maitolitrasta jos se menisi suoraan maidontuottajalle?
https://yle.fi/uutiset/3-10385859
https://yle.fi/uutiset/3-10385859
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En centtiäkään. Lopettakoot koko homman. Aivan turhaa pasausta!!
Minulla on laktoosi-intoleranssi ja lisäksi olen allerginen maitoproteenille. En voi maitoa tai maitotuotteita käyttää missään muodossa. Valitettavasti. Syitä siihen, miksi näin on en tiedä. Onkohan asiaa tutkittu, mistä laktoosi-intoleranssi johtuu tai miksi maitoproteiini aiheuttaa pahan ihottuma?
Kun tuossa ole ylen-anto linkki niin ei halua vastata ollenkaan.
En pidä koko mediasta. Veroina haluaa palkkaansa. Lopetettava koko vasurilaitos.
Hallituksen näköinen media. Ylen hallituksessa enemmistönä ja johdossa on nyt oikeisto juntan valitsemat oikeistolaiset. Vasemmisto on ylen johdosta häädetty tämän hallituksen johdosta jo ajat sitten.
Millähän matemaattisella kaavalla takaisinlaskien saisit kuluttajahinnan korotuksen siirtymään samansuuruisena tuottajahintaan. Hyvä jos kolmasosakin siirtyisi.
Kaupoissa heittää yli kymmenen centiä!
Olisi parempi, jos tuottaja saisi sen hinnan, mikä vastaa kuluja. Jos maito olisi kenkiä, kauppoja ja valmistajia olisi sen verran, kun on asiakkaita ja hinnat asettuisivat sille tasolle, jolla tekeminen vielä kannattaa. Valtio ei ylläpitäisi tehtaita, joiden tuotteet eivät mene kaupaksi.
Jos maataloustukia ei olisi, hinnat asettuisivat oikealle tasolle ja ylituotanto katoaisi saman tien. On omituista ettei kenkätehtaita, kioskeja, mainostoimistoja jne suojella konkurssilta, mutta maataloutta suojellaan. Siinä ei ole järkeä.
Omavaraisuusvaatimus voidaan täyttää huutokaupalla, jossa maksetaan tuotannosta, tuotantovalmiudesta ja varastosta sopivassa suhteessa niin, että vaatimukset täyttyvät veronmaksajien kannalta mahdollisimman edullisesti. Siihen ei tarvita jokaista maatilkkua eikä jokaista kantturaa.
Omavaraisuus ei edellytä yleistä maataloustukea.
Joskus pieneltäkin voi lipsahtaa järkevä ajatus tänne palstalle.
Jos pilkkiongintaa tuettaisiin kuten maataloutta Suomessa ei olisi yhtään työtöntä.
Täysin käsittämätöntä hölmöilyä koko maatalous. Täällä huonoissa olosuhteissa pidetään yllä jumalatonta ylituotantoa tavallisten ihmisten kustannuksella.
Lopettakaa se maatalous jos on kannattamatonta, niinhän kaikki muukin kannattamaton loppuu.
Minun takia ei tarvitse kenekään kärvistellåä eikun kantturat teurastamolle ja kortistoon aktiivimallista nauttimaan.