Tarvitsen apua äkkiä!

I_neen_help

Mä oon ihan hukassa. Aloitin just lukion, ja heti parin päivän jälkeen olo on ihan hirvee... Mulla oli siis yläasteella tosi paljon vaikeuksia jaksamisen suhteen ja viime kesänä ne helpotti, mutta nyt kaikki tuli takasin. Sain tänään taas paniikkikohtauksen (eilen viimeksi) ja mietin että pitäiskö mun kertoa täällä koulussa kaikesta jollekin, koska vanhemmille tästä asiasta en puhu ainakaan vielä, koska ne saa nyt vihdoin hengähtää näistä mun ongelmista. Mietin että kertoisin ehkä ryhmänohjaajalle, mutta en saa sanotuksi mitään.
Yläasteella kun kävin kuraattorilla, niin se kysy että puhuisko se tän lukion kuraattorin kanssa mutta sanoin että haluun alottaa puhtaalta pöydältä (joka ei näemmä onnistunu. Ainakaan sillee miten olisin toivonu)

Mutta tosiaan. Tartten apua siihen, että puhunko jollekin ja jos puhun niin kelle? Ja tosiaan tilanne on myös sillee etten omista yhtäkään semmosta ystävää jolle näistä asioista vois puhua...

Ja jos pystytte vastaamaan pian koska ajatus pikkasen vie tilaa aivoissa...

4

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tattooed1980

      Vanhemmillesi ja koulun twrveydrnhoitoon! Puhu ajoissa ennenkuin karkaa käsistä. Pahennat oireiluasi piiloittelemalla sitä

      • I_neen_help

        Ongelmana on se, että sisälläni on kaksi eri "ääntä". Toinen sanoo, että hae apua ja äkkiä, mutta toinen sanoo, että et saa olla sairas. Et tarvitse apua. Et SAA hake apua... Tää on ihan hirveetä.


      • Tattooed1980
        I_neen_help kirjoitti:

        Ongelmana on se, että sisälläni on kaksi eri "ääntä". Toinen sanoo, että hae apua ja äkkiä, mutta toinen sanoo, että et saa olla sairas. Et tarvitse apua. Et SAA hake apua... Tää on ihan hirveetä.

        Niin noh, otapa järki käteen ja mieti kumpiko on oikea ratkaisu. Jos on paniikkihäiriö niin on. Ei siihen auta ajatusleikit että "en ole sairas"


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Minäkin kannustan sinua kertomaan tilanteestasi koulussa esim. terveydenhoitajalle, kuraattorille tai mainitsemallesi ryhmänohjaajalle. Ja varmasti vanhempasikin haluaisivat tietää miten todella voit.

      Tässä sinulle muutama linkki, joiden takaa löytyviin palveluihin voit halutessasi olla yhteydessä. Palveluihin voi ottaa yhteyttä matalalla kynnyksellä ja anoyymisti.

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      532
      1736
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      843
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      701
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      677
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      598
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe