Taksinryöstäjälle kävi heikosti..

Mitäs_läksit_nii_i

Eipä tuossa olis korvaamatonta vahinkoa kenellekään tullut vaikka olisi käynyt vielä heikomminkin!
=
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. LEHTIKUVA / Onni Ojala
Joensuussa Itä-Suomessa taksista tehtiin ryöstöhälytys sunnuntain vastaisena yönä puoli kahden aikaan. Poliisipartio tavoitti taksin Joensuussa Kajaanintiellä ja taksiauto pysähtyi Kuopiontiellä.
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. Mies ei totellut poliisin käskyjä ja poliisi käytti ampuma-asetta pysäyttääkseen hänet.

Epäilty on 21-vuotias kontiolahtelainen mies. Hänet on toimitettu Pohjois-Karjalan keskussairaalaan. Miehen tilasta ei ole tietoa.

Poliisi tutkii asiaa törkeänä ryöstönä ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.


https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/193324-taksi-ryostettiin-joensuussa-poliisi-ampui-epailtya

18

1662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NuorenaOpittua

      Pienen lapsen isänä tulee ajateltua miten lasta tulisi kasvattaa ettei nuorena tulisi huonoja käyttäytymisheijasteita. Leikkipuistoissa alle teini-ikäiset nassikat polttavat tupakkaa, päristelevät mopoillaan, rikkovat yleisellä paikalla olevaa omaisuutta ikään kuin miehisyyttään toisilleen todistaen.
      Missä vaiheessa tuo näyttämisenhalu karkaa käsistä ja se muuttuu rikollisen polun avaavaksi häiriökäyttäytymisen malliksi? Nuori ei pysty sitä enää itse käsittelemään ja tilanteeseen on ajauduttu jo aikaisemmin ilman vanhempien ohjausta?

      Autolla ajamiseen tarvitaan ajokortti, ehkä kaikille tulisi antaa enemmän valmistavaa koulutusta myös vanhemmuuteen. Yksikään meistä ei ole täydellinen joten lisätieto ja taito ei olisi pahitteeksi.

    • tuskin

      Että ihan puukolla uhaten uskalsi kaapata naiskuljettajan taksin.
      Lieköhän noin rivakka ja rohkea mies ihan armeijankin käynyt?

    • kenttäoikeus

      Paras kun poliisi ampuisi kerralla kunnolla niin ei olisi enää harmia ja kuluja näistä puukonheiluttajista.

      • Suursiivousta

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.


      • wasisdas
        Suursiivousta kirjoitti:

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.

        Ylävartaloon osui ja kyksiin viety. Jos nyt henki luiskahtaa niin ei siitä poliisille mitään seuraa, kuten oikein onkin. Mitali pitäisi antaa.


    • Taksiryöstäjän

      Nimi tänne

      • w0psi

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?


      • Anonyymi
        w0psi kirjoitti:

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?

        Varmaankin eli taas joku perusdemarin tuotos!


    • lkjhgv

      Oliko mies vastaanottokeskuksesta.

    • hyväpoliisi

      Joko lie taximatkustaja puhekunnossa poliisin ojennuksen jäljiltä?
      Mahtaa muistaa ettei taksit ole häntä varten ja hyvä niin.

      • Tämäki_mahollissuus

        Ei sitä tiijä jos vaikka sosiaalihuolto eli Kela kustantaa taksisetelin nii pääsee matkustelemaan..


    • Anonyymi

      hah koira halvaantu,mahtavaa.kuka tämä on?
      "(Miehen) esittämien terveydenhuollon asiakirjojen perusteella ampuminen on aiheuttanut (miehen) alaraajojen halvaantumisen sekä eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.

      – Vakava ja pysyvä vammautuminen jo 21 vuoden ikäisenä on sellainen (...) seuraus, joka ei ole ollut (miehen) ennakoitavissa ja jonka takia vakiintuneen rangaistuskäytännön mukainen rangaistus johtaisi kohtuuttomaan ja poikkeuksellisen haitalliseen lopputulokseen.

      – (Miehen) nuoren iän sekä vammautumisen vakavuuden ja pysyvyyden perusteella oikeudenmukainen lievennys on lähes puolet, Pohjois-Karjalan käräjäoikeus kirjoitti.

      • Anonyymi

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.

        Jokainen tekee omat valintansa. Olisi sen taksin voinut jättää ryöstämättäkin niin jalat pelaisivat edelleen. Kun valitsee väärin, käy huonosti.


    • Anonyymi

      ”Eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.” Liekö sällistä tullut ihan alatoopi-einari? Siinäpä rangaistusta kerrakseen.

      • Anonyymi

        Munat meni mutta hauskaakin oli.


    • Anonyymi

      Nyt ilouutinen taxsiasiakkaille.
      Taxeihin täytyy laittaa taxamittarit takaisin?
      Sipilän lait kumotaan ja ruvetaan pelaamaan rehtiä peliä taxi liikenteessäkin!

      Kulmuni 'kin kusahti 50.000€ huijausyrityksessä ja joutui luovuttamaan?!

      • Anonyymi

        No mitäpä muuta uutisia kepuleilta odotit?
        Toiset joutuu niiden tyhmyydetkin paikkaamaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe