Taksinryöstäjälle kävi heikosti..

Mitäs_läksit_nii_i

Eipä tuossa olis korvaamatonta vahinkoa kenellekään tullut vaikka olisi käynyt vielä heikomminkin!
=
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. LEHTIKUVA / Onni Ojala
Joensuussa Itä-Suomessa taksista tehtiin ryöstöhälytys sunnuntain vastaisena yönä puoli kahden aikaan. Poliisipartio tavoitti taksin Joensuussa Kajaanintiellä ja taksiauto pysähtyi Kuopiontiellä.
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. Mies ei totellut poliisin käskyjä ja poliisi käytti ampuma-asetta pysäyttääkseen hänet.

Epäilty on 21-vuotias kontiolahtelainen mies. Hänet on toimitettu Pohjois-Karjalan keskussairaalaan. Miehen tilasta ei ole tietoa.

Poliisi tutkii asiaa törkeänä ryöstönä ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.


https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/193324-taksi-ryostettiin-joensuussa-poliisi-ampui-epailtya

18

1611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NuorenaOpittua

      Pienen lapsen isänä tulee ajateltua miten lasta tulisi kasvattaa ettei nuorena tulisi huonoja käyttäytymisheijasteita. Leikkipuistoissa alle teini-ikäiset nassikat polttavat tupakkaa, päristelevät mopoillaan, rikkovat yleisellä paikalla olevaa omaisuutta ikään kuin miehisyyttään toisilleen todistaen.
      Missä vaiheessa tuo näyttämisenhalu karkaa käsistä ja se muuttuu rikollisen polun avaavaksi häiriökäyttäytymisen malliksi? Nuori ei pysty sitä enää itse käsittelemään ja tilanteeseen on ajauduttu jo aikaisemmin ilman vanhempien ohjausta?

      Autolla ajamiseen tarvitaan ajokortti, ehkä kaikille tulisi antaa enemmän valmistavaa koulutusta myös vanhemmuuteen. Yksikään meistä ei ole täydellinen joten lisätieto ja taito ei olisi pahitteeksi.

    • tuskin

      Että ihan puukolla uhaten uskalsi kaapata naiskuljettajan taksin.
      Lieköhän noin rivakka ja rohkea mies ihan armeijankin käynyt?

    • kenttäoikeus

      Paras kun poliisi ampuisi kerralla kunnolla niin ei olisi enää harmia ja kuluja näistä puukonheiluttajista.

      • Suursiivousta

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.


      • wasisdas
        Suursiivousta kirjoitti:

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.

        Ylävartaloon osui ja kyksiin viety. Jos nyt henki luiskahtaa niin ei siitä poliisille mitään seuraa, kuten oikein onkin. Mitali pitäisi antaa.


    • Taksiryöstäjän

      Nimi tänne

      • w0psi

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?


      • Anonyymi
        w0psi kirjoitti:

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?

        Varmaankin eli taas joku perusdemarin tuotos!


    • lkjhgv

      Oliko mies vastaanottokeskuksesta.

    • hyväpoliisi

      Joko lie taximatkustaja puhekunnossa poliisin ojennuksen jäljiltä?
      Mahtaa muistaa ettei taksit ole häntä varten ja hyvä niin.

      • Tämäki_mahollissuus

        Ei sitä tiijä jos vaikka sosiaalihuolto eli Kela kustantaa taksisetelin nii pääsee matkustelemaan..


    • Anonyymi

      hah koira halvaantu,mahtavaa.kuka tämä on?
      "(Miehen) esittämien terveydenhuollon asiakirjojen perusteella ampuminen on aiheuttanut (miehen) alaraajojen halvaantumisen sekä eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.

      – Vakava ja pysyvä vammautuminen jo 21 vuoden ikäisenä on sellainen (...) seuraus, joka ei ole ollut (miehen) ennakoitavissa ja jonka takia vakiintuneen rangaistuskäytännön mukainen rangaistus johtaisi kohtuuttomaan ja poikkeuksellisen haitalliseen lopputulokseen.

      – (Miehen) nuoren iän sekä vammautumisen vakavuuden ja pysyvyyden perusteella oikeudenmukainen lievennys on lähes puolet, Pohjois-Karjalan käräjäoikeus kirjoitti.

      • Anonyymi

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.

        Jokainen tekee omat valintansa. Olisi sen taksin voinut jättää ryöstämättäkin niin jalat pelaisivat edelleen. Kun valitsee väärin, käy huonosti.


    • Anonyymi

      ”Eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.” Liekö sällistä tullut ihan alatoopi-einari? Siinäpä rangaistusta kerrakseen.

      • Anonyymi

        Munat meni mutta hauskaakin oli.


    • Anonyymi

      Nyt ilouutinen taxsiasiakkaille.
      Taxeihin täytyy laittaa taxamittarit takaisin?
      Sipilän lait kumotaan ja ruvetaan pelaamaan rehtiä peliä taxi liikenteessäkin!

      Kulmuni 'kin kusahti 50.000€ huijausyrityksessä ja joutui luovuttamaan?!

      • Anonyymi

        No mitäpä muuta uutisia kepuleilta odotit?
        Toiset joutuu niiden tyhmyydetkin paikkaamaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe