Junes Lokalle luettiin syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – Lokka kiistää, vaati saada kuvata oikeuskäsittely
Lokka palasi julkisuuteen
porttipahta
361230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kohta Lokka skriimailee eduskunnassa.
upeeta. Älä persu unta nää. Sellaista päivää ei tule milloinkaan..
Ei saanut Lokka lupaa kuvaamiselle, mikä varmasti suurta ohjaajaa harmittaa.
kommareita harmittaa, koska he seuraavat Lokan skriimejä 24/7.
mikä?
Ei saanu lokka syyttäjältä vastauksia, taisi tytöllä olla posket punaisina.
Lokalle jättisakot; 50 päiväsakkoa, mikä hänen tuloillaan merkitsee 300 euron sakkoja.
hurja tilanne.
Joutuuko nyt sähkötupakkalakkoon vai pitääkö myydä kamera?
akka tienaamaan
misogyyni.
Minä olen ihmetellyt mitä se Tiina näkee tollaisessa hippimäisessä mumisijassa, sitten näin tämän keskusteluketjun ja asia valkeni minulle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15480639/millaisia-on-tietamanne-isomunaiset-miehet
Juneksella on oltava iso vehje, mikään muu ei voi selittää Tiinan kiinostusta.
Tai sitten se Tiina vaan on sopivasti yhtä tyhmä? Todennäköisempi selitys. Eihän tuo mikään ruusu ole itsekään.
Sepä se tätä PolPo:n ja Demlan puppeleista muodostuvaa kansanryhmää kiihottaakin! Ja aina jaksavat olla yhtä kiihottuneita!
Mitä on polpo ja demla? Jotain ske-slangia?
polpo
(nettislangia, halventava) poliisilaitos
Helsingin Polpo eli Poliittinen poliisi on Suomen kansan vihollinen (MV-lehti, "Päivän kuva: Helsingin Polpo on Suomen kansan vihollinen", 28.6.2017)
*
Kirjainyhdistelmä Demla (ent. Suomen Demokraattiset Lakimiehet) on monille etäisesti tuttu. Se symboloi Suomen oikeuslaitoksen poliittista korruptiota. Demla on kommunistien vuonna 1954 perustama vasemmistolainen lakimiesyhdistys, joka Neuvostoliiton aikana piti tiiviisti yhteyttä idän ”edistyksellisiin” (so. kommunisteihin). Sen tavoitteena on ohjailla suomalaista oikeusjärjestelmää ja lainsäädäntöä oman poliittisen arvopohjansa mukaisesti. Sillä on kautta historiansa ollut huomattavasti valtaa maassamme, ja monet Demlan jäsenistä ovat kuuluneet presidenttiä (Halonen) ja pääministeriä (Jäätteenmäki) myöten korkeimpaan valtiojohtoomme. Juuri järjestön vaikutusvalta tekee siitä vaarallisen; demlalaiset ovat perinteisesti olleet avainasemassa esimerkiksi Suomen maahanmuuttopolitiikasta päätettäessä.
Junes on Suomen aikaan saavin poliitikko. 🌷
Oululaisena äänestäisin häntä.
No mitä se on saanut aikaan?
Hän sanoin ja kuvin, youtubessa, Oulun kaupunginvaltuustossa, tuo rohkeasti esiin totuuden väkivaltaisesta, suomalaisen kansamme vastaisesta aktivismista, silloin kun muut = valtiomme päättäjät ja mediat, rkp-vihavihervasemmisto sitä salailee ja antaa vääryydelle tukensa. Toiset antavat hiljaisemman tukensa, laittamalla päänsä pensaaseen, toiset osallistumalla esim. viher-äärivasemmiston vihamarsseihin, myös tuomitsemalla ruman totuuden kertomisen muka vihapuheena, tukien näin ulkomaisten maahantunkeutujien julmia vihatekoja omaa kansaamme ja kulttuuriamme vastaan.
Näen Junes Lokassa samankaltaiset henkiset ainekset kuin esim. nuoressa Erkki Tuomiojassa, joskin eri aatekannan edustajana.
Lokka esim. paljasti somessa Oulun lasten joukkoraiskaajat. Sekös poliisia nyt hermostuttaa kun ei saanut jatkoa kuukausien "työskentelyrauhalleen.".
Laitoin poliisille viestin että ottaisivat Lokan kiinni 6.12 Helsingissä, kyllä Yleisradion uutisointi täytyy riittää itsenäisyyspäivän tapahtumista eikä siellä tarvita mitään sekaannuksen aiheuttajia.
Eikö ollut hieman liioittelua ilmoittaa poliisille. Ovat varmasti aseistettuna odottamassa paikalla. Kyllähän tämä ky. henkilö on vaarallisempi kuin lasten kanssa seksiä harrastavat.
Suomi24 kommunistit siis käskyttävät Helsingin poliisia, mitä heidän pitää tehdä.
Onpas teillä pelko perseessä. Mutta kiitos nyt ihan omasanaisesta ilmoituksestasi jotta tiedämme, ketkä ovat viranomaistemme käskyttäjiä.
Juneksen skriimit eivät ole virallista uutisointia. Siis vain valhemedia YLE:llä on oikeus uutisoida? Entä mtv3:n uutiset? Ilmoititko niistä? Tai CNN:stä? Tai Venäjän Sputnikista? Herrajumala jos joku heistä pääsisi kuvaamaan Tampereen kommunistien hyökkäystä marssi 612 vastaan!
Siis poliisin tulee kieltää sananvapaus muilta kuin YLE-valhemedialta? Kiitos faktasta. Jos Junes pidätetään, tiedämme missä sylttytehdas. Ja minä kun aikoinaan kunnioitin Esko-Juhani Tennilää.
Kertokaa Junekselle!
*
Miksei poliisi toimi, siellä se kaupunginvaltuutettu marssii hakaristilippujen kanssa nyt Helsingissä?
no menehän itse anarkisti jamppapelle ottamaan ne liput pois.
ps. muista peittää ruma lärvisi ettei ihmiset säikähdä.
Junes ei marssinut hakaristilippujen kanssa vaan kauempana tai sivulla, kuvaten tapahtumaa. Hän myös itse moneen kertaan mainitsi, että hän itse ei ole natsi. Jos hän olisi natsi, hänellä varmasti olisi luonnetta se myös sanoa. Hänellä oli luonnetta sanoa, että hän ei ole natsi.
Juneksen kuvaamalla videolla näkyy, kunhan päästiin yli Pitkän sillan, vasemmiston väkivaltainen hyökkäys, samaten poliisin massiivinen päälle käyminen edessä kulkevia hakaristilippuja vastaan. Sieltä vietiin poliisin kyytiin ilmeisesti kolmas henkilö jonka piti olla puhujana päätepaikalla, jonne marssi päättyi.
Jos joku katsoo marssia, katsokoon rehellisesti, kuinka käyttäytyivät "natsit" (asiallisesti) ja kuinka käyttäytyivät vasemmisto ja muslimit. Juuri tuolla Pitkän sillan / Hakaniemen torin liepeellä muualta kuvaajalta rikottiin kamera / känny. Juneksen streemillä näkyy kuinka tuo hyökkääjä nopeasti kävelee pois paikalta.
Miksi poliisi kävi rauhallisten marssijoiden kimppuun ja kaatoi lipunkantajan maahan? Olihan marssille anottu poliisiviranomaisten lupa? Vasemmiston "vastamielenosoittajat" eivät koskaan ano lupia. Heidän vihatekonsa ovat yksittäisiä, kommunistien kouluttamien yksittäisten tekijöiden iskuja toisinajattelijoita vastaan.
Kommunistit eivät omista Kallion kaupunginosaa. Kuitenkin vasemmistohäiriköt huutelivat kieltoja ketkä eivät saa tulla Kallioon. Eikö tuo ole rasismia ja omavaltaisuutta? Mutta tämän PolPomme (poliittinen poliisi) sallii. Vähän kai kuin Valpo aiemmassa kommunisti-Suomessa?
Tjaaha. Nyt kai on alullaan toinen mielenosoitus Töölöntorilla: 612- soihtukulkue. Sekä Junekselta, että muilta tulee streemiä. Jo nyt löytyy Jyri Lehtonen2: Itsenäisyyspäivän lähetys 2018/12/06. Kuvaa Töölöntorilta.
Moktar on eri mieltä. Jokainen 612 osallistuja on mielestään natsi.
Mummonikin oli tyttärensä kanssa soihtukulkueessa hautausmaalle matkallaan kynttilää viemässä. On demareita äänestänyt aina. Ihmetteli kovasti miten jaksoivat tölkit kädessään huudella räävittömiä tien sivustalta. No, ehkä mummoni on natsi sitten. Erotkoon puolueestaan.
Jäi tuokin laittamatta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15486329/maahanmuuton-vastustus---sama-kaiku-on-askelten-ja-lippukin-niin-tuttu
Mitäs pahaa hakaristilipussa on? Marssiihan nuo suuremmatkin sakit työkalulippujen kanssa ja samoin väkivaltaisten kurdien terroristilippujen kanssa. Ja sukupuolihörhötkin marssivat vaikka eivät tiedä omaa sukupuoltaan. Oikein PolPon suojeluksessa kaikki!
Valetta. Junes ei marssinut siellä lainkaan, ei hakaristilippujen eikä minkään lippujen kanssa.
Junes kuvasi tapahtumaa ja puhui kameraan.
Todella hyvä video, jo valehtelija vaivautuisi katsomaan.
Hakaristiliput eivät ole laittomia, joten poliisi toimi laittomasti, repiessään ne pois rauhallisten marssijoiden käsistä ja pidättäessän heitä.
Videolla näkyy vasemmiston valtava viha ja häirintä toisinajattelijoiden sananvapautta vastaan.
En kannata natseja, mutta Suomen laki ei ole kriminalisoinut heitä, eli he marssivat laillisesti.
Provokaatio tuli vasemmistosta, stalinisteista. Stalinnin kannattajat ovat todistetusti väkivaltaisia kaikkien muiden vakaumuksia vastaan.
Lokka teki hienot streamit Helsingissä. Teillä on mahtavan hyvä mies Oulussa! Kannattajakorttien keräys isosti vauhdissa.
Kielitaitoinen Lokka EU-parlamenttiin!
*
Junes Lokan rikostuomio ei muuttunut hovissa
Oululaisen kaupunginvaltuutetun Junes Lokan (asyl.) käräjäoikeudelta saama rikostuomio ei ole muuttunut hovioikeudessa.
Oulun käräjäoikeus tuomitsi syyskuussa Lokan 50 päiväsakon rangaistukseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Lokka valitti tuomiostaan Rovaniemen hovioikeuteen. Hän olisi halunnut, että syyte hylätään tai hänelle tuomittua rangaistusta joka tapauksessa alennetaan.
Hovioikeus tutki käräjäoikeuden ratkaisun ja Lokan valituksen ja päätyi siihen, ettei hovioikeudella ole aihetta epäillä käräjäoikeuden ratkaisun oikeellisuutta. Se ei myöntänyt hänelle jatkokäsittelylupaa.
Näin ollen käräjäoikeuden ratkaisu jää pysyväksi.
Hovioikeuden päätökseen voi halutessaan yrittää vielä hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta jos se myöntää siihen valitusluvan.
Lokka laittoi blogisivustolleen kirjoituksen ja loi siihen johtavia linkkejä Facebookiin. Kirjoituksen laatinut mies tuomittiin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Käräjäoikeuden mukaan Lokka oli tietoinen miehen tuomiosta ja syyllistyi itsekin teollaan kiihottamiseen kansanryhmää vastaan. Lainvastaiseksi todetut osat kirjoituksesta ja linkit siihen määrättiin poistettavaksi yleisön saatavilta.
https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/junes-lokan-rikostuomio-ei-muuttunut-hovissa/811776/
On hyvin surullista nähdä, miten ihmisen ajatukset alkavat kiertää yhtä pientä kehää jonkin vihan kohteen ympärillä. Suurin osa suomalaisista ei sairastu tällaiseen valikoivaan ihmisvihaan, mutta kaikissa yhteisöissä on heikkoja ihmisiä, jotka eivät osaa arvioida käyttäytymisensä syitä eivätkä sen seurauksia.
Mistähän mua syytetään kun nostan oikean kätöseni kohdatessani mamuja?
Sairaalaraiskauksista.
Kovin on vaikeaa saada tarvittava määrä "kannatinkortteja" kerättyä.
Jos olisi mitään laajempaa äänisaalista luvassa olisi kortit tulleet parissa viikossa helposti.