Taksinryöstäjälle kävi heikosti..

Mitäs_läksit_nii_i

Eipä tuossa olis korvaamatonta vahinkoa kenellekään tullut vaikka olisi käynyt vielä heikomminkin!
=
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. LEHTIKUVA / Onni Ojala
Joensuussa Itä-Suomessa taksista tehtiin ryöstöhälytys sunnuntain vastaisena yönä puoli kahden aikaan. Poliisipartio tavoitti taksin Joensuussa Kajaanintiellä ja taksiauto pysähtyi Kuopiontiellä.
Poliisin mukaan taksin asiakkaana ollut mies oli aseistautunut teräaseella. Mies ei totellut poliisin käskyjä ja poliisi käytti ampuma-asetta pysäyttääkseen hänet.

Epäilty on 21-vuotias kontiolahtelainen mies. Hänet on toimitettu Pohjois-Karjalan keskussairaalaan. Miehen tilasta ei ole tietoa.

Poliisi tutkii asiaa törkeänä ryöstönä ja virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena.


https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/193324-taksi-ryostettiin-joensuussa-poliisi-ampui-epailtya

18

1680

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NuorenaOpittua

      Pienen lapsen isänä tulee ajateltua miten lasta tulisi kasvattaa ettei nuorena tulisi huonoja käyttäytymisheijasteita. Leikkipuistoissa alle teini-ikäiset nassikat polttavat tupakkaa, päristelevät mopoillaan, rikkovat yleisellä paikalla olevaa omaisuutta ikään kuin miehisyyttään toisilleen todistaen.
      Missä vaiheessa tuo näyttämisenhalu karkaa käsistä ja se muuttuu rikollisen polun avaavaksi häiriökäyttäytymisen malliksi? Nuori ei pysty sitä enää itse käsittelemään ja tilanteeseen on ajauduttu jo aikaisemmin ilman vanhempien ohjausta?

      Autolla ajamiseen tarvitaan ajokortti, ehkä kaikille tulisi antaa enemmän valmistavaa koulutusta myös vanhemmuuteen. Yksikään meistä ei ole täydellinen joten lisätieto ja taito ei olisi pahitteeksi.

    • tuskin

      Että ihan puukolla uhaten uskalsi kaapata naiskuljettajan taksin.
      Lieköhän noin rivakka ja rohkea mies ihan armeijankin käynyt?

    • kenttäoikeus

      Paras kun poliisi ampuisi kerralla kunnolla niin ei olisi enää harmia ja kuluja näistä puukonheiluttajista.

      • Suursiivousta

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.


      • wasisdas
        Suursiivousta kirjoitti:

        Tottahan tuo on, mutta kun ovat vielä toistaiseksi sen verran ahdasmielisiä ettei edes Itä-Suomen huvioikeus jättäisi langettamatta tuomiota rottien ampujille.

        Ylävartaloon osui ja kyksiin viety. Jos nyt henki luiskahtaa niin ei siitä poliisille mitään seuraa, kuten oikein onkin. Mitali pitäisi antaa.


    • Taksiryöstäjän

      Nimi tänne

      • w0psi

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?


      • Anonyymi
        w0psi kirjoitti:

        Onkohan hyvänkin perheen pentu?

        Varmaankin eli taas joku perusdemarin tuotos!


    • lkjhgv

      Oliko mies vastaanottokeskuksesta.

    • hyväpoliisi

      Joko lie taximatkustaja puhekunnossa poliisin ojennuksen jäljiltä?
      Mahtaa muistaa ettei taksit ole häntä varten ja hyvä niin.

      • Tämäki_mahollissuus

        Ei sitä tiijä jos vaikka sosiaalihuolto eli Kela kustantaa taksisetelin nii pääsee matkustelemaan..


    • Anonyymi

      hah koira halvaantu,mahtavaa.kuka tämä on?
      "(Miehen) esittämien terveydenhuollon asiakirjojen perusteella ampuminen on aiheuttanut (miehen) alaraajojen halvaantumisen sekä eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.

      – Vakava ja pysyvä vammautuminen jo 21 vuoden ikäisenä on sellainen (...) seuraus, joka ei ole ollut (miehen) ennakoitavissa ja jonka takia vakiintuneen rangaistuskäytännön mukainen rangaistus johtaisi kohtuuttomaan ja poikkeuksellisen haitalliseen lopputulokseen.

      – (Miehen) nuoren iän sekä vammautumisen vakavuuden ja pysyvyyden perusteella oikeudenmukainen lievennys on lähes puolet, Pohjois-Karjalan käräjäoikeus kirjoitti.

      • Anonyymi

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hmm, sillä kaverilla on ollut pää yksi pähkinä. Kova kohtalo nuorelle pojalle, mutta elämää on vielä edessä. Kaikkea hyvää pojalle ja ennenkaikkea voimia. Poliisit tekivät vain työtänsä, heitä ei voi syyttää.

        Jokainen tekee omat valintansa. Olisi sen taksin voinut jättää ryöstämättäkin niin jalat pelaisivat edelleen. Kun valitsee väärin, käy huonosti.


    • Anonyymi

      ”Eräitä muita pysyviä toiminnallisia haittoja.” Liekö sällistä tullut ihan alatoopi-einari? Siinäpä rangaistusta kerrakseen.

      • Anonyymi

        Munat meni mutta hauskaakin oli.


    • Anonyymi

      Nyt ilouutinen taxsiasiakkaille.
      Taxeihin täytyy laittaa taxamittarit takaisin?
      Sipilän lait kumotaan ja ruvetaan pelaamaan rehtiä peliä taxi liikenteessäkin!

      Kulmuni 'kin kusahti 50.000€ huijausyrityksessä ja joutui luovuttamaan?!

      • Anonyymi

        No mitäpä muuta uutisia kepuleilta odotit?
        Toiset joutuu niiden tyhmyydetkin paikkaamaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      389
      1623
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      85
      1102
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      952
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      869
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      778
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      773
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      122
      736
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      730
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      718
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      39
      689
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      57
      656
    12. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      626
    13. 45
      567
    14. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      34
      565
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    16. 33
      555
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      518
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      84
      514
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      49
      503
    Aihe