Tämä on tärkeä huomio äänestäjille !!

Arvoisa kansalainen, sinua on kusetettu ja kusetetaan edelleen äänestämiesi päättäjien ja puolueiden toimesta.
He kertovat, että on kansan vika, että kusessa ollaan ja rahat ei riitä.

Kansalaisethan ovat päättäjät hyvässä, joskin typerässä skossa valinneet, kuvitellen (mistä lie kuvitelma syntynyt) että, edustajahdokkaat ovat päteviä tekemään kansalaisia ja suomen hyvinvointia edistäviä toimia.

Kansalaiset eivät useita päättäjien tekemistä virheistä, ole heitä rankaissut äänettä jättämisellä, joten jossain määrin on kansalaisten myös peiliin katsottava.

Ottakaa siis opiksi, jos haluatte jatkossa itsenäisessä Suomi nimisessä valtiossa elää ja toimia. Ajatelkaa mitä ja ketä äänestätte, ja ehdottomasti valvokaa heitä.

5

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajan.hermo

      Peiliin katsominen lienee sekin joutunut eipäs-juupas-myrskyn kouriin.
      Hyvät päätökset syntyvät harkiten.

    • jupy235

      Oikeassa olet mutta kun niitä valvonnan keinoja ei ole. Poliisit eivät tutki , syyttäjä ei syytä, tuomari ei tuomitse vaalivaleista ja korkeimmat kusettajat ovat oikein syytesuojassa näiden hyvävelikerhoissa säätämiensä lakien voimalla, Tieto-Enator kusettaa äänestystuloksen eikä vuoden 1918 henkeä ole. Itse olen täällä vastaillut saman mielisille, että pitäisi saada mahdollisuus antaa myös ei-ääni vaaleissa vähentämään näiden kusisontiaisten ääniä ja puolueen ääniä? Eli lähtisikö arvon aloittaja toiseksi vastuuhlöksi kansalaisaloitteelle, niin meilaa [email protected]?

    • hyvä.toveri

      Esim. poliisia on kielletty tutkimasta Antti Rinteen Kittilän rikoksia.

      • Valehteleva.keputrolli

        Miksi valehtelet kaikesta, jatkuvasti ja toistuvasti?


      • Toiset.kärsi
        Valehteleva.keputrolli kirjoitti:

        Miksi valehtelet kaikesta, jatkuvasti ja toistuvasti?

        Antti on pääepäilty, silti ei tutkittu ainakaan vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3752
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1713
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1684
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1430
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1176
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      974
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      904
    Aihe