Hienoa että Isä Matteo jatkuu.

Uusilla jaksoilla. Terence Hill on vähän vanhentunut mutta ei haittaa, sinisilmän olemus rauhoittaa.
20208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Siinä kunnioitetaan kristinuskoa ja Jumalaa.

Äänestä

Niin taidetaan tehdä. Ei se mua haittaa, niinkuin ei haittaa sekään että joku asuu turussa.

Äänestä
  • entä jos joku äänestää kepua?

    Äänestä

Hyvä vastapainoa väkivalta, tyhjännauramis, kiroilu ja homostelusarjoille. Vaikka vaakakuppi painaa raskaasti viimeksi mainittujen puolella.

Äänestä

No on Terence Hill tehnyt Bud Spencerin kanssa nimenomaan sitä väkivaltatouhua aika paljon.
Ja koomisena "turpiin vain ja onnea" -meiningillä, jonka on todettu alentavan väkivallan käyttöä " kun se on hauskaa touhua sekä antajalle että saajalle".

Äänestä
  • siis alentavan väkivallan käyttökynnystä... ;)

    Äänestä

Ikää tulee ja mies rauhoittuu.

Äänestä
  • Kauheinta on se, että kunnon hurskas luterilaisuus ei ole herättänyt ketään tekemään mukavaa positiivista sarjaa lutherilaisen papin touhuista!
    Miksi ei?

    Äänestä

Pappisarjoja liikaa kuten Granchester joka tule joka päivä tv1:ltä. Tylsä sarja.

Äänestä

Liikaa, jos kaksi on?

Äänestä

On kiva sarja. Pappi antaa hyviä neuvoja ihmisille ja mukana myös huumoria.

Äänestä
  • Tuskin kourallista enemmän katsoo pappisarjoja.

    Äänestä

  • btud kirjoitti:

    Tuskin kourallista enemmän katsoo pappisarjoja.

    Niin, meinaatko että uusintoja otetaan jos vain kourallinen katsoo? Höh?

    Äänestä

Nykyään yleltä ei tule muuta katsottavaa kuin luontodokumentit ja kotimaiset 50-luvun elokuvat.

Äänestä

Reinikainen tulee uusintana joka arkipäivä klo 13.00 tv1:ltä. Se on hauska.

Äänestä

Vähän oli outoa aloittaa uuden jakson katsominen kun edellinen kausi loppui matteon poistumiseen.

Äänestä

Puuttuu vielä pappisarja Pappi Keittiössä jossa pappi kokkaisi ja antaisi ruokaohjeita.
Raflaava nimi pitäisi olla, Näkyleipää Koko Rahalla tms.
Tai pappien autokorjaamo. Rikinkatkuinen tuunaussarja autoille jotka kulkisi kuin ruumisvankkurit eli lähes pyhällä hengellä: Pappia Kyydissä eli Viimeinen Voitelu.
Tai hupaisa pappivisailu: Oletko Raamattusi Lukenut - heikoin liha putoaa.
Siinä kirkon pr-osastolle hiukan vinkkiä, homotus ja musustus heillä onkin jo hallinnassa.

Äänestä

Tykkäsin+ennen,+mutta+nyt+uudella+kaudella+on+kaikki+väärin:A.+Tunnari+on+vaihtunut+ja+eihän+se+sovi+ollenkaan+ohhelmaanB.+Uusi+kapteeni+on+kamalaC.+Liikaa+uusia+teinityttöhahmoja+joiden+juoruihin+ja+mutinoihin+keskittyy+50%+uudesta+kaudestaJa+lisäksi+omituista+on+muten+srja+hyppäsi+kaudesta+5+kauteen+11

Äänestä

ihana sarja. joskus pääsee itku. isä matteo on niin rauhoittava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hienosarja kirjoitti:

Uusilla jaksoilla. Terence Hill on vähän vanhentunut mutta ei haittaa, sinisilmän olemus rauhoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu