2000 hän oli sytyttänyt autonsa tuleen hotellikotinsa edustalla.

      Vuonna 2000 hän jäi kiinni varkaudesta. Hän oli varastanut 300 kruunua työnantajaltaan."

    • Herätys

      Puukottajalla ja zubieriilla molemmilla ns pallinaamat, tulisi ottaa dna-näytteet mahdollisen sukulaisuuden selvittämiseksi. Se ei paljon maksa muihin kuluihin nähden. Mitalia voisiko joku ryhmä mennä hakemaan siltä ja samoin rakastamansa pyörätuoli pois. Hän pilkkaa oikeita vammaisia ajelemalla sillä ympäriinsä, tanakka ukko, missä kunnossa lienee pyöräparka.

    • Totuusesiin

      Hyväksikäytöstä vain valehtelijan oma kertomus. Ehkä naapurilla paljonkin kerrottavaa pikku-zubin puuhista jo lapsena. Tuliko kiire muuttaa maata? Rötösten lista pitkä, aikaisempia perheitä ja lapsia varmaankin om.

    • Anonyymi

      Tasavallan presidentin myöntämä hengenpelastusmitali tosiaan tuli,vaikka pelastettava kuoli. Niinistöhän on yleensä tarkka näissä asioissa, että palkitaan silloin kun palkitsemisen aihetta oikeasti on.
      Niinistö kyllä tiesi, että pelastettava kuoli, mutta antoi mitalin silti. Kyseinen myönnetty mitali Zubierilla pysyy.

      Ihmettelin aiemmin, että miksi kuningatar Elisabethikin myönsi urhoollisuusmitalin Zubierille. Tänään Turun käräjäoikeuden istunnossa tuli selville että marokkolaistaustainen Zubier on Britannian kansalainen, vaikka asuu Ruoptsissa.

      Zubier tuomittiin 2 v. ehdolliseen vankeusrangaistukseen kavakkuksesta, ja palauttamaan Valtiolle saamansa 13.500 € korvausrahat. Suomen Valtio tuskin tulee näkemään killinkiäkään näistä rahoista.

      • Anonyymi

        Onkos pysäkki-Valtteri jo palauttanut valheella ansaitun pyöränsä?


    • Ei. Presidentti on sen myöntänyt, eivätkä muut teot muuta syitä, joiden vuoksi hän näin toimi.

      "Hengenpelastusmitali annetaan tunnustukseksi erittäin rohkeasta, neuvokkaasta tai oman hengenvaaran uhalla suoritetusta teosta. Zubier oli viime vuoden elokuussa perheensä kanssa lomalla Suomessa, kun Abderrahman Bouanane puukotti ensimmäistä uhria Turun kauppatorilla. Ensihoitajana työskennellyt Zubier juoksi paikalle ja ryhtyi antamaan uhrille ensiapua. Tällöin Bouanane palasi paikalle ja puukotti Zubieria useita kertoja. Zubier haavoittui selkään, vasempaan olkapäähän sekä kylkeen ja joutuu todennäköisesti olemaan loppuelämänsä pyörätuolissa - tosin mitalinjakotilaisuuteen hän tuli kainalosauvojen kanssa.

      Vaikka naisen pelastaminen ei enää ollut mahdollista, poliisi uskoo Zubierin toiminnan pelastaneen mahdollisesti lukuisia ihmishenkiä hyökkääjää hidastamalla."

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201806252201034151

    • Anonyymi

      Mielestäni tuosta voisi tehdä tavaramerkin. Presidentti voisi myöntää vuosittain Zubier palkinnon ansioituneille kansalaisille joko hengen pelastamisesta tai muusta urhoollisuudesta.

      • Anonyymi

        Zubier säätiön perustaminen oli aivan perusteltua.


      • Anonyymi

        Ja lapsille Valtteri-palkinto.


    • Anonyymi

      Noita tasavallan presidentin myöntämiä Suomen Valkoisen Ruusun mitaleita ja muita urhoollisuusmitaleita menee mitä kummallisemmille tahoille.
      https://www.partisaani.com/news/crime/2020/09/11/ylivieskan-pedofiilipoliisi-ari-liuskalle-myonnetty-presidentin-kunniamerkki/

      Ei tosiaan poliisiakaan enää uskalla enää oikein mitaleilla palkita. Kun ei tiedä onko se huumesalakuljetuksen johtaja, vaimonhakkaaja tai la.psip-o-rnon hallussapitäjä, kuten tässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      26
      2708
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2342
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1234
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      986
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      934
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      894
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      818
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      177
      812
    Aihe