Onkohan muut vanhemmat miettineet päiväkodin sisäilmaa? Jatkuvassa flunssakierteessä lapsukaiset
Päiväkoti.
Mietteissä
1031793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 103
Vanhimmat
Kun lapsista on kysymys niin tällainen keskustelupalsta on väärä foorumi asian selvittelyyn. Kannattaa ottaa asia esiin suoraan toimipisteessä tai muiden vanhempien kanssa face-to-face. Täällä asiat rönsyilee ja asiattomat sekaantuvat täysin tietämättöminä ja kuka tahansa voi kirjoittaa millä tahansa nimimerkillä.
Hometta varmaankin
Juuri tuota tarkoitin. Asiasta tietämättömät aloittavat kommentoimaan.
Jo oli kunnanvaltuustossakin puhetta. Katto on vuotanut monesta kohtaa!
On se kumma juttu ettei kertakorjauksella mikään ei tule kuntoon Muistelisin että 2010 piti remontin yhteydessä katto korjata
No ei mitään uutta auringon alla Tapaus intervalliosasto Sitä on rempattu jo 3 kertaa ja taas remontti meneillään
Vanhemmat vaatikaa kunnon selvitys tiloista Ensimmäiseksi yhteys teknisen toimiston päällikköön
Viranomainen on sanonut että vikaa on korvien välissä kun valitetaan olemattomia .
Semmoisten viranhaltioiden alaisuudessa toimitte.
Asiat on näytetty nyt toteen ja kasvustoja löytyy ,vaarallisia ja viranhaltia jatkaa virassaan edelleen .
Kyllä vierestä VITUTTAA moinen .
Ottakaa yhteys työsuojelutarkastajaan
Eipä auta ilmoittaa jos ei oo oma työpaikka kyseessä
Kyllä voi pyytää tarkastajan käymään Tekeväthän he normaalistikin käyntejä työpaikoilla ,onhan päiväkoti työpaikka myös
Jos ei muu auta ,vanhemmat ottakaa yhteys ministeriöön Näin tehtiin erään koulun ongelmissa ja johan lähti vyyhti purkautumaan
Jos siellä päiväkodissa vähennetään hajusteiden käyttöä sekin jo vähentää flunssaoireita.
Hohhoijaa...sädesieniä ym.toksiineja tuottavia vaarallisia myrkkyjä. Aiheuttavat lapsille ikuisen astman (ikuinen kortisonilääkitys) tai pahempaa. Vaatiikaa virkavastuulla toimivilta vastuuvirkamiehiltä toimenpiteitä..luotettavia tutkimuksia esim. Työterveyslaitoksen tekeminä.
Jos todella sädesienilöydös ,vanhempien kannattaa aktiivisesti vaatia selvityksiä tehdyistä tutkimuksista ja jatkotoimenpiteistä Sädesieni todella vaikeasti poistettavissa ja luulenpa että remonttikustannukset ovat valtavat
Lasten terveys edellä mentävä
Kyllä lapsille pitäis saada turvallinen lapsuus. Tehtäis vain nopeasti päätös uuden päiväkodin rakentamisesta. Alajärvikin koko ajan rakentaa ja isoja/kalliita kiinteistöjä, niin ihme jos me ei edes yhtä uutta päiväkotia saada tehtyä!
Ymmärtääkseni tutkimuksia on tehty, mutta mistään ei saa faktoja irti. Onko johtajan ja työntekijöiden suut laitettu hiljaiseksi vai mistä johtuu, kun kukaan ei sano mihinkään mitään? työntekijöitä tulee ja menee, sijaiset vaihtuu, poissaoloja näyttää työntekijöilläkin olevan, kummallista osastojen vaihteluja yms. Ympäripyöreitä vastauksia vaan, kun aiheesta kysyy, niin on ollu liikkeellä aina tautia.
Ei muuta ku vaatia päästä katsomaan kattoa, välikattoa ja alueita josta vuotanut, vanhemmilla PITÄÄ olla oikeus!
Mammat ja isukit vaan välikattoon sitten! :D
Ei asiat etene, jos vanhemmat ei tee asian eteen mitään, joten rummuttakaa rummuttakaa! Neuvolaan yhteyttä ja vanhemmat rintamana taistoon lastensa puolesta!
Kunnan+rakennukset+on+hyvässä+hoidossa.+Ne+ovat+100%+kunnossa,+aina.+Vähentäkää+parfyymeitten+käyttöä+ja+älkää+vaahdotko+yhdessä+turhilla+asioilla.+NÄILLÄ+MENNÄÄN
Onko Maisterilla nyt faktaa? Katto on vuotanut monesta kohtaa, tämä tuli ilmi kunnanvaltuuston kokousta katsoessa, jos myös lapset oireilee niin, ei tunnu asiat kunnossa olevan.
On se ihmeellistä kun pienet lapset joutuu kärsiä eniten, heissä pitäisi olla tulevaisuus, no onhan se joo ASTMAATTINEN tulevaisuus!
Hajusteisiin ei voi paljoa vaikuttaa jos monta kymmentä perhettä tuo lapset samaan taloon, joka kodissa käytetään erilaisia pyykinpesuaineita ja huuhteluaineita, erilaisine tuoksuineen, niin onhan se tuoksujen iloinen sekametelisoppa, siihen kun lisää muutaman tupakoitsijaperheen lasten vaatteet ja navetan omistajien lastenvaatteet, niin sekametelisoppa vaan kasvaa.
Hoitajat tuskin kovasti niitä käyttää, kun ammatti-ihmisiä ovat, jos kovasti joku hoitaja tuoksuu, niin voihan sitä hienovaraisesti huomauttaa ja sanoa vaikkapa tuoksuyliherkkyydestä.
Omat lapseni ei käytä päiväkodin palveluja, mutta lapset ovat aina lähellä sydäntäni, niin omat kuin muidenkin.
Ajatellaanhan yhdessä lastemme tulevaisuutta <3
Jälleen tuohiperänmaisterin kommentti joka on täyttä VALHETTA! On teillä siellä vimpelissä kiero ja valehteleva tuohiperänmaisteri! Ottakaa nyt hemmetti moiselta pahalta ihmiseltä näppäimistö pois!
Osassa kunna rakennuksia on PAHAT ONGELMAT! Älkää korjatko vaan maata pois rakennuksen alta paksulti ja sitten uutta rakennusta pystyyn ja hoito jollekkin tervejärkiselle.
Saapa nähdä miten äkkiä oireet palaa meidän lapsella näin syysloman jälkeen.
Mutta onhan meillä komea kaarisilta,on muuten hyvin tehty ei hometta.
Kaarisillan alle vaan lapset päiväksi :D
Näyttää siltä että Lappajärvellä sama tilanne, koulut homeessa ja tutkimuksia ei saada tehtyä kun muutama ihminen on päättänyt olla vaikeita ja haluavat sairastuttaa lapset.
Voi itku jos on näin käynyt; sisäilmaongelma. Onko kunnalla/kunnassa sisäilmatyöryhmä?
Omassa lähipiirissä on lapsi joka kärsii nenänverenvuodosta ja päänsärystä koulussa; ei asu Vimpelissä se perhe. Jos lapset ei oo "mitään" niin kait henkilökunnan terveyden puolesta kunta työnantajana edes välittää? Asiaa pitää ajaa heti ja jämäkästi.
Maisterin parfyymiheitto sopii tähän ketjuun yhtä hyvin kuin kermavaahto hernekeittoon. Hajusteet aiheuttaa sisäilmaongelmaa?
Joudun puuttumaan asiaan, kun kerta minut on mainittu. Mitä olen vuosien varrella todennut, niin mitä näyttävämpi rouva, niin sen verran enempi ympäristömyrkkyä kainaloissa. Viattomat lapset eivät osaa arvostaa tuoksuvia rouvia. Tälläiset asiat pitää ensin sulkea pois, eikä syyttää meidän yhteistä kiinteistömassaa, joka on todettu jopa paremmaksi mitä Alajärvellä. Meillä on huomattavasti paremmat kiinteistöt. Pakko oli puuttuu virheellisiin asiahaaroihin. NÄILLÄ MENNÄÄN
Kuuleman mukaan siellä nyt on lattiaa auki jossain, koska vesi päässyt jonnekin sinne alle ja pieni puhallin :(
Tervehdys. Olen miettinyt tätä asiaa ja päätynyt siihen että puretaan koko paska pois. Mutta nyt vatsaani vääntää ja menen kakalle. NÄILLÄ MENNÄÄN
Onhan se nyt ihme juttu, että aikuiset ihmiset vähättelee ongelmaa ja näin leikkii lasten terveydellä! Muistakaa että näiden lapsien käsissä on meidän vanhuus!
Neuvola, kunnan työterveyshuolto ja työturvallisuusasioista päättävä taho nyt lujille vain!
Samaa mieltä Asia pitää ottaa vakavasti Lasten sairastuttua esim astmaan hoito on elinikäistä ,jolloin kustannukset yhteiskunnalle merkittävät puhumattakaan kroonisen sairauden aiheuttamasta haitasta Se vaikuttaa jatkossa myös ammatin valintaan
Lyhytnäköistä ajattelua kustannuksista ,tehdään ”pintasilausta” eikä kokonaisvaltaista tutkimusta ja kunnon korjausta Tämä on nähty intervalliosaston korjauksista Kolmas saneeraus meneillään Sanoisin että se se vasta kallista on
Työntekijät ottakaa yhteys työterveyshuoltoon ,sitä kautta lähtee asia etenemään
On se ny prkle ihmeellistä, että annetaan märäntyä kunnan ainoa päiväkoti!
Ottakaa yhteys neuvolaan ja päiväkodin johtajaan. Keskustelkaa vanhemmat keskenään aiheesta ja vaatikaa toimenpiteitä. Minään ei muutu jos vain hyssytellään!
Siitä on pian kymmenenvuotta kun olen käynyt viimeksi vimpelissä ,mutta kiinteistöt oli tosi hyvässäkunnossa ,sen kyllä huomaa tielle asti että kunnossa ovat.
Valituksia täytyy tehdä
Onkohan asia edennyt? Katto vuotaa ja lattioita ollut auki, liikuntasalista on löytynyt sanko kun katto vuotaa, kylän väki käynyt pelaamassa ja huomannut. Näkyy tielle asti yksi kosteusvaurio ainakin
Mikä on tilanne? Voiko joku kertoa? Henkilökunnalta ei saa mitään irti
Sehän tietää rahanmenoa jos löytyy homeitiöitä sisäilmasta. Siksi vaan hyssytellään ja vaietaan.
Tätähän se on koulujenkin kanssa, ollaan hiljaa, ku ei oo mitään muutakaan tervettä paikkaa mihin mennä.
Ja kyllä kunnanvaltuustossa kouluasiat vatvotaan, mutta auttaako kun siirretään homeisesta toiseen? Ajatella että meidän lapsemme on koko lapsuusiän homeisessa rakennuksessa päiväkodista eskariin, siitä alakouluun, vaan miten on yläkoulun sisäilma? Saako siellä vasta terveen ympäristön?
Mitä te täällä valitatte jos on ongelmia ? Ottakaa kunnan päättäjiin yhteyttä.
Päättäjiltä ei tule juuta ei jaata, vaikka keskusteltu on. Joudutaanko siirtää lapsemme Alajärvelle päiväkotiin? :(
Se voisikin olla ratkaisu, vaatia Alajärvelle päiväkotiin, toki matkat pitenee, mutta mitä vain lastemme takia <3
Joo ei auta päättäjät, hyssyttelee vaan! Kukaan ei tässä kunnassa tunnu ajattelevan LAPSIA!
Hyssyttelee kun ei oo rahaa tehdä mitään. Ja melkein kaikki paikat on "homeessa" eli pitäs rakentaa uutta! Ja kun pelätään että kunnan itsenäisyys menee. Lapset ja työntekijät altistuvat, toiselle ei tee mitään mutta joku sairastuu vakavasti ja jopa loppuiäkseen. Lasten terveys kyllä riskeerataan tällä menolla.
Miksi meillä ei ole rahaa vaikka työttömyys pientä ja verotulot hyvät.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2aa3a088-6cb9-4312-8b32-11dfc9285cd0
Olipas komea luku heti ensimmäisellä rivillä, ei montaa vastaavaa löydy listalta.
Osaako maisteri avata mistä tällainen luku kertoo.
Alajärvi 9,5 milj. , Seinäjoki 15,5 milj. ei ihme että on varaa rakentaa.
Kauhava 12 milj. Siinäpä nämä alueen "vahvat" talousveturit.
Otetaan sitten Helsingistä kaikki valtin virastot pois ja sijoitetaan ne muualle. Säästyy vuokrissa ainakin miljardi.
Samahan ilmiö on täällä maakunnassa, Alajärvi, Alavus, Virrat... Hirmuiset tuet joilla rakennetaan ja imetään julkiset virat maakunnista itselle, ympäryskunnille jää maksajan rooli. Vimpeliläinen jos sais tasausta saman mitä Alajärveläinen niin vajaa miljoona vuodessa lisää rahaa pudjettiin, aika äkkiä olisi uusi päiväkoti maksettu, sitten koulu, sitten vaikka monitoimihalli, sen jälkeen kuplahalli.
Josjosjosjos, mutta kun ei niin sillä selvä! Ja se on muuten budjetti.
Itsellä ei enää hoitoikäisiä ole, mutta harmittaa työntekijöiden ja lasten puolesta jos ovat kauan joutuneet homeisissa tiloissa olemaan, kuulemani mukaan lapset oireilee siellä tosi paljon :( toivottavasti asiat selviää pian!
Milloin tähän oikeasti paneudutaan? Olen huolissani
Joitain tutkijoita on lasten mukaan käynyt päiväkodilla. Ehkäpä asia etenee.
Lapset puhui, että jotain tutkijoita käynyt päiväkodilla. Olisikohan asia edennyt?
Kannattaa varmaan kysyä sieltä päiväkodilta! Sanoa et lapsi on puhunut.
Miksi ei meille tehdä uutta hirsistä päiväkotia, kun kerta alajärvellekkin tehtiin kullanmutkan asuntoalueelle! Miksi naapurissa rakennetaan uutta ja meillä vain lapset on homeisessa päiväkodissa?
Valtionosuuksien tasausjärjestelmään kun tutustut niin alkaa aueta miksi Alajärvi porskuttaa ja ympäryskunnat köyhtyy.
Tänköhän takia täällä ei kukaan viitti enää hommata lapsia? Tarttis teherä jottain?
Metsätarhassa kosteusvaurioita ja väistöön syyskuussa Rantakylän koululle.
Metsätarhan päiväkodin katon on tiedetty vuotavan jo kauan, tuli vaan mieleen, että pitikö Rantakylän koulu saada ensin näyttämään paskalta, että saatiin väistötilat päiväkodille Kun eskarit väistyivät aapiskujalle....
Muistan että v 2011 katto vuotanut Tämä ”korjattiin” ennenkuin päiväkoti muutti sinne
Rantakylän koulussa myös sisäilmaongelmia ,ollut vuosia Siitäkään ei saa käyttökelpoista enää ,tai saa jos upottaa rahaa
Kyllä Metsätarha siirtyy väistöön rantakylälle, näin kuulin. Toivottavasti ei mennä ojasta allikkoon
Miten voi siirtyä väistöön toiseen sisäilmaongelmaiseen paikkaan!!?
Metsätarhan päiväkodin kattoremontti on aivan toisarvoinen asia. Tärkeintähän oli saada päiväkodin pihaan asfaltti, ei se haittaa vaikka katto vuotaa. Tärkeysjärjestys se olla pitää.
Rantakylässä viljellään sieniä, mutta onneksi asbestilevyt pitää säteilyn loitolla. Kyllä Koivukosken tiimi järjestää asiat eli kuntalaisilla ei syytä huoleen.
Onko Vimpelissä yhtään tervettä julkista rakennusta? Ketkä näitä ovat olleet rakentamassa? Arvatenkin omat paikalliset voimat?
Toimelaan päiväkoti siirtyy, vaan miten ne lapset sinne mahtuu?
Sopu sijaa antaa vai miten se meni. Onneksi sentään on joku paikka minne mennä.
Minne kaikki toiminta siirtyy toimelasta?
Saarikentälle, jossa pian hiljenee seuraavaksi 9 kuukaudeksi. Kaikki korjausrahat on laitettu Vedon ja kunnanjohtajan mainostamiseen.
Järjestetäänkö tästä vanhemmille jokin tiedotustilaisuus? Olisi ihan asiallista koska kyse lapsista ja hyvä tietää mille kaikelle on lapset altistunut, kouluillekin järjestetään tiedotustilaisuus, esim. Rantakylä->aapiskuja
Älkää valittako lapselliset inisijät. Veto pärjää tosi hyvin ja siihen on nyt rahaa.
Mainitkaa kunta jossa ei ole sisäilmaongelmia. Kaikissa on! Tästä on tullut muoti-ilmiö. Tarkistakaa ihan ensin kotinne. Kuinka monen kodissa on sisäilmaongelmia. Ainakin monen lapsen ja vanhemman vaatteet haisevat homeelta ja kostealta. Sen huomaa kun käyvät kylässä. Samoin huomaa kaupan kassajonossa ym.
Niin homeessa on ja hiljaa nyt. Vetoo vetooooooooo veto on meidän juttu.
Kunnan rakennukset joissa opiskellaan tai tehdään töitä eivät saa olla haitaksi terveydelle!!
Mummun mömmön.
Tehdään uusi päiväkoti ja koulukin, hirrestä tottakai. Alajärvellekkin rakentivat todella mahtavan päiväkodin hirrestä. Kunnanjohto, käykää Alajärvellä ottamassa mallia asioitten hoitoon
Alajärvi saa niin ruhtinaallisesti valtiolta rahaa että helppo rakentaa, Vimpeli jos saisi saman verran per asukas niin semmonen 750 000 euroako tulis joka vuosi rahaa käyttöön. Äkkiä olisi uusi päiväkoti ja koulu maksettu!
Täällä rahat laitetaan turhiin liikenneympyröihin, siltoihin ja vedon pesisjoukkueen markkinointiin.
Jatkuukohan sisäongelmat toimelassa? Mitä homeisissa tiloista voi oikeasti siirtää, itse homeallergikkona oireilen helposti jopa homerakennuksissa olleista puukalusteista. Kaikkia huhuja kuuluu toimelankin sisäilmasta. Minne ikäihmisten vesijumppaan? Pääseekö sinne allasosastolle vielä? Saako lapset käyttää sitä myös? Onhan siinä toimelassa loistavat puitteet jos otetaan koko toimelan talo käyttöön, mutta riittääkö aika remontoida kaikki lapsille sopivaksi? Ja mihin kaikki muu toiminta toimelasta siirtyy?
Kunnanjohtaja selittää yhden romaanin verran tämänhetkistä tilannetta kunnan naamakirjassa. Käykääpä lukemassa. Vimpeliä ei kuulemma tyrmätä jne.
Ja lapset yhteiskoululle!!!?
Väliaikaista kaikki on vaan :). Kyllä asiat tästä suttaantuu. Ja tarkistakaa omat kotinne. Homeen seassa asuu moni teistä. Käykää kyläilemässä ja kertokaa kun huomaatte talossa hajua. Ei kaikki ongelmat ole julkisissa rakennuksissa.
Eipä taida enää suttaantua. Ja nyt on kyse nimenomaan julkisista rakennuksista! Niiden Pitää olla kunnossa ja terveellisiä käydä koulua ja tehdä työtä!!!!
Olipas asiallinen selostus kunnanjohtajalta, aivan toista kuin maisterin kirjoitukset. Tärkeintä on saada tähän valtiontasausjärjestelmään jotain rotia. Alajärvi, Kauhava, Lapua kuittaa yhdessä kymmeniä miljoonia ja pikkukunnat elää köyhyydessä!
Alajärvellä, Kauhavalla ja Lapualla elää noin 50 000 ihmistä. Ja ne ovat alueiden keskuksia, joissa on meidänkin palveluita kuten uimahalli, jäähalli ja erittäin hyvät kaupat. Vimpelissä meitä on alle 3000. Olemme haluamassa lisää rahaa, kun omat ei riitä. Miksi ne ei riitä? Katsokaa nyt mihin täällä rahat laitetaan heti jos jostain löytyy ylimääräistä. Siltoja ja liikenneympyröitä, palkataan lisää peukalonpyörittäjiä kunnan palkkalistoille, markkinoidaan vetoa, matkustellaan kiinaan ja japaniin ja ynnä muuta. Tämän takiako tänne pitäisi saada rahaa lisää 3000 tuhannelle vimpeli
läiselle? Täällä on aina toimittu näin! Ensin mokataan itse ja sitten syytetään/kadehtitaan muita eli nyt peili käteen.
Alajärvikö elää omillaan ?
Montako peukalonpyörittäjää on kuntaan palkattu ?
Paljonko on kunnan rahoja käytetty Vedon markkinointiin ?
Vimpeliinkö ei saisi rakentaa mitään. Pelkäätkö että se on pois Alajärveltä ?
Ei siihen mitään "rotia" saa. Valtiolta saa minkä saa. Eikä se mikään "vahinko" oo ollu että pikku kunnat saa vähemmän. Eikä ne valtionkaan rahat joka paikkaan riitä! Vimpelin kaltaisille ei enää kannata rahaa antaa.
Hyvin kirjoitettu! Juurikin näin on asiat. Ja sitä pitää ihmetellä että miten ei ole kunnan rakennuksista pidetty parempaa huolta!?? Nyt on sitten kaikki homeessa ja käyttökelvottomia. Rahat ei voi riittää nyt, ei edes minkään avustuksien turvin. Ja Alajärvi on tosiaan lähellä ja siellä meitäkin varten palveluja! On niin kunnan omaa syytä että ollaan tässä tilanteessa, kriisikunnan kynnyksellä taas. Johan tuo nyt nähdään valtionkin päässä mikä on tämä tilanne!
Alajärvellähän ne rahat riittää vielä paljon huonommin kun valtion tasaus on yli tonnin kun se Vimpelissä on hieman päälle 700e...
Alajärven+talous+hörppää+tänä+vuonna+pahasti.+Arviolta+3,8+miljoonaa+on+tulossa+alijäämää.+Taloussuunnitelma+oli+laskettu+6.5%+verotulojen+kasvulla+ja+1,22+miljoonaa+alijäämäiseksi.+Nyt+kuitenkin+verotulot+ovat+laskemassa+viimevuoden+tasosta+joten+alijäämää+tulee+huomattavasti+enemmän+kuin+suunniteltu+1,22+miljoonaa.
Nyt on kysymys Vimpelin tilanteesta. Mitä sitä Alajärveä toitottaa.
Maisterihan täällä Alajärveä toitottaa. Maisterin pitäisikin keskittyä Vimpelin asioiden parantamiseen.
Täytyy jotain yrittää, kun lähdössä Kiinaan ja Japaniin. Koulut on homeessa ja nyt ei vain auta, että huomio yritetään kääntää johonkin muuhun. Toivotaan, että huomenna luottamushenkilöillä on voimaa lopettaa tämä kunnanjohtajan show. Samalla olisi kiva tietää paljon rahaa on laitettu Vedon markkinointiin.
"Samalla olisi kiva tietää paljon rahaa on laitettu Vedon markkinointiin. "
Käy lukemassa pöytäkirjat kunnan kotisivuilta.
Ei taida näkyä kaikki suorat ja epäsuorat tuet pöytäkirjoissa, sillä niin on paketti nyt sekaisin.
Elikkä väite kunnan rahojen käyttämisestä Vedon markkinointiin on vain mutua.
Vuosia annetaan valohoitoa kiinteistöille ja sitte herätään todellisuuteen kun paska on jo housussa. Ihan käsittämätöntä toimintaa
Ei oo yhteiskoulukaan terve, vai haiseeko pk:n tiloissa yhteiskoululla metsätarhalta tuodut tavarat? Toivottavasti tuokin tutkitaan!
Ei haise ainoastaan päiväkodin tavarat. Kyllä siellä on ennenkin haissut home, myös muuallakin!
Kaikkihan ne on homeessa.
Ajatella että joskus on pitänyt pärjätä ilman kaiken maailman päiväkoteja
Sepä se
Onhan tämä mielenkiintoista. Taitaa olla metsätarhalta tuotu liikaa saastunutta tavaraa yhteiskoululle :/