olen12 v ja viiltelin pari kertaa ja haluaisin kertoa siitä äidilleni mutta en tiiä miten. En tiiä miks viiltelin, mut on ollu ahdistusta ja kaveriki viilteli joten ehkä halusin vaa kokeilla, ite oon hyvissä väleissä äidin kaa. Eli miten kerron, ja ei ilkeitä kommentteja kiitos
Miten kertoa viiltelystä
6
586
Vastaukset
- Neuvoja
Hei! Jos et uskalla/halua kertoa vanhemmillesi, kannattaa kertoa jollekkin toiselle luotettavalle aikuiselle esim. Opettajalle, terkkarille tai kuraattorille. Ei sun kuitenkaan oo pakko kertoo kenellekkään jos et haluu. (Kunhan et jatka viiltelyä). Jos sulla on ahdistusta, puhu jollekkin aikuiselle. Viiltely ei ole oikea ratkaisu.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tilaneestasi tänne! Edelliseltä kirjoittajalta saitkin jo hyviä neuvoja. Minäkin kannustan sinua kertomaan tilanteestasi jollekulle turvalliselle aikuiselle esim. perhepiirissä tai koulussa.
Tässä sinulle myös muutamia paikkoja, joihin voit halutessasi olla yhtyedessä.
- Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.
- Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
- Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- lakkasuo
Koeta tosiaankin kertoa jollekin aikuiselle, jonka koet turvalliseksi.
Ajattelin kommentoida sen verran, että olennaistahan on ne tunteet ja ajatukset, jotka sinut saavat vahingoittamaan itseäsi. Niistä pitäisi päästä puhumaan. Siksi ehkä onkin vaikeaa aloittaa kertomista. Pitäisi löytyä joku niin turvallinen ja ymmärtäväinen aikuinen, että hänelle voi kertoa. Jotain todella tuskallista olet kokenut sisimmässäsi, kun tunnet tarpeelliseksi vahingoittaa itseäsi noin pahasti. Onkohan se viiltely sinun tapasi kertoa siitä?
Jotkut jotka vahingoittavat itseään kokevat, että kun ruumiiseen sattuu, mielen kipu helpottaa. Ehkä sinullakin on näin? Mitä järkee viillellä itteensä? Ne haavat on ruman näkösiäkin. Ei se puukko sitä varten ole.
- menestystarina
etkö voi viillellä kaloja? jotkut tekee sitä työkseen. siitä voi saada työpaikan tulevaisuudessa. esim. monet kokit viiltelee kaloja. ei kannata itseään viillellä, ei siitä ole mitään hyötyä.
mad freak kirjoitti muistaakseni kirjassaan 'ajatelmia' jotenkin viiltelystä. no en nyt muista. mutta googlesta löytyy. hyvää jatkoa sulle! Juuri noin miten tännekin kirjoitit;
"En tiiä miks viiltelin, mut on ollu ahdistusta ja kaveriki viilteli joten ehkä halusin vaa kokeilla"
Ihan itse sen ratkaisit ja nyt hopi hopi kertomaan niin tulee parempi mieli kun ei tartte pidätellä vaan voi sanoa asioista suoraan :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.234472Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma993088Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992909Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522542- 791295
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651066Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie25932- 54848
Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril112780Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA45775