Kenelle pitää jakaa uusituvan energian tukea?

kenelle

Kaikki "uusiutuvan" tuotantomuodot etujärjestöineen itkevät tukensa puolesta, mitä kummallisimmilla väitteillä.
Kannattaako tukea maksaa ulkomaisille vai kotimaisille tuottajille. Raha ja paras tarina ratkaisee.

3

195

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtfgyhuiuhygftrwedrtyu

      Yhtiöille, joissa Sipilä tai hänen lestapiirinsä on osakkaana, pitää maksaa tukia. Asiaa ei ratkaise paras tarina vaan saajan suhde päättäjään. Tarvittaessa pelastajaksi Sipilä voi laittaa myös yhtiön, jossa hän itse käyttää omistajaohjausta, kuten esim. Fortumin.

      Tukia kannattaa maksaa mieluummin ulkomaalaisille yrityksille, koska tällöin koko maksettu tuki menee lähes lyhentämättömänä osakkeenomistajille, eikä muita kustannuksia tule.

      Kun tukea maksetaan Sipilän piirin yritykselle, sille pitää hankkia myös työnteijöitä. Työntekijöistä aiheutuu hiukan kustannuksia yritykselle mutta erityisesti valtiolle. Tukirahojen loputtua Suomeen tuodut työntekijät sukulaisineen ja tuttavineen jäävät yhteiskunnan ylläpidettäväksi. Koska ulkomailta hankituista työntekijöistä vain noin 10 % osoittautuu työkykyisiksi ja haluisiksi, työntekijöitä pitää hankkia 10 kertainen määrä tarpeeseen nähden. Näin siitä miljoonasta joka yritykselle maksetaan tukena, jopa suurin osa voi mennä erilaisiin kuluihin mutta yhteiskunnalle siitä aiheutuu pysyvät vuosittaiset miljoona kustannukset.

      Tuki kannattaisikin maksaa suoraan osakkeenomistajien taskuun. Tällöin ei tulisi muita kustannuksia.

    • gjhgghkhk

      Vastaus on yksinkertainen. Tukea ei pidä antaa kenellekään joka aikoo rakentaa tuulimyllyn, aurinkovoimalan tai jonkin muun ns. uusiutuvaa energiaa käyttävän rahasammon itselleen.
      Jos ne olisi kannattavia, niin ne ovat sitä myös ilman tukia, joten ko. tuet vain vääristävät kilpailua ja täyttävät vastuuttomien rahanahneiden huijareiden taskuja.

      • vastuutontaToimintaa

        Asia on juuri näin. Tällaiset tuet ovat vain yhteisten varojen ohjaamista hyvien veljien taskuihin.

        Kun rahat haaskataan näille tuuliparooneille, niin sitten sairaiden ja vanhusten hoito kärvistelee rahapulassaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe