Toivo elää jossain

bensaarakkauttasuonissa

On semmoinen vahva kutina että tapaan 80-vuotiaana sellaisen mahtavan ihmisen jonka kanssa elää elämän loppuun saakka. Jonka kanssa tehdä kaikkea kivaa ja hauskaa eikä mikään paina, vaan täysillä elämäniloisesi eläen ja kaasuttamalla kaikki kivet ja mutkat sileeksi.

13

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastasilloin

      miksei aikaisemmin?

      • bensaarakkauttasuonissa

        Sitä minäkin ihmettelen mutta joskus jollakin tuollainen onni voi tulla vasta myöhemmin elämässä, ja uskon vahvasti että minun kohdallani vahvasti tunnen että sellainen tulee vasta silloin. Siihen asti on siis odotettava kärsivällisesti ja kerättävä elämänkokemusta. Onni on niillä joilla tulee sellainen aikaisemmin.


    • Kuinvaikeanihmisenkanssa

      Kirjoitan itse sellaiseen päiväkirja appiin. Tajusin kuinka raskas ja ahdistunut olo minulla oli kun hän oli vierelläni. Mieliala aina arvioituna suupielet alaspäin.. kaikki oli niin luonnotonta ja vaikeaa. Epänormaalia ja valheellistakin.

      Vaikka päivittäin häntä ikävöin vieläkin niin mieliala on silti päivittäin hymynaamaa. Löydän itsetuntoa ja mielihyvää tuottavia asioita ja vähemmän on painostavia ratkaisemattomia murheita..

      Tietenkin maailmani olisi täydellistä jos hän ja minä voitais olla yhdessä. Ilman juonikuvioita ja muita keksittyjä esteitä ja painolasteja, mutta jos se ei mahdollista, niin kuin ei hänen tahtonsa takia ole, niin tällä järjestelyllä siinä tapauksessa olen onnellisempi elämääni. Hymyilen näin useammin kuin itken

      Ehkä joskus on hyvä olla vaan yksin

      • bensaarakkauttasuonissa

        Joskus on hyväkin olla yksin ja etsiä itseään ,mutta ei se ainainen yksinäisyyskään ole mukavaa vaan ihminen useimmiten tarvitsee toista,halusimme tai emme.


    • sit.menox

      Ymmärrän. Toistet on raskautettu lasteilla jo pienestä pitäe. Kyllä tuossa iässä saa jo mennä eläkkeelle.

      • bensaarakkauttasuonissa

        Kyllä ja näin on,tosin en tiedä pääsenkö koskaan eläkettä nauttimaan koska todennäköisesti pitää tehdä työtä 100-vuotiaaksi asti tai kunnes kuolee vanhuuteen.


    • 80vuotiaana joku pappa kainaloon kummempia miettimättä 😊
      Yhdessä sit hautaan tai erikseen...
      Eläke iän romanssi 👍

      • bensaarakkauttasuonissa

        Niinpä :)


      • Jokapäiväyksivähemmän
        bensaarakkauttasuonissa kirjoitti:

        Niinpä :)

        Kyllä se on jo kaikki liian myöhäistä sitten.
        Tiedä mitä sairauksia iskee ja onko elossakaan enää..
        Elämä on tässä ja nyt ja tätä päivää eletään , huomisesta emme tiedä.
        Nyt pitää elää.


      • muistanlukeneeni

        kahdesta virkeästä eläkeläisestä, tyyliin 85 molemmat. Olivat tavanneet eläkeläisten viriketoinnan tansseissa ja rakastuneet. Menivät naimisiin jatkaen tuota liikuntaharrastustaan. Koskaan, jos on tarpeeksi aktiivinen, ei ole liian vanha aloittamaan rakkaussuhdetta. :D


      • muistanlukeneeni kirjoitti:

        kahdesta virkeästä eläkeläisestä, tyyliin 85 molemmat. Olivat tavanneet eläkeläisten viriketoinnan tansseissa ja rakastuneet. Menivät naimisiin jatkaen tuota liikuntaharrastustaan. Koskaan, jos on tarpeeksi aktiivinen, ei ole liian vanha aloittamaan rakkaussuhdetta. :D

        Koskaan ei ole liian myöhäistä😊


      • eipä
        AinaNorsu kirjoitti:

        Koskaan ei ole liian myöhäistä😊

        se oli todella kaunis kirjoitus tästä suloisesta pariskunnasta. <3


    • Oahu

      Totisesti toivon, etten enää vanhalla iälläni rasita vanhoja heilojani. Hyvät ajat 20-50 vuotta kuuuluvat viettää ihastuksen tai rakkaan kanssa. Siitä eteenpäin voi viettää kavereitten kanssa kaikkea kivaa tehden. Entisistä heiloista ei ole kavereiksi ei ystäviksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe