Seuraavaan hallitukseen kansainvälistä ulottuvuus!

Seuraavaa hallitusta muodostaessaa pitää ensimmäiseksi tarkastella kunkin hallituspuolueen verkostoituminen EU:ssa. RKP:n kohdalla verkostoitumisprosentti on 0,1% max.
RKP voidaan laske äärikansallismieliseksi paikallispuolueeksi, eikä sen EU:ssa pitäisi olla hallituksessa. Vasemmistoliitto ei myöskään saa ääntään kansainvälisesti kuulluksi ja kuuluu RKP:n kanssa samaan stalinistisen perinnön mädättämiin poliittisiin katoaviin voimiin.

Vihreiden taru alkaa olla lopussa. Ruotsissa voivat nippa nappa päästä yli äänikynnyksen. King Kongin perseelle läpsyttely ei tainnut antaa lisäbuustia Ruotsissa. Vihreät ei hallituspuolue.

Demarit menettävät kannatustaan Suomelle tärkeissä kumppanuusvaltioissa Ruotsissa ja Saksassa.
Toivottavasti äänestäjät Suomessa havaitsevat, että SDP:llä ei siivet kanna EU:ssa.

Ainut järkevä hallituspohja on Kokoomus, Persut ja apupuolueeksi Kepu! Meidän on tavoitettava Ruotsi työllisyydessä eli työllisyysaste saatava lähemmäs 80%:a. Valtion budjetti ei saa vuotaa turhiin menoihin. Näitä ovat ylisuuret maahanmuuttajien sosiaalietuudet, kehitysapu, turha kaksikielisyys ja Ahvenanmaalle annettava ylisuuri klimmpisumma. Suomen rahat suomalaisten hyväksi.

Maahanmuutossa otettava huomioon sukupuolinäkökulma. Nuoria miehiä notkumaan kaduille on tarpeeksi. Seuraavat 10-vuotta pakolaisiksi pitää hyväksyä vain naisia.

5

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansainvälisyys on tosi tärkeä asia hallitusta luotaessa. Pitää tarkasti katsoa, että mihin ryhmään kukin hallituspuolue kuulu EU-parlamentissa. Persut kuluvat 3. suurimpaan ryhmään, joten paikka Suomen hallituksessa pitäisi olla selvä.

      Vihervasemmistolle pitää tarjota ulkoministerin postia, niin että ovat ulkona, kuin postilaatikot kaikesta päätökenteosta.

    • Persuthännystelijöinä

      Kokoomus kylläkin kannattaa jenkki ideologiaa niin että jokainen olkoon omillaan kunhan heillä on vaan valta,ei muulla väliä,eli sosiaalisuus ja kanssa ihmisistä välittäminen halutaan tappaa täysin.,kaikki tietää että kapitalismissa markkinatalous ei koskaan voi työllistää kaikkia sillä tavalla että nämä pystyisivät elämään palkallaan,ja siksi on tarvittu vasemmisto maailmaan.
      Oikeisto edustajan intresseissä on todellakin vain turvata oma elanto ,muista viis,tämän takia Suomestakin lähtee rahaa miljardi tolkulla ulos joka vuosi.

      Persut tekee tosi väärin kun hännystelee kokoomusta,oman edun tavoittelun puoluetta,ja tulevat menettämään kannatustaan pohjamutiin.
      Kaikki puolueet ovat alkaneet vastustaa väkivaltaisia ja rikollisia turvapaikanhakijoita joten silläkään asialla persut ei enää pysty ratsastamaan.
      EU politiikastakaan ei kannata ottaa oppia koska tähän asti siellä on ollut vain oikeistolaiset ryhmät ketkä on tukeneet vain jenkkien taloudellista maailmanvaltaa.
      Tosin nyt kun Britit lähti ja EU maiden sekä Naton välille tuli kismaa, oikeiston kannatus on alkanut sielläkin hiipua.
      Jenkeillä itsellään alkaa olla taas liika oikeistopainotteisen hallituksensa kanssa ongelmia,tosin ovat saaneet työllisyyttä nostettua toistaiseksi ja osalle ihmisistä lisää rahaa mutta se nostaa vain inflaatiota ja ajaa heidät jälleen talouskuplaan mikä sitten taas johtaa vain romahdukseen ja olemme jälleen alkutekiöissä. Jenkeillä ei ole mitään käsitystä siitä että inflaatiota pitää yrittää hallita maailmassa ,eikä kasvattaa sitä,mikä on heiltä ollut aina suuri virhe. Ei kaikki voi tehdä maailmassa mitä huvittaa,rahallisestikaan,vain peruselintaso tulee kaikille turvata,ei muuta.
      Mutta tätähän oikeisto ei koskaan ole tajunnut.,kunnes on jo liian myöhäistä.

      • Numero5

        Persut onjo aikoja sitten tuominneet TP hakijoiden väkivaltaisuudet mutta muut puolueet eivät vaan haluavat heitä tänne lisää.


    • https://yle.fi/uutiset/3-10376532

      Ruotsin vaalit ovat sunnuntaina. Persujen sisrpuolue Sverigedemokraateille povataan jykyä.
      Ruotsin ja Suomen poliittinen yhteistyö tiivistyy SD:n ja Persujen välille.
      Kaikki ihmiset, jotka kannattavat Pohjoismaista yhteistyötä kannattaa siirtyä Persujen leiriin.
      Tässä tilanteessa kannattaa korostaa seikkaa, ettei Persut ryhdy SD:n juoksupojiksi, vaan yhteistyö kieli voi olla myös englanti. Suomen itsenäinen asema korostuu Persujen ansiosta.
      Ylpeästi perussuomalainen eikä suomenruotsalainen nöyristelijä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2322
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1546
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1197
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      883
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      842
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe