Turistit lähti jo Ähtäristä

Hävettää tuo sähköinen ilmoitustaulu.
Tilaa alaparkkipaikalla kun 4 autoa koko pihasa ja 5 e parkkimaksua. kallista, kallista ja kallista.
Nosta ne puomit jo ylös, ei hävetä sitten.
331757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Nekin työnteiöiden autoja ilmaiseksi. Käykö panda talossa enää ketään?

Äänestä

Aloittajalla olisi kyllä paljon muutakin hävettävää.

Äänestä
  • kaikilla teillä ähtäriläisillä on hävetävää.
    Hävettävää, Konkurssinne kohta päällä

    Äänestä

8.9.2018 saattaa tulla turisteja nukkumaan Ähtäriin telttoihin tai vaikka taivasallekin. Eläinpuisto on kovasti mainostanut Nuku yö ulkona -tapahtumaa, joka järjestetään 8.9.2018. Pandatalo on silloin tavanomaista pidempään auki, ja muitakin eläimiä saa katsella hämärtyvässä ulkoilmassa. Tapahtumasta todetaan Eläinpuiston sivuilla mm. näin:

"Ähtäri Zoo avoinna klo 10 – 21, Pandatalo avoinna klo 10 - 17 ja Farmi klo 10 – 16. Yhdistelmälipun ostaneet voivat esimerkiksi vierailla Pandatalossa ja Farmilla iltapäivällä sekä illan tultua eläinpuistossa. Lipunmyynti suljetaan klo 17, eläinpuistoportit toimivat klo 21 saakka ja puistokierroksella voi viipyä aina klo 22 saakka.
...
Klo 18 - 20 välisenä aikana on Roomuniemen kodalla iltanuotio, makkaranpaistoa ja Sydänyhdistyksen toimesta lettujen paistoa. Iltanuotiolla voi myös kuulla millaisia sävelmiä akustisista soittimista kajahtaa tummuvaan iltaan, eikä laulaminenkaan ole kiellettyä."

https://ahtarizoo.fi/index.php/fi/ajankohtaista/242-nuku-yo-ulkona-tapahtuma-8-9

Äänestä
  • Satais ja tuulis nyt oikeen perkeleesti! Sadetta ainakin lupaa ja pyhäksi ukkosta.

    Äänestä

  • Voi olla että ulkona nukkuminen on myöhemmin hyvinkin suosittua, kun asumisen ongelmat ja tulossa oleva laskusuhdanne kärjistää tilannetta.
    Verot ja maksut nousevat pilviin, tulot pysyvät samoina.
    Mikään ei auta.
    Käy niinkuin venezuelassa...

    Äänestä

Hiljaista on kuin huopatossutehtaassa. No onhan takana vauras kunta.Ei haittaa 9 kuukauden hiljainen "hetki".

Äänestä
  • Joo ja salaisuudet paljastuu. Ei auta tytäryhtiöistä puhuminen tietämättömille päättäjille.
    Kittilä Lex tulee voimaan Ähtärissäkin

    Äänestä

  • Mesikämmenen varauskalenterin mukaan seuraavat loppuunmyydyt päivät ovat marraskuussa, jossa kuussa hotelli on varattu 3 päiväksi loppuun. Syyskuussa ja lokakuussa 2018 kaikille päiville on tällä hetkellä tilaa. Kesään verrattuna näyttäisi olevan siis aika hiljaista syys- ja lokakuussa.

    Tämä on sitä aikaa vuodesta, jona kannattaisi koittaa saada eläkeläisiä ja muita koulujen vuosikierrosta riippumattomia kävijöitä. Kiipeilypuisto on hyvä lapsiperheille, mutta harva eläkeläinen lähtee kiipeilemään. Jotta tarjonta tavoittaisi syksyisin ja keväisin sesonkien ulkopuolella niitä, joilla on silloin mahdollisuus matkustaa, kannattaisi kehittää näille palveluita. Esim. vähän parempi kylpylä?

    Äänestä

  • Joo näkyy olevan myös jouluna 2055 vapaata.

    Äänestä

  • Ei näy. Mesikämmenen varauskalenteri on tällä hetkellä auki vain marraskuuhun 2018 asti. Joulukuulle 2018 ei pääse vielä tekemään varauksia, eikä myöskään vuodelle 2019 tai myöhemmille vuosille.

    Äänestä

Missä ovat nämä ulkomaalaiset turistit ähtärissä vähempi ulkomaalaisia turisteja kuin ennemmin ei hyvältä näytä. oliko homma tässä ei jäänyt kuin kusiset elukat ja helvetisti velkaa..

1Äänestä

Valivalivali. Itkekää. Voi tottajumalauta teillä ei oo koskaan kohdallaan elämä. Eipä näkynyt särkänniemessäkään autoja. Muuttakaa vittuun ähtärissä jos nuon ahdistaa...

Äänestä
  • Ahdistaako kun keskustellaan. Myös epäkohdista, se on ähtärin kehittämistä.
    Ai niin, eihän sitä saa kehittää...

    Äänestä

  • En minä ainakaan Ähtärissä asu. En ole siellä koskaan asunutkaan. Mutta seuraan tuota pandahanketta kyllä mielenkiinnolla ulkopaikkakuntalaisena ja pandatalossa vierailleena turistina.

    Äänestä

  • muualtakeskustelijoita kirjoitti:

    En minä ainakaan Ähtärissä asu. En ole siellä koskaan asunutkaan. Mutta seuraan tuota pandahanketta kyllä mielenkiinnolla ulkopaikkakuntalaisena ja pandatalossa vierailleena turistina.

    Voi Äitee sun kanssa

    Äänestä

  • Hahahhaaa voi voi kun äiteetä on ikävä ja kun vainoominen ei onnistu.
    Olispa hyvä ottaa siitä puolison pullosta huikkaa...

    Äänestä

Se pysäköintialue näyttäytyy hiljaisena aikana jotenkin omituiselta ja epätodelliselta, eipä voi kiistää.
Samoin ne maksuja perivät autojen karsinat, miten jokin niissä onkin enemmän luotaantyöntävää kuin ymmärtämystä tarkoitukseen ja tarpeeseen ?

Äänestä
  • Siellä on ilmeisesti varauduttu vain ensimmäisen kesän alkuruuhkaan.

    Nyt odotellaan suurena yllätyksenä tulevaa notkahdusta, että voidaan parkaista kunta apuun.

    Sitten tulee ensi kesä ja kävijämäärät hitusen nousevat. Se lasketaan kunnan rahoitusavustuksen seuraukseksi, joten kunnan kassalla kannattaa käydä.

    Palveluistahan voi aina säästää ja niukkuutta jakaa varsinkin lapsille ja vanhuksille. Välillä matkaillaan Kiinassa isolla seurueella ja hankitaan lisää kuoppaa syventäviä eksoottisuuksia tarhaan.

    Alkuperäinen Ähtärin eläinpuiston idea haudataan hiljaisuudessa. Sitten seuraa talvi ja taas itku, että kunnan on autettava.

    Tällä tavalla pikku hiljaa pumppaamalla saadaan kunta selvitystilaan. Lopulta liitytään Alavuteen.

    Innokkaita maksumiehiä aina tarvitaan.

    Äänestä

  • Siehä kirjootat ku Äitee.

    Äänestä

  • Ottakaaminutjopoistäältä kirjoitti:

    Siellä on ilmeisesti varauduttu vain ensimmäisen kesän alkuruuhkaan.

    Nyt odotellaan suurena yllätyksenä tulevaa notkahdusta, että voidaan parkaista kunta apuun.

    Sitten tulee ensi kesä ja kävijämäärät hitusen nousevat. Se lasketaan kunnan rahoitusavustuksen seuraukseksi, joten kunnan kassalla kannattaa käydä.

    Palveluistahan voi aina säästää ja niukkuutta jakaa varsinkin lapsille ja vanhuksille. Välillä matkaillaan Kiinassa isolla seurueella ja hankitaan lisää kuoppaa syventäviä eksoottisuuksia tarhaan.

    Alkuperäinen Ähtärin eläinpuiston idea haudataan hiljaisuudessa. Sitten seuraa talvi ja taas itku, että kunnan on autettava.

    Tällä tavalla pikku hiljaa pumppaamalla saadaan kunta selvitystilaan. Lopulta liitytään Alavuteen.

    Innokkaita maksumiehiä aina tarvitaan.

    liitytään Soiniin!

    Äänestä

  • pöööööö kirjoitti:

    liitytään Soiniin!

    Soinin mettäperään ei kyllä kannata liittyä,sieltä ei apuja löydy. Alavus olisi sopivampi liitoskumppani

    Äänestä

  • Soinissa o rahhoo ja voiraan liittyä multiaankin se vasta olsiki parasta.

    Äänestä

Vanha sanonta hiljaista kuin huopatossutehtaassa saa uuden muodon.
Hiljaista kuin pandalassa.

Äänestä

Jarmo oli viimme syksynä keskisuomalaisen toimittajalle kehunut ähtärin olevan suurempi matkailukeskus kuin lappi tulevana talvena.Ei hyvältä näytä taitaa pohjoisessa olla ruskamatkailijoita jokunen enempi kuin pandalassa 20-30 kävijää päiväs kuulemma käy kusisia nalleja luuraamassa ja alamäki vaan jatkuu eikö olis aika myöntää että turpaan tuli ja kunnolla.

1Äänestä
  • Hiljaista se on pohjoisen hiihtokeskuksissakin vapusta ruskaan...

    Äänestä

  • 20-30 kävijää pandalassa 20 muualla, jotka ostavat syötävää ja jokusen matkamuiston, voi tehdä 1000 euron liikevaihdon päivää kohti. Sillä tasolla toiminta ei ole vuositasolla kannattavaa, kun niin pienet tulot eivät kata kiinteitä kuluja, mutta juoksevia kuluja saa niilläkin tuloilla katettua. Varsinainen tulos tehdään sitten sesonkiajan isojen kävijämäärien aikaan, jos tulosta syntyy. Eläinten ruokinta maksaa ympäri vuoden, vaikka yhtään kävijää ei olisi. Tuloa ne ovat pienempien kävijämäärien päivienkin tulot. Hyvä vuositulos vaatii sekä hyvää sesonkikautta, että niitä tuloja sesongin ulkopuolelta, vaikka sesongin ulkopuoliset tulot olisivatkin paljon sesonkiaikaa pienempiä.

    Äänestä

Matkailu+ei+ole+liiketoimintaa,+parhaimmillaankin+vain+kiva+harrastus.+Jotkut+voivat+hyötyä+taloudellisesti+kun,+saavat+isot+avustukset,+20...30%+ylimitoitetusta+kustannusarviosta+ja+pystyvät+tekemään+paljon+itse,+siis+esim.+mökkiyrittäjät,+jotkut+harvat.+Perusongelma+on+sesongin+lyhyys,+johon+ei+ole+muutosta+näköpiirissä.Ihme+on,+jos+Zoo+menestyy,+mutta+juhlat+jatkuvat+muutaman+vuoden,+jos+investoidaan+koko+ajan+lisää+eli+kasvatetaan+velkamäärää.

Äänestä

12.09.2018 klo12.00 JÄRKYTTÄVÄ RUUHKA PANDOJEN YMPÄRILLÄ.
taitaa olla käviä ennätys tulossa.

Äänestä

Käviä vai kävijä?
Kävikö kuin käviällä, ei kun kälviällä😂

Äänestä
  • kliklu vituttaako etsi nyt tästä kaikki kirjoitus virheet ei käy zoon mäellä enää ketään ja sehän panda fanaatikkoja vituttaa ja meitä naurattaa buaaaaahaahhhahhahah!!!

    Äänestä

Iltalehden jutun aikoihin oli kävijöitä 180 th. alkuviikolla radiossa sanottiin kävijämäärän olevan 215 th. eli vajaassa kuukaudessa 35 th. päivää kohti yli tuhannen, millä ihme kulkupelillä ne kävijät tulee kun parkkipaikat on tyhjiä ja junaltakaan ei väkeä kävele matkailumäelle.Toisaalta tämä voi olla huijausta , sillä ikään kuin yritetään antaa menestyvää kuvaa toiminnasta jotta väkeä tulisi. Loppu viimeksi tilinpäätös kertoo missä yhtiö on ensi keväänä sitä ennen voi uusi pääomitus olla jo käsillä jotta toiminta ylipäätään jatkuu.Juhannuksen tienoilla kuulemma tappiolla koko yhtiö.

Äänestä

Ei täälä oo kävijöitä.
Eikä noilla kalliisti hankituilla läskipyörillä ajelijoita.
Tainnut se liikuntakoordinaattori viimeksi ajellut...hankkinut sitä valitsijoiden vaatimaa liikunta osaamista😂😅😅😅😆😆😆😉

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tyhjäätäynnä kirjoitti:

Hävettää tuo sähköinen ilmoitustaulu.
Tilaa alaparkkipaikalla kun 4 autoa koko pihasa ja 5 e parkkimaksua. kallista, kallista ja kallista.
Nosta ne puomit jo ylös, ei hävetä sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu