Hoito på svenska!

Hallituksen esitys sote-laissa, että hoitoa ruotsiksi on annettava mahdollisuuksien mukaan on voimakkaasti kritisoitu RKP:n taholta, js sitä ei tule lakiin. Laki määrää, että hoitoa on annettava ruotsiksi. On vain vaikea ymmärtää, että mistä ruotsia osaava henkilökunta saadaan?

Pakkoruotsi ei anna kenellekkään ruotsinkielen taitoa. RKP:n takia Ruotsiin ei kahteen vuoteen suomalaiset ole päässet opiskelemaan.. No on hyvä, että laki määrää kaikki suomenruotsalaiset toimimaan asiakaspalvelussa, eikä johtotehtävissä. Ainut keino taata hoito ruotsiksi.

Keksiikö joku paremman keinon?
Löytyisikö maahanmuuttajista ja suomenkielisistä halukkaita menemään ruotsinkieliseen kouluun?
Tällä hetkellä heidät karsitaan tältä opintopolulta rasistisista syistä. Suomenruotsalaisten keskuudessa elää vielä Freudenthalin henki, että suomalaiset ovat alempaa rotua.

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen pääsee julkisen rahoituksen avulla toimiviin laitoksiin ja palveluihin, paitsi jos kysymyksessä on ruotsinkielinen laitos. Suomenkielisellä tai maahanmuuttajalla ei ole mitään asiaa päiväkodista vanhainkotiin, jos kysymyksessä on ruotsinkielinen. Poliittisessa päätöksenteossa on huolehdittava, ettei veronmaksajien rahaa kulu näihin laitoksiin 5%:a enemmän.

      On monta kuntaa, joissa suomenkielisten rahat otetaan, mutta heidät torjutaan.
      Lakiin pitäisi saada määritelmä, ettei esimerkiksi sairaalassa, jossa edellytetään hoitoa ruotsiksi esimiehet ole ruotsinkielisiä. Ruotsinkieliset tarvitaan sinne yövuoroon päivystämään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe