Mutulogian perusteita

Eli Kreationismin Sietämätön Keveys.

Mitä kreationismi on? Sehän on musta tuntuu -ajattelua musta tuntuu -ajattelun päälle, aina kahden väitteen pyrkiessä säilyttämään keskinäinen koherenttiudensa, mutta kokonaisuus on kaoottisessa ristiriidassa itsensä ja varsinkin todellisuuden kanssa.

Yksi kreationismiin kuuluva asia, kuten moniin muihin vastaaviin huuhaisiin, on raja-ajattelu. Se kertoo kreationistin rajoittuneesta kyvystä jäsentää maailmaansa - abstrakti ajattelu on mennyt samaa reittiä viemäriin kuin esimerkiksi sarkasmin tai ironian taju.

Kreationistin aivot kykenevät vain ajattelemaan lokeroimalla asioita, piirtämällä rajoja, joita hän ei kuitenkaan voi osoittaa olevan olemassa todellisuudessa. Tuosta todistamattomuudesta ja rajoittuneesta ajattelusta nousee kreationistiset ”älynväläykset” kuten koira ei synnytä kissaa tai koira on aina koira. Tai ”kuka sitten on luonut maailman, jos Luojaa ei ole”. Mutta kreationisti ei koskaan pysty todistamaan miksi koira olisi aina koira.

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieteenharrastaja

      Ei pysty, ja vielä pahempi:

      "Mutta kreationisti ei koskaan pysty todistamaan miksi koira olisi aina koira."

      Tieteellisesti on helppo todistaa, että koira on ollut ja on edelleen susi. Koirasusiahan on havaittu.

      • Totta, mutta kreationistille koira ja susi ovat kaksi eri lokeroa. Koirasta voi tulla puudeli plus tuhat muuta, mutta sudesta ei voi tulla koiraa (kretun mukaan). Ristiriitaista.


    • suoraan_sanottuna

      Kreationisti yrittää johonkin irralliseen yksityiskohtaan tuijottaen löytää todisteen omalle maailmankatsomukselleen. Koko prosessi on nurinniskoin tieteelliseen lähestymistapaan nähden.

      • Juuri yhteen yksityiskohtaan huomion kiinnittäminen tekee kretun kokonaisuudesta ristiriitaisen. Ja usein sitten kretuille tuntuu käyvän niin, että jossain asiassa asia on valkoinen ja toisessa taas se sama asia on musta.


    • olenerimieltä

      "Kreationistin aivot kykenevät vain ajattelemaan lokeroimalla asioita, piirtämällä rajoja, joita hän ei kuitenkaan voi osoittaa olevan olemassa todellisuudessa"

      Olen eri mieltä. Tuo väite lähtee perusteettomasta oletuksesta että kretut pystyisivät ajattelemaan.

      • Totta toinen puoli. Tuntuu, että monet kretujen ”aatoksista” eivät ole syntyneet heidän ajatellessaan vaan heidän istuessaan paskalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      107
      7039
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5191
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      143
      3200
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      214
      2607
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      35
      2287
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1262
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1222
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1113
    10. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1090
    Aihe