Verkkojättiläisten kamppailu idästä ja lännestä

Maailman suurimmat ottelevat paikasta kuluttajien kukkaroissa – kiinalainen verkkokauppa Alibaba on jättiläinen, kuten myös amerikkalainen alan uranuurtaja – kirjakaupasta lähteneenä – Amazon, jonka tasearvo käväisi yli biljoonassa dollarissa, ollen vajaa 800 miljardia euroa. Alibaban tasearvoa on vaikea määritellä todellisuudessa, se ollen kuitenkin volyymiltaan maailman suurin.

Alibaba on kiinalainen uranuurtaja, jonka omistajan sanotaan olevan maailman rikkain – alussaan herra Jack Ma ei onnistunut katukauppakokeiluissaan, ”lähes kaikki epäonnistuivat”, mutta sitten jokin yhdisti kaikki kohdalleen ja loppu onkin historiaa.

Toimitusjohtaja Jack Ma tekee läheistä yhteistyötä Kiinan Keskushallinnon kanssa, ollen markkinatalousyritystoiminnan protoresepti, kokeilukenttä kuin huomisen kaupallislogistiikan ennustaja Kiinassa.

Kiinassa on salainen tutkimus- ja päätösesittäjäkomitea, jonka arviointiaikajana on 100 vuotta … Alibaballa on sinne suuri vaikutus --- Alibaba kaikkinensa on läheisessä yhteydessä kolmen kokonaisuuteen: Baidu, WeChat ja China Mobile [EKSTRA 1] ...


Amazon

Helsingin Sanomat kertoi 1000 miljardin ylityksestä – pörssiarvona ---
Verkkokauppa Amazon nousi yli biljoonan dollarin arvoiseksi toisena amerikkalaisyhtiönä Applen jälkeen
~ https://www.hs.fi/talous/art-2000005815580.html – HS-toimittaja

Lukijakommentti Ilkka Luoma – 4.9.2018 - 21:33
Tasearvo kertoo vain odotukset ja aikajanallinen kurssikäyrä kehityksen ja/ tai odotuksen suunnan. Tuolla "biljoonalla" ei ole mitään tekemistä reaaliarvon kanssa, siis siitä käteisen määrästä mikä lohkeaisi, jos kaikki osakkeet myydään nyt ja heti. Verkkokauppamaailman suurin uutinen oli kun maailman suurin verkkokauppa alibaba käy neuvotteluja venäläisen VKontakten [1 kanssa!


Alibaba [EKSTRA 2]

Helsingin Sanomat kirjoitti monille yllättävästä Alibaban yhteistyömahdollisuudesta venäläisen Vkontakten kanssa ---
FT: Alibaba perustamassa verkkokauppayhtiötä VKontakten omistajan kanssa
~ https://www.hs.fi/talous/art-2000005813213.html - HS-toimittaja

Lukijakommentti Ilkka Luoma 2.9.2018 - 20:27
Seuraavana yllätyksenä voi tulla Koillisväylä [2, Arktinen neuvosto [3 ja Kiinan jäsenyyshakemus [3 siihen. Ehkä Liinahamarin satama ja raideyhteys Jäämeren rataan [4, tai jos emme ymmärrä, niin kiinalainen tavaravirta soljuu Murmanskiin, välivarastoituu lähelle Pietaria* ja levittäytyy sieltä muualle Venäjälle ja Eurooppaan.


Maailmalla on meneillään muutoinkin idän ja lännen kamppailu [5 maapallomme raaka-aine- ja energiavaroista – unohtamatta puhdasta nopeassa kierrossa olevaa vettä

Yhdysvallat on ollut ja on vielä jonkin aikaa maailmanpoliisi [6 – ollen aktiivisin sotija, ja aina kaukana omilta rajoiltaan. Nytkin on käynnissä Vietnamiakin pidempi sota kaukana Venäjän ja Kiinan vieressä – Afganistanissa, jossa me suomalaiset olemme jo sodan ja konfliktin osapuoli (evp. Kenraali Gustav Hägglund ja UPI-asiantuntija Charly Salonius-Pasternak).


Kiina seurailee viereltä hiljaa, mutta tarkkaavaisesti –

… viritellen itselleen sopien yhteistoimintaa maailman suurimman raaka-ainevaraston Venäjän kanssa – unohtamatta juoksevaa vettä. Nyt pääotsikon mukaan verkkokaupan suurin Alibaba suunnittelee yhteistoimintaa venäläisen Vkontakten kanssa –
Kiinassahan eivät suurelle yleisölle toimi amerikkalaiset alustat: Facebook, Twitter eikä Google – tosin Google on taipumassa yhden maailman suurimpien sisämarkkinoiden edessä – tehden ehkä Googlesta niin sanotun ”kiina-version” (?)

Verkkokaupat ovat esikulkija myös rahanliikkeissä – ne voivat olla huomisen pankkeja – suoralainoituksen välittäjiä (ns. fellow finance) – joukkorahoitusalustoja kuin sellaistenkin palveluiden järjestelijöitä, joista emme tänään ”haista vielä hajun oirettakaan” - Radikaalia kehitystä on tapahtumassa – esimerkiksi käynee aiheen ulkopuolelta autonominen autoilu – kts. Volvo [7, joka on muuten kiinalaisomistuksessa.


Money talks – tai kuluttajamassat ratkaisevat

Kiinan väkilukusuhde on enemmän kuin EU ja US yhteensä, joiden suhdeluku on ~0,85/7,8, kun taas Kiinan on vastaava on ~1,4/7,8 – Jos katsomme ”lännenmiehen vastaleiriä” - BRICS-valtioita, niin niiden väkilukusuhde edustaa jo lähes puolta koko Maapallon ihmispopulaatiosta, varsinkin, jos Turkki, Indonesia, Filippiinit, Iran ja Meksiko liittyvät mukaan!


Jatkuu

22

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoh.hoijaa

      Ryssäntrolli Tyhmäluoma yrittää vääntää vastakkainasettelua ihan mistä tahansa.

      • Grenny

        Spedellä on pätemistarve


      • Julius33

        Hoh.hoijaata ei sitten nostettu lapsena muovikassissa kannon kohdalla


      • Anonyymi
        Julius33 kirjoitti:

        Hoh.hoijaata ei sitten nostettu lapsena muovikassissa kannon kohdalla

        Saitko paljon lopun iän kuhmuja päähäsi? :-)


    • joo_oh

      Luomalla on aiheellista asiaa, mutta kirjoituksensa ovat liian pitkiä ja hajanaisia.

      • Julius33

        Erinomainen avaus, tulee vain lukea tarkasti


    • [2

      Lännemies rakentelee sotilaallista vastakkainasettelua – häviten kisan takuuvarmasti

      Aseilla ei maailmaa paranneta, vaan yhteistoiminnalla. Kuumenevat kesät, kuivuvat maa-alueet ja kohta päälle iskevä ravintopula huutaa yhteistyötä – pienessä mittakaavassa saamme esimakua kotoisasta Suomesta, jossa maatalous on suurissa vaikeuksissa - vallankin, jos ensi kesä on kuluneen kaltainen …
      … tässä suhteessa kannattaisi olla hyvissä väleissä itään, sillä Venäjän maailman suurimmat potentiaaliset peltohehtaarit omaavana voi olla huomisen ravintoaitta [8 – monille.
      Nyt ei kannattaisi luoda muuria itään ja niinpä paasikivimäinen todellisuuden tunnustaminen on viisauden alkua – todistuu jälleen konkreettiseksi täällä Suomessa - idän ja lännen vedenjakajalla.


      Entä Alibaba, joka rantautuu tavaravirtana Jäämeren kautta Kuolan niemimaalle, tai jopa Petsamon Liinahamariin [9 – miten me voisimme tuon jo jokin aika sitten aloitetun Koillisväylä/ Jäämerenrata datamerikaapelihankkeen [10 kanssa olla yhteisosallisena – tähän on konsepti, jota on hiottu myös suomalaisvoimin niin Pekingissä kuin Moskovassa, mutta miten … siihen palaamme myöhemmin …


      EKSTRA
      ” … Meiltä Suomesta ei puutu kuin kiinalaiset – odotamme Alibabaa, maailman suurinta verkkokauppaa |E8 saapuvaksi – Eurooppa-varastona Venäjän Karjalaan ja tietopilvikeskuksena Suomeen |E9. … ” ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/05/nokia-hmd-liitto-miljardeista.html – [21052016]

      ...
      Viitteet:
      [1 ~ https://en.wikipedia.org/wiki/VKontakte -
      [2 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2018/01/kiinalaiset-purjehtivat-jaamerelta.html -
      [3 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/02/an-pohjoinen-ulottuvuus-miksi-kiina.html -
      [4 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/11/koillisvaylalta-suomen-lapi-muualle.html -
      [5 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2014/07/ukrainassa-ita-ja-lansi-kohtaavat.html -
      [6 ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2016/07/maailmanpoliisi-yhdysvallat.html -
      [7 ~ https://www.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/volvon-hakellyttava-konsepti-vahentaisi-tarvetta-asua-kaupungeissa-voisi-olla-isku-myos-lentoyhtioille/7060166#gs.DI4ROKU -
      [8 ~ https://m.kauppalehti.fi/uutiset/vieraskolumni-venajastako-maailman-ruoka-aitta/tVMvcG7B -
      [9 ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2017/08/yhteys-jaamerelle-yhteys-kiinaan.html -

      [10 ~ http://ilkkaluoma.puheenvuoro.uusisuomi.fi/214772-idan-ja-lannen-vedenjakajalta-loytyy-suuri-tietoratkaisu -
      .


      The END

      • Hoh.hoijaa

        Tyhmä on tyhmä vaikka rautalangasta vääntäisi Luomalle mallin: lähteenä oman kirjoitukset.


      • Julius33

        Mistä tiedät tuon Alibaban ja karjalan?


      • Anonyymi
        Hoh.hoijaa kirjoitti:

        Tyhmä on tyhmä vaikka rautalangasta vääntäisi Luomalle mallin: lähteenä oman kirjoitukset.

        Taidat olla väärällä palstalla. Täällä keskustellaan asiantuntijavoimin eikä tietämättömien kanssa. Oletko tutkinut vauva.fi -palstaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla väärällä palstalla. Täällä keskustellaan asiantuntijavoimin eikä tietämättömien kanssa. Oletko tutkinut vauva.fi -palstaa?

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        "Taidat olla väärällä palstalla. Täällä keskustellaan asiantuntijavoimin eikä tietämättömien kanssa. Oletko tutkinut vauva.fi -palstaa?"

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        MUTTA KUN LUOMAN LÄHTEINÄ OVAT LINKIT OMIIN KIRJOITUKSIIN !!!

        Se on hämmästyttävän typerää!!!


    • Anonyymi

      Jack Ma palasi kotiin, oliko piilossa Kiinan julkishallinnon pitkältä kädeltä? Asiat sovittu - kasvoja menettämättä?

      https://www.hs.fi/talous/art-2000009481426.html

      Hallintoa arvostellut Alibaba-miljardööri Jack Ma palasi Kiinaan

    • Anonyymi

      Deng:

      "Menkää ja rikastukaa!"

      • Anonyymi

        Valehtelua. Ei Deng ole koskaan moista sanonut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valehtelua. Ei Deng ole koskaan moista sanonut.

        Ei ainakaan tällaista tiedetä Dengin sanoneen.

        No väitteen esittäjällä on velvollisuus todistaa faktalla väitteen todeksi.
        Eräs pankkiirilike käyttää tuota mainoksessaan.


    • Anonyymi

      AliBaba on maailman suurin verkkokauppa, mutta eiköhän USA keksi jonkin pakotteen sen ajamiseksi pois.

      • Anonyymi

        Koska sillä on maailman suurin kotimarkkina-alue ponnistusalustanaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska sillä on maailman suurin kotimarkkina-alue ponnistusalustanaan!

        EU:lla on suurimmat sisämarkkinat. Pitää vielä muistaa, että Kiina on kehitysmaa.


    • Anonyymi

      Alibaban omistaja herra Jack Ma taipui Kiinan johdon vaateisiin - kiihdykkeenä sanonnan "Menkää ja rikastukaa" avautuminen todellisuuteen koko kansakuntaa ajatellen!

    • Anonyymi

      Jos hyökkää noihin ja varastaa kaiken, ei tarvi Alibaban pesukoneita.

      • Anonyymi

        Kaikki kunnossa?


    • Anonyymi

      Alibaba vyöryy maailmalle. Venäjän Karjalaan nousemassa jättivarasto. Silkkitie Koillisväylää pitkin tuo Kiinasta tavarat Liinahamariin, jonne Kiina rakentaa jättisataman.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3483
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2084
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe