Tämä on tärkeä huomio äänestäjille !!

Arvoisa kansalainen, sinua on kusetettu ja kusetetaan edelleen äänestämiesi päättäjien ja puolueiden toimesta.
He kertovat, että on kansan vika, että kusessa ollaan ja rahat ei riitä.

Kansalaisethan ovat päättäjät hyvässä, joskin typerässä skossa valinneet, kuvitellen (mistä lie kuvitelma syntynyt) että, edustajahdokkaat ovat päteviä tekemään kansalaisia ja suomen hyvinvointia edistäviä toimia.

Kansalaiset eivät useita päättäjien tekemistä virheistä, ole heitä rankaissut äänettä jättämisellä, joten jossain määrin on kansalaisten myös peiliin katsottava.

Ottakaa siis opiksi, jos haluatte jatkossa itsenäisessä Suomi nimisessä valtiossa elää ja toimia. Ajatelkaa mitä ja ketä äänestätte, ja ehdottomasti valvokaa heitä.

5

127

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajan.hermo

      Peiliin katsominen lienee sekin joutunut eipäs-juupas-myrskyn kouriin.
      Hyvät päätökset syntyvät harkiten.

    • jupy235

      Oikeassa olet mutta kun niitä valvonnan keinoja ei ole. Poliisit eivät tutki , syyttäjä ei syytä, tuomari ei tuomitse vaalivaleista ja korkeimmat kusettajat ovat oikein syytesuojassa näiden hyvävelikerhoissa säätämiensä lakien voimalla, Tieto-Enator kusettaa äänestystuloksen eikä vuoden 1918 henkeä ole. Itse olen täällä vastaillut saman mielisille, että pitäisi saada mahdollisuus antaa myös ei-ääni vaaleissa vähentämään näiden kusisontiaisten ääniä ja puolueen ääniä? Eli lähtisikö arvon aloittaja toiseksi vastuuhlöksi kansalaisaloitteelle, niin meilaa [email protected]?

    • hyvä.toveri

      Esim. poliisia on kielletty tutkimasta Antti Rinteen Kittilän rikoksia.

      • Valehteleva.keputrolli

        Miksi valehtelet kaikesta, jatkuvasti ja toistuvasti?


      • Toiset.kärsi
        Valehteleva.keputrolli kirjoitti:

        Miksi valehtelet kaikesta, jatkuvasti ja toistuvasti?

        Antti on pääepäilty, silti ei tutkittu ainakaan vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      614
      1600
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      711
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      652
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      523
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe