Keinot lopussa

Liian_väsynyt

Olen ihan lopussa. Ahdistaa niin etten pysty nukkumaan enkä mihinkään järjelliseen toimintaan. Haluan vain kuolla. On kokeiltu masennuslääkettä, on soitettu kriisipuhelimeen ja käyty päivystyksessä. On oltu suljetulla osastolla hoidossa ja istuttu terapiassa. Mutta ahdistus vaan pysyy ja pahenee. Tuntuu turhalta hakea apua koska kukaan ei oikeasti pysty auttamaan. Näen kuinka kaikki ympärilläni kärsii ja tuhoutuu masennukseni takia. Miksi tällaiselle ihmiselle silti sanotaan että yritä vaan jaksaa ja että itsemurha ei ole vaihtoehto? Miksi en vain saisi kuolla pois kun jokainen minuutti tuottaa fyysistä tuskaa?

5

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäsullaon

      Mikä tuon ahdistuksen aiheuttaja on, voitko kertoa siitä?

    • uni

      Etkö ole saanut mitään nukahtamislääkettä? Kaikki näyttää synkältä, jos on joutunut öitä valvomaan. Voi olla, etteivät uskalla unilääkkeitä antaa, jos olet kovin itsetuhoinen, mutta luulisi, että pieni annos jotain unta antavaa lääkettä voitaisiin kirjoittaa.

      • liian_väsy

        Lääkkeitä antoivat, mutta eivät ole niin vahvoja että auttaisivat minua. Omasta mielestäni en ole antanut lääkäreille kovin itsetuhoista kuvaa, ja jos henki lähtee ei se varmasti tapahdu lääkkeillä, epäonnistumisen mahdollisuus on niin todennäköinen.


    • asfas

      Mitä ihminen tarkoittaa sanoessaan "kuolla pois". Sitäkö että hän ajattelee olemassaolonsa lakkaavan silloin?

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tilaneestasi tänne! Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta ja aikaisemmilta kirjoittajilta saitkin jo esim. vinkin hakea apua unettomuuteen.

      Ulkopuolinen tuki voi olla hyvä voimavara, vaikka koetkin, että et vielä ole löytänyt riittävää apua. Toivottavasti jatkat etsimistä. Usein ulkopuolinen tuki antaa uusia näkökulmia ja helpottaa jaksamista.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä. Tässä pari:

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Kiireellisessä tilanteessa voit aina ottaa yhteyttä myös paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen.

      Voimia tilanteeseesi!

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      85
      7681
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      77
      7660
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      166
      6089
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      55
      4996
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4179
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3910
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3642
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3557
    9. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      27
      3495
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      104
      3252
    Aihe