4v kilon verran ylipainoinen

4vnäiti

Meidän 4 v tytöllä oli neuvolassa bmi 17,8 eli ylipaino. 16,8 olisi ainakin ollut vielä normaalipainon rajoissa eli vain n. kilon verran kevyempi. Terkkari ei tästä edes maininnut koska tyttö on kaikin tavoin terve, fiksu, sosiaalinen ja liikkuvainen. Huomasin vaan itse tarkistaa kotona painoindeksin kun olin jo joskus parivuotiaana huomannut hänen olevan vähän ikäisiään pulskempi (tietysti jotkut lapset ovat alipainoisia, että kaikkein hoikimpiin ei kannattane ainakaan verrata). Siksi terkkarimmekaan ei varmaan mitään sanonut kun tytöllämme on aina tainnut olla bmi hieman yli normaalin. Minä ja hänen isänsä olemme kuitenkin olleet molemmat lapsina aika rimpuloita (aikusenakin molemmat hoikkia). Meillä ei olla oltu niin tarkkoja ruokailusta kuin lapsuuden perheessämme eli jos lapsella on nälkä vielä ennen hampaiden pesua niin saa vielä jotain pientä, omassa kodissani lapsena iltapala oli tasan klo 28 jne... Meillä ei ole myöskään karkkipäiviä vaan jälkkäreitä on satunnaisemmin.

Olen nyt kuitenkin miettinyt pitäisikö tässä painoasiassa jotenkin herätä tarkistelemaan koko perheen ruokailutottumuksia ennen kuin lapsi kasvaa ja alkaa itse pitämään itseään vähän muita pulleampana. Painoindeksi menee kyllä samoilla käyrillä kuin jo on pitkään mennytkin, että sillälailla ei ole lihomassa hallitsemattomasti. Jotenkin tuntuu, että se normaalipaino olisi kuitenkin ideaali lapsen liikunnallisuuden ja terveyden kannalta. Mietittiin vähän miehen kanssa, ettei enää lapsia kauppaan mukaan kun sieltä helposti tarttuu pillimehu tms. mukaan. Varmaan tyttö siitä solakoituu kun näitä herkkuja vähennetään kun ei on muuten aika nirso. Tuntuu vaan, että tuon ikäisen syömiset on vielä niin vanhemman vastuulla, että on vähän huono omatunto tästä vaikka meidän tyttö on kyllä kaunis ja liikunnallinen. Mitä mieltä olette, tarvitseeko asialle tehdä mitään, ainahan on varmaan parempi kuitenkin mitä vähemmän sokeria lapsille syöttää? Ehkä ihan hyvä alkaa kuitenkin vanhempana panostaa nyt tähän, ettei sokeri maistu liikaa vielä kouluun mennessä. Karmiva ajatus, että meidän tyttö olisi kavereita isompi ja kömpelömpi kun hän on luonnostaan niin tyttömäinen prinsessa, ettei olisi parhaimmillaan ylipainoisena.

No tulipa avauduttua vaikkei tässä mitään kriisiä ole. :D Onneksi tyttö tykkää liikunnasta, eiköhän hän ihan terveeksi kasva kun jälkkäreitä vähän vähentää.

Ainiin olisi kiva kuulla vinkkejä miten syöttää terveellistä ruokaa nirsolle lapselle? Jotain dippivihanneksia välipalaksi? Meidän tyttö maistaa melkein kaikkea, muttei syö ikinä lautasta tyhjäksi. Maitoa sitten joisi vieläkin senkin edestä. Meillä on nyt ollut vähän tiukkaakin kun miehen yrityksen perustaminen on niellyt rahaa niin ärsyttää tämä ruokahävikki :D no mutta onneksi tämä on väliaikaista... :)

0

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies mitä ajattelet naisista?

        Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
        Ikävä
        134
        4511
      2. Järkyttävä tieto Purrasta

        Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
        Maailman menoa
        109
        2284
      3. Rakastan sua

        Tiedäthän sen ❤️😢
        Ikävä
        64
        1538
      4. 57
        1279
      5. Toinen toista

        Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
        Ikävä
        261
        1157
      6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

        Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
        Maailman menoa
        136
        1124
      7. Näin asia on

        Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
        Ikävä
        10
        976
      8. Ajattele, miten häviävän pieni

        todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
        Ikävä
        49
        876
      9. Aavistan tai oikeastaan

        tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
        Ikävä
        33
        828
      10. Pieni vinkki miehelle

        Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
        Ikävä
        39
        790
      Aihe