Asun vuokralla kerrostalossa. Asunnossa on noin 30k euroa käteistä, tonnin tietokone (nykyinen arvo) ja kolmen tonnin kamera (nykyinen arvo). Todennäköisimmät uhat ovat murtautuminen, tulipalo ja vesivahinko. Pitäisi saada vakuutus, joka kattaa noiden katoamisen tai tuhoutumisen mahdollisimman hyvin kilpailukykyisellä hinnalla. Kameran kohdalla olisi hyvä, jos kattaa myös vahingon, jos putoaa esim. käsistä maahan ja hajoaa.
Paras vakuutus minulle
1
209
Vastaukset
- Rahat_pankkiin
Rahaongelman ratkaisee parhaiten pankki, sillä asuntoon piilotettu käteinen ei taida olla suojattavissa vakuutuksella. Tietysti on hyvä pitää selviä seteleitä kotonakin, mutta ei sentään kymmeniä tuhansia. Muita kamoja ei tarvitse vakuuttaakaan, koska sinulla on riittävästi omaa rahaa, joilla voit korvata vahingon eikä vakuutus kumminkaan korvaa täysimääräisenä. Kotivakuutus voisi sen sijaan olla paikallaan, sillä vuokralainenkin voi aiheuttaa vesivahingon, joka tuhoaa naapuriasuntoja ja maksaa helposti enemmänkin kuin 30000.
Tietysti vakuutuksen saannissa voi tulla ongelmia, jos et uskalla edes viedä rahojasi pankkiin. Sellainen pistää epäilemään, että jotain velvoitteita on täyttämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344492Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752914- 472433
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451737- 781409
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831212- 191128
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137939- 69908
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86874