Kyllä on tälläistä tuotetta odotettukin saatavaksi. Pelkää glutamiinikin on ihan hyvä korjaamaan limakalvoja mm. suolistossa, mutta kun siihen samaan lisätään vielä sinkki ja karnosiini, niin on sellainen coctail että oksat pois!!
https://elataysilla.com/2018/08/30/rezcuesinkkikarnosiini/
STOP vatsa- ja suolisto-ongelmille!
6
484
Vastaukset 6
- helppoja_ratkaisuja
Ettet vaan nyt mainostaisi? Suolistoaan saa kyllä kuntoon ruokavalioremontilla. Mikään luontaistuote ei kompensoi sitä, jos ruokavalio on pahasti vinoutunut tai ihminen stressattu äärimmilleen.
Suolistobakteerikantaa saa monipuolistettua välttämällä antibiootteja ja syömällä erittäin monipuolisesti erilaisia vihanneksia, kasviksia ym. Jokaista sapuskaa kun tarvitaan sulattamaan erilaisia bakteereita. Sokeri ja valkoiset jauhot eivät suoliystävälliseen dieettiin kuulu, ne yksipuolistavat bakteerikantaa. Tietyt limaa syövät bakteerit pitävät paastosta, eli välillä kannattaa pitää pidempi ruokaväli. Yleensäkin illan ja yön suoliston pitäisi antaa olla rauhassa, eikä syödä. Monta vatsavaivaa välttää jo sillä.
Jos ihmerohtosi olisi niin ihmeellinen, niin lääkärit suosittelisivat sitä. Etenkin kun ihmiset haluavat helppoja ratkaisuja, joissa itse tarvitsee tehdä mahdollisimman vähän.- Muukommentti
En ole alkup.kirjoittaja. On totta että parhaat tulokset saa ruokavaliolla, probiootteilla ja stressin vähentämisellä.
Ruokavalion pitäisi olla sopiva ja sillä voi välttää oireita mutta täytyisi syödä silti monipuolisesti. Lisäravinteet esim. vitamiinipillerit tai muut valmisteet voivat olla usein silti hyödyksi. Mutta näissä pitäisi olla kohtuus mukana.
Sinkki voi itsessään aiheuttaa vatsaongelmia. Mutta urheilijoille, joissakin vatsaongelmista kärsiville on hyvä ottaa sinkkiä lisänä koska se parantaa kehoa ja tuo lisää vastustuskykyä. Sinkkilisän määrä olisi hyvä olla n. 10-15mg/vrk.
Mm. Sanasol moni vitamiinipillerit ovat hyvä lisä. Niistä saa oikeastaan kaikkea. - Muukommentti
Joissakin tapauksissa sinkkilisän määrä voi olla n. 25-100mg/vrk. Tämä liittyy sairauskierteisiin ja kovaan fyysiseen urheilemiseen. Perusterveen ei kannata käyttää kuin 10-15mg/vrk:ssa. Iso osa sinkistä ja muista vitamiineista ja hivenaineista olisi hyvä tulla ravinnosta. Yliannostus sinkissä saadaan jos alkaa ottamaan useiden päivien ajan yli 150mg---/vrk annostuksia. Kovin helposti ei tälläistä yliannostusta tule. Sinkki voi itsessään lisätä vatsaongelmia mutta samalla se toimii immuniteettipuolustusta parantaen ja vähentää muita terveydellisiä ongelmia ja parantaa kehoa. Hyvin usein kauppojen tabletit eivät ole yhtä kalliita kuin erikoiset ravintolisät. Osa tuotteista voi olla halvempia luontaistuotekaupoissa.
Sinkki ja vitamiinilisät maksavat usein 10€/iso purkki. Maitohappobakteerit ovat kalliimpia ja voivat maksaa 10-30€ 100kpl purkki.
Usein kannattaa tutkia erilaisten ruoka-aineiden ravintoarvoja ja mitä niistä saa. Tärkeää olisi pitää päivittäiset hivenaine- ja vitamiinitasot kunnossa niin sillä tavalla vähentää vatsaongelmia ja muitakin terveydellisiä ongelmia. Myöskään päivän ylittävä yliannostus ei ole usein täysin paha asia mutta tämäkin on yksilökohtaista.
- 58jt
vatsa löysällä ei muita oireita
Minulla todettiin lymf. mikroskooppinen koliitti koepaloista. Ripuloin 3kk ilmeisesti antibioottien (monta kuuria) aiheuttamasta flooran muutoksesta johtuen. Mikään lääkärien määräämä käsikauppalääke ei aikanaan auttanut ja minulle määrättiinkin diagnoosin jälkeen 3kk:n kortisonikuuri. En tarvinnut sitä, kun käsikaupasta löytyi Alflorex -niminen valmiste. Jatkuva ripuli hellitti viikossa. Kardiologini (luontaistuote vastainen) piti ko lääkettä ihan asiallisena ja kortisonilääkitys ei muutenkaan olisi ollut muiden lääkityksieni kanssa hyvä juttu. Tämä ei ole mainos, mutta haluan antaa vaihtoehdon. Lääkettä kannattaa kuitenkin käyttää säännöllisesti - se viikko ei poista ongelmaa lopullisesti ja purkkikin kestää kuukauden.
- HookelHolmi
Minusta on aivan sama vaikka söis muttereita kun vaan pääsis näistä kivuista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 801239
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K161047En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61980- 65878
- 60760
- 59754
- 62681
- 69662
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24660Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39628- 133616
- 50569
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36555- 33520
- 19517
- 29515
- 72486
- 42474
- 40467