Mutulogian perusteita

Eli Kreationismin Sietämätön Keveys.

Mitä kreationismi on? Sehän on musta tuntuu -ajattelua musta tuntuu -ajattelun päälle, aina kahden väitteen pyrkiessä säilyttämään keskinäinen koherenttiudensa, mutta kokonaisuus on kaoottisessa ristiriidassa itsensä ja varsinkin todellisuuden kanssa.

Yksi kreationismiin kuuluva asia, kuten moniin muihin vastaaviin huuhaisiin, on raja-ajattelu. Se kertoo kreationistin rajoittuneesta kyvystä jäsentää maailmaansa - abstrakti ajattelu on mennyt samaa reittiä viemäriin kuin esimerkiksi sarkasmin tai ironian taju.

Kreationistin aivot kykenevät vain ajattelemaan lokeroimalla asioita, piirtämällä rajoja, joita hän ei kuitenkaan voi osoittaa olevan olemassa todellisuudessa. Tuosta todistamattomuudesta ja rajoittuneesta ajattelusta nousee kreationistiset ”älynväläykset” kuten koira ei synnytä kissaa tai koira on aina koira. Tai ”kuka sitten on luonut maailman, jos Luojaa ei ole”. Mutta kreationisti ei koskaan pysty todistamaan miksi koira olisi aina koira.

6

260

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieteenharrastaja

      Ei pysty, ja vielä pahempi:

      "Mutta kreationisti ei koskaan pysty todistamaan miksi koira olisi aina koira."

      Tieteellisesti on helppo todistaa, että koira on ollut ja on edelleen susi. Koirasusiahan on havaittu.

      • Totta, mutta kreationistille koira ja susi ovat kaksi eri lokeroa. Koirasta voi tulla puudeli plus tuhat muuta, mutta sudesta ei voi tulla koiraa (kretun mukaan). Ristiriitaista.


    • suoraan_sanottuna

      Kreationisti yrittää johonkin irralliseen yksityiskohtaan tuijottaen löytää todisteen omalle maailmankatsomukselleen. Koko prosessi on nurinniskoin tieteelliseen lähestymistapaan nähden.

      • Juuri yhteen yksityiskohtaan huomion kiinnittäminen tekee kretun kokonaisuudesta ristiriitaisen. Ja usein sitten kretuille tuntuu käyvän niin, että jossain asiassa asia on valkoinen ja toisessa taas se sama asia on musta.


    • olenerimieltä

      "Kreationistin aivot kykenevät vain ajattelemaan lokeroimalla asioita, piirtämällä rajoja, joita hän ei kuitenkaan voi osoittaa olevan olemassa todellisuudessa"

      Olen eri mieltä. Tuo väite lähtee perusteettomasta oletuksesta että kretut pystyisivät ajattelemaan.

      • Totta toinen puoli. Tuntuu, että monet kretujen ”aatoksista” eivät ole syntyneet heidän ajatellessaan vaan heidän istuessaan paskalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      46
      1082
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      887
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      877
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      824
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      765
    6. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      197
      700
    7. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      697
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      653
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      576
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      118
      563
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      525
    14. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      8
      522
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      471
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      467
    Aihe