Tarvitsen apua äkkiä!

I_neen_help

Mä oon ihan hukassa. Aloitin just lukion, ja heti parin päivän jälkeen olo on ihan hirvee... Mulla oli siis yläasteella tosi paljon vaikeuksia jaksamisen suhteen ja viime kesänä ne helpotti, mutta nyt kaikki tuli takasin. Sain tänään taas paniikkikohtauksen (eilen viimeksi) ja mietin että pitäiskö mun kertoa täällä koulussa kaikesta jollekin, koska vanhemmille tästä asiasta en puhu ainakaan vielä, koska ne saa nyt vihdoin hengähtää näistä mun ongelmista. Mietin että kertoisin ehkä ryhmänohjaajalle, mutta en saa sanotuksi mitään.
Yläasteella kun kävin kuraattorilla, niin se kysy että puhuisko se tän lukion kuraattorin kanssa mutta sanoin että haluun alottaa puhtaalta pöydältä (joka ei näemmä onnistunu. Ainakaan sillee miten olisin toivonu)

Mutta tosiaan. Tartten apua siihen, että puhunko jollekin ja jos puhun niin kelle? Ja tosiaan tilanne on myös sillee etten omista yhtäkään semmosta ystävää jolle näistä asioista vois puhua...

Ja jos pystytte vastaamaan pian koska ajatus pikkasen vie tilaa aivoissa...

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tattooed1980

      Vanhemmillesi ja koulun twrveydrnhoitoon! Puhu ajoissa ennenkuin karkaa käsistä. Pahennat oireiluasi piiloittelemalla sitä

      • I_neen_help

        Ongelmana on se, että sisälläni on kaksi eri "ääntä". Toinen sanoo, että hae apua ja äkkiä, mutta toinen sanoo, että et saa olla sairas. Et tarvitse apua. Et SAA hake apua... Tää on ihan hirveetä.


      • Tattooed1980
        I_neen_help kirjoitti:

        Ongelmana on se, että sisälläni on kaksi eri "ääntä". Toinen sanoo, että hae apua ja äkkiä, mutta toinen sanoo, että et saa olla sairas. Et tarvitse apua. Et SAA hake apua... Tää on ihan hirveetä.

        Niin noh, otapa järki käteen ja mieti kumpiko on oikea ratkaisu. Jos on paniikkihäiriö niin on. Ei siihen auta ajatusleikit että "en ole sairas"


    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne! Minäkin kannustan sinua kertomaan tilanteestasi koulussa esim. terveydenhoitajalle, kuraattorille tai mainitsemallesi ryhmänohjaajalle. Ja varmasti vanhempasikin haluaisivat tietää miten todella voit.

      Tässä sinulle muutama linkki, joiden takaa löytyviin palveluihin voit halutessasi olla yhteydessä. Palveluihin voi ottaa yhteyttä matalalla kynnyksellä ja anoyymisti.

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe